Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Výhody perorální antikoncepce

Žena a trombózy 25.5.2015
redakce uLékaře

Hormonální antikoncepce je světově vůbec nejvíce užívaným léčivem v preventivní péči. Jen v USA je okolo 80 % žen uživatelkami hormonální antikoncepce a evropský kontinent se tomuto trendu také přibližuje. Co tedy stojí za úspěchem antikoncepce a co nabízí jejím uživatelkám?

Hormonální antikoncepce je světově vůbec nejvíce užívaným léčivem v preventivní péči. Jen v USA je okolo 80 % žen uživatelkami hormonální antikoncepce a evropský kontinent se tomuto trendu také přibližuje. Co tedy stojí za úspěchem antikoncepce a co nabízí jejím uživatelkám?

Hormonální antikoncepce je velmi rozšířeným pojmem. Co si však přesně pod ním představit a jaké možné formy existují? Pojďme se ve stručnosti podívat na základní typy hormonální antikoncepce a výhody či nevýhody, jež představují.

Perorální antikoncepce

Z hormonální antikoncepce je naprosto nejvíce užívaná perorální antikoncepce, tedy pilulky užívané ústy. Její užívání je jednoduché, nevyžaduje intervenci do ženského organismu a lze ji kdykoli přerušit. Právě perorální antikoncepce prošla významným vývojem. Dnes můžeme mluvit již o čtyřech generacích perorální antikoncepce.

Generace perorální antikoncepce

Tak, jak je nejvíce užívaným typem hormonální antikoncepce antikoncepce perorální, je v rámci perorální antikoncepce nejrozšířenější její kombinovaný typ, to jest pilulka obsahující estrogenovou a progestinovou složku. Estrogenová složka obsahuje syntetické či polosyntetické estrogeny, jež mají výhodnější vlastnosti než přirozený estrogen. S postupujícími generacemi se obsah estrogenu snižoval, a to z původní dávky až 150 μg estrogenu v pilulce na dnešních 15–30 μg. Právě pokles dávky estrogenu odstranil řadu nežádoucích účinků u první generace, jako bylo např. výrazné přibývání na váze. Jednotlivé generace se liší i obsahem progestinové složky, postupem času jsou vyvíjeny nové a nové molekuly. Nejnovější, čtvrtá generace se může pochlubit téměř nulovým přibíráním na váze, nezadržuje vodu a zlepšuje stav aknózní pleti.

Kombinovaná versus progestinová hormonální antikoncepce

Ne všechny pilulky musí obsahovat estrogenovou složku. Existují pilulky čistě progestinové, někdy se můžeme setkat s označením „minipilulky“. Jejich uživatelky však častěji udávají pocit na zvracení a zhoršenou kvalitu pohlavního života. Proto tento typ bývá vyhrazen jen pro určité situace, jakou je např. období kojení či vyšší věk ženy.

Transdermální antikoncepce

Transdermální antikoncepce funguje jako kombinovaná perorální antikoncepce, jen se místo každodenního užívání pilulky lepí jedenkrát za týden vždy nová náplast, samozřejmě s patřičnou přestávkou.

Parenterální antikoncepce s depem

Tato forma se aplikuje malým chirurgickým zákrokem do podkoží či nitrosvalově, nejčastěji na vnitřní část paže ženy. Výhodou je, že žena nemusí myslet na pravidelné užívání pilulek, nicméně minusem je nemožnost přerušení jejího užívání. Antikoncepce se zpravidla do ženina organismu uvolňuje po dobu pěti let. Problém může nastat např. v období, kdy žena musí podstoupit operaci ze zdravotních důvodů. V této době je vhodné jakoukoli hormonální antikoncepci vysadit. To však v tomto případě není možné.

Na trhu je dnes tedy velký výběr forem hormonální antikoncepce. Vždy je vhodné pečlivě vybírat a individuálně volit pro každou ženu zvlášť ten, co jí bude po všech stránkách nejvíce vyhovovat.

(bak)

Zdroj: Monti J.: Antikoncepční pilulka, 2014

Doporučujeme