Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Mikuláš je za dveřmi: strach se dá zvládnout i díky homeopatii

Homeopatie 2.12.2014
redakce uLékaře

<p>Závěr kalendářního roku je pro děti i dospělé měsícem velmi intenzivních prožitků a přináší řadu silných emocí. Bohužel ne všechny jsou vždy příjemné – první prosincovou událostí, která se nemusí vždycky setkat jen s těšením a radostným očekáváním, je svátek sv. Mikuláše. Jeho návštěva s pomocníky může být pro mnoho dětí i jejich rodičů spíše velmi stresujícím zážitkem spojeným se strachem –  zvláště pokud máte malé děti a Mikuláš k vám přichází prvně v životě. A právě o strachu a jeho zvládnutí jsou následující řádky. </p>

Závěr kalendářního roku je pro děti i dospělé měsícem velmi intenzivních prožitků a přináší řadu silných emocí. Bohužel ne všechny jsou vždy příjemné – první prosincovou událostí, která se nemusí vždycky setkat jen s těšením a radostným očekáváním, je svátek sv. Mikuláše. Jeho návštěva s pomocníky může být pro mnoho dětí i jejich rodičů spíše velmi stresujícím zážitkem spojeným se strachem –  zvláště pokud máte malé děti a Mikuláš k vám přichází prvně v životě. A právě o strachu a jeho zvládnutí jsou následující řádky. 

Strach je základní součástí lidské existence a je to pocit nezbytný k přežití. Varuje nás totiž před nebezpečím a v případě samotného nebezpečí spouští reakci „bojuj, nk6ebo uteč“. Pocity úzkosti a strachu zažíváme většinou v situacích, které nemůžeme kontrolovat, předvídat anebo se nám jeví nějakým způsobem nebezpečné či ohrožující.

Strach: pomocník i zrádce

Na jednu stranu má strach pozitivní vliv na psychologický vývoj člověka, zároveň ale „nedostatek“ nebo „nadbytek“ tohoto pocitu mohou být patologické a lidský organismus dlouhodobě poškozovat. Pozitivní strach nás motivuje k lepšímu výkonu, nutí nás k lepší koncentraci a zdravému riskování a překonávání vlastních hranic. Negativně zpracovaný strach je ale pro člověka poškozující. Pokud si jsme nadmíru sebejistí a strach či pocity úzkosti se prakticky neprojevují, vede to ke ztrátě pozornosti, nepořádnosti a malému výkonu. Naopak nadměrný strach může člověka až paralyzovat a z dlouhodobého hlediska se může vyvinout do nejrůznějších fobií.

Do hlubin psychologie: kde se bere strach

Jednoznačnou příčinu strachu nebo úzkosti se u konkrétního člověka podaří najít jen někdy. Většinou se jedná o kombinaci biologických, psychologických a sociálních faktorů. Studie ukazují, že úzkostné stavy se často v rodinách dědí, předpokládá se tedy určitá dědičnost, která dává základ možnému budoucímu vývoji. Ten je ovšem ovlivněn i dále zmíněnými vlivy psychologickými a sociálními.

 • Freud – z psychologického hlediska podle Freudovy teorie pramení strach a úzkosti z podvědomého konfliktu mezi přáními a touhami jedince a možnostmi jejich realizace.
 • Moderní psychologie – podle mladších autorů je to otázka možnosti předvídání vývoje a kontroly nad událostmi v životě. Například dítě, které má jen málo možností kontrolovat události ve svém životě anebo je mu tato možnost omezena, například příliš ochranářskými rodiči, může v budoucím životě rozvinout některý z modelů úzkostného chování.
 • Behavioralismus – tento model předpokládá, že strach může být jednak naučený díky nějakému modelu, například když dítě vidí, že rodič je v určité situaci úzkostný, a toto chování zkopíruje. Anebo se strach vyvine jako podmíněný reflex, například když dítě vyleká nějaká hlasitá hračka. Později může plakat jen při pohledu na tuto hračku. Sociální faktory zahrnují strach v určitých vypjatých momentech, jako je třeba rozvod apod.

Projevy strachu a úzkosti

Nacházíme je jednak na tělesné úrovni, ale strach a úzkost se jakožto stavy duše odráží i na chování dotyčného jedince. Na tělesné úrovni se setkáváme se zvýšeným svalovým napětím anebo třesem, zvýšeným pocením, vyšším krevním tlakem, zrychleným pulsem i dýcháním, nevolností a suchostí v ústech. Na psychické úrovni se můžeme setkat s projevy, jako jsou ztráta koncentrace, určitá zmatenost a nekoordinovanost činností, tendence k izolaci od společnosti, snahy utéct z nepříjemné situace, plačtivost. Někdy ale i vztek může pramenit ze strachu.

Akutní strach a jeho následky

Nečekaný zážitek hrůzy může zejména dítě dlouhodobě poznamenat, ale úplně stejně to platí i pro dospělé. Nemusí to být jen návštěva Mikuláše (a hlavně jeho pomocníka čerta). Podobné následky mohou mít i veškeré náhlé stavy ohrožení života, jako jsou (auto)nehody, přepadení, setkání s úmrtím, závažným zraněním nějaké osoby či jiné velmi intenzivně prožívané situace. U citlivých jedinců se může vyvinout až stav nazývaný posttraumatická stresová porucha (tzv. PTSD).

Zvládnutí strachu pomocí homeopatie

Každý z oborů si se strachem dokáže nějak poradit. Klasická psychiatrická léčba strachu a tzv. úzkostných poruch většinou sestává z léků a psychoterapie. Homeopatie má na tyto situace několik léků, které mohou napomoci tyto zážitky zpracovat již v akutní fázi a předejít tak závažnějším dopadům na duševní zdraví pacienta.

 • Aconitum napellus – je lékem právě akutního strachu a situací ohrožení vlastního nebo cizího života, které vedou jednak k již popsané vegetativní reakci, jež se projeví vysokým tlakem, bušením srdce (je cítit až v krku), zrudnutím obličeje, pocitem sevření na hrudi s nedostatkem vzduchu, a dokonce až na úrovni střev, když se po takovémto zážitku dostaví průjem. U některých lidí se v těchto situacích může objevit i horečka. Takto vystrašený člověk má především strach ze smrti a je velmi neklidný a úzkostný, což jej nutí k neustálému pohybu a změně místa.
 • Gelsemium sempervirens – je lékem pro stavy, kdy po hrůzném zážitku anebo po špatných zprávách je člověk doslova paralyzovaný a skoro se nemůže pohnout. Tento lék je důležitý také pro paralyzující strach z budoucích událostí a homeopaté jej často předepisují v situacích, jako je například tréma před vystoupením, zkouškou, písemkou anebo návštěvou lékaře (či Mikuláše). Pacient se vnitřně výrazně třese a tento třes může být vidět i navenek. Ono ochromení, charakteristické pro tento lék, se projeví i v myšlení a chování, dotyčný si nedokáže vzpomenout ani na dobře známé věci (například dítko úplně zapomene básničku, kterou si pro Mikuláše připravovalo). A může dělat i zdánlivě nelogické a hloupé věci. Je to tedy lék, který se dá použít před nějakou stresovou událostí i po ní.
 • Opium – je lék na lékařský předpis, ale představuje naprostou paralýzu ze strachu či prožité hrůzy. Postižený se stahuje do pasivity a mlčenlivosti, aby se srovnal s tím, co se mu stalo. V obličeji, který je temně rudý, má podivně „šťastný“ výraz a často na normálně bolestivé podněty nereaguje vůbec bolestivě.
 • Stramonium – je lékem pro děti, které jsou plné strachu, ale především se u nich strach či nepříjemné a děsivé zážitky projeví ve formě nočních můr. Bojí se usínat samy a ve tmě, při usínání vyžadují aspoň rozsvícenou lampičku v pokoji.

Dávkování: Léky z této skupiny je ideální podat co nejdříve po nějaké děsivé situaci v ředění 15 CH, ale může být i 30 CH a obvyklou dávku 5 granulí lze i několikrát zopakovat v intervalu 30 minut či 1 hodiny. Pokud se jedná o náhle vzniklé úzkostné stavy s neklidem anebo náhle vzniklé problémy s usínáním malých dětí a obraz jejich potíží úplně neodpovídá některému z léků, které již byly zmíněny anebo jsou zmíněny v dalším textu, pak je možno použít polykomponentní homeopatický sirup Sedalia. V případě, že problémy a strachy či noční můry přetrvávají delší dobu i přes léčbu, je lépe se obrátit na lékaře homeopata.

Léky pro dlouhodobě ustrašené

U osob, které mají strach dlouhodobě, je potřeba najít hlouběji působící homeopatický lék, který jim pomůže v určitém ohledu „dozrát“ a budou tak moci svoje strachy zpracovat a překonat. Následující léky jsou jen ty nejvýznamnější, existuje jich samozřejmě mnohem více a o jejich podávání je vždy dobré poradit se s homeopatem.

 • Arsenicum album – je lékem pro děti a osoby, které mají strachu doslova přemíru. Hodně strachu a obav u nich pramení z jejich pečlivosti, která je jejich charakteristickým znamením, už jako děti mívají dokonale uklizený pokojíček, kde každá hračka má své místo, ve škole mají sešity přesně nalinkované a upravené a věci uspořádané a na písemky či zkoušení chtějí být naprosto dokonale připraveny. Velmi jim záleží na vzhledu a každá nečistota na šatech pro ně představuje naprostou katastrofu. Strach a úzkosti se tedy týkají jejich vzhledu, ale i zdraví, neustále se bojí, že onemocní nějakou vážnou nemocí, mají strach například ze zlodějů, ale také strach být samy. Veškerý strach vede tyto osoby k neklidu a neustálé činnosti, která má příčiny strachu eliminovat, anebo alespoň zmenšit.
 • Calcarea carbonica – podává se zejména u dětí, které mají spoustu strachu a obav, ale někdy se s nimi nemusí svěřovat. Mají strach ze všeho nového, z nového prostředí (například jít poprvé do školy atp.), samozřejmě se bojí ošetření u lékaře či zubaře, mohou mít strach z výšek, uzavřených prostor. Také trpívají i na iracionální strach, například že se stane nějaké neštěstí, nehoda atd. Mívají i potíže s usínáním, protože jakmile zavřou oči, začnou se jim zdát nejrůznější strašidelné obličeje, což je samo sebou probudí. Jsou to osoby velmi citlivé a pohled na násilí nebo již zmíněná strašidla, například v televizi, je rozruší a rozpláče. Po stránce myšlení jsou lehce zpomalení, ale pokud se jim ponechá jejich vlastní tempo, dokážou vyřešit i složité úkoly. Pomalu, ale pečlivě. Po fyzické stránce mají sklony k obezitě a jsou citliví na chlad.
 • Phosphorus – je ideální pro děti a osoby, které jsou velmi živé, otevřené a snadno navazují kontakt s jinými lidmi. Jsou velmi soucitné a empatické a velmi snadno se vžívají do ostatních a to je právě důvodem jejich obav. Velmi intenzivně zatěžují svůj nervový systém a emoce a pak jsou snadno destabilizované a vyčerpané. Zejména v těchto stavech vyžadují společnost, projevy sympatie i fyzického kontaktu (objetí, pohlazení). Na tělesné úrovni se při intenzivně prožívaných emocích snadno dostaví zrudnutí v obličeji a bušení srdce. Mívají žízeň na studené nápoje a obecně chutě na osvěžující věci.
 • Pulsatilla – je lék pro děti i dospělé, kteří mají hodně úzkostí a obav, jsou velmi náladové a jejich emoce se velmi často mění, někdy doslova z minuty na minutu. Často jsou ufňukané a v chování dětinské, navzdory svému skutečnému věku. Neustále vyžadují společnost a utěšování, jako děti na matce doslova visí. Krom malých dětí bývá tento lék často předepisován slečnám kolem puberty, protože nastupující hormonální aktivita může také rozbouřit jejich citlivé nitro. Obavy a úzkosti se u nich mohou zhoršovat i v teplé a uzavřené místnosti a naopak zlepší se při procházce na čerstvém vzduchu.
 • Silicea – osoby, které potřebují tento lék, jsou pracovně velmi schopné a vážené, ale bývají také nervózní, plaché a mívají stavy selhání sebedůvěry. Stavy úzkosti se u nich často objevují před zkouškou ve škole, veřejným vystoupením, vyšetřením u lékaře anebo třeba při změně zaměstnání. V těchto situacích se objevují i bolesti hlavy, potíže se soustředěním a stavy vyčerpání. Typy lidí, které potřebují tento lék, jsou velmi zodpovědné a pečlivé, ale často přehnaně věnují pozornost zbytečným detailům, což jejich starosti jen zhoršuje. Obecně mají sníženou odolnost a často onemocní katarem horních cest dýchacích či angínou po náročném studiu nebo pracovních úkolech.

 Dávkování: Výše uvedené léky se podávají v ředění 30 CH v dávce 5 granulí 1× týdně.

Doporučujeme