Slezina odstraňuje z krevního oběhu poškozené červené krvinky. Zároveň brání tělo před infekcemi, jež se krví mohou šířit. Bez dobře fungující sleziny se i malá infekce může rozvinout v život ohrožující stav nazývaný sepse. Očkování proti nakažlivým onemocněním tedy může představovat život zachraňující prevenci.
Bakterie útočí
Sepsi se lidově říká otrava krve. Jde o závažný, nebezpečný stav, kdy bakterie pronikají do krevního oběhu a narušují normální tělesné funkce. U lidí bez sleziny patří mezi nejčastější příčiny sepse nákaza bakterií Streptococcus pneumoniae, známou také jako pneumokok. Méně často může být sepse způsobena i jinými bakteriemi, například Haemophilus influenzae typu B nebo Neisseria meningitidis.
Jak poznat, že je zle
Příznaky sepse se u osob bez sleziny mohou vyvinout velmi rychle i po běžné, nezávažné infekci, například dýchacích cest. První projevy mohou zahrnovat:
- bolest v krku či na hrudi,
- kašel,
- bolest v uchu,
- zvýšení teploty.
Někdy se však může náhle objevit i plně rozvinutá sepse bez brzkých počátečních příznaků. Stav pacienta se tak může velmi rychle zhoršovat. Jestliže žijete bez sleziny, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, zpozorujete-li tyto symptomy:
- horečku nad 38 °C,
- zimnici, třes,
- bolest hlavy,
- ospalost, zmatenost, ztrátu orientace,
- silnou bolest břicha,
- nízký krevní tlak,
- vysokou srdeční frekvenci („splašený“ tep).
Informujte okolí
Jedinci s nefunkční slezinou nebo po jejím chirurgickém odstranění by měli pamatovat na opatření, která pomáhají snížit riziko rozvoje sepse. Informujte proto všechny své lékaře a jiné pečovatele o svém stavu a noste s sebou kartičku či jinou identifikaci člověka žijícího bez sleziny.
Očkování – základ prevence
Základním preventivním opatřením je očkování. I když vakcíny nemusejí lidi bez sleziny ochránit před všemi formami infekcí, chrání je zejména před rozvojem závažného stavu ohrožujícího život. Je-li to možné, pacienti by měli být naočkováni alespoň 2 týdny před plánovaným odstraněním sleziny. Pokud k operaci dojde náhle, a není proto možná příprava, mělo by se očkovat 14 a více dnů po ní. Mezi základní vakcinace patří:
- očkování proti pneumokokům – tato vakcína je doporučována všem osobám, jejichž slezina nefunguje správně nebo byla odstraněna. Dostupná je očkovací látka proti 23 typům pneumokoku a vakcína proti 13 typům pneumokoku. Pacienti bez sleziny patří mezi rizikové a může jim být doporučena aplikace obou typů vakcín,
- očkování proti meningokokům – doporučena jsou očkování proti typům A i B,
- očkování proti bakterii Haemophilus influenzae,
- očkování proti chřipce – každoroční očkování proti chřipce je také doporučováno. Chřipka totiž často stojí na počátku těžkých zánětů plic (pneumonií). V oslabeném organismu se mohou snadno uplatnit na chřipku nasedající bakteriální nákazy, a hrozí tak rozvoj sepse.
(cean)
Zdroje:
www.uptodate.com/contents/preventing-severe-infection-after-splenectomy-beyond-the-basics
www.uptodate.com/contents/pneumonia-prevention-in-adults-beyond-the-basics?source=see_link
PRV-2017.01.038