Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Znáte nejčastější příčiny špatného trávení?

redakce uLékaře

Trávicí obtíže postihnou občas každého. Zpravidla jak rychle přijdou, tak rychle odejdou. Ovšem pokud vás sužují opakovaně, není radno brát je na lehkou váhu. Jak poznat, kdy je na čase vypravit se k lékaři?

Trávicí obtíže postihnou občas každého. Zpravidla jak rychle přijdou, tak rychle odejdou. Ovšem pokud vás sužují opakovaně, není radno brát je na lehkou váhu. Jak poznat, kdy je na čase vypravit se k lékaři?

„Špatné trávení“ není žádný lékařsky uznávaný termín. Obvykle jím ale míváme na mysli:

 • pálení žáhy čili palčivou bolest na rozhraní hrudníku a břicha, jejímž podkladem je dráždění sliznice jícnu žaludečními šťávami,
 • zácpu, tedy obtížné či nemožné vyprazdňování, spojené často s nadýmáním a s bolestí břicha,
 • průjem,
 • zvracení,
 • bolesti břicha,
 • nadýmání charakterizované vzedmutým, často bolestivým břichem, které může či nemusí být doprovázeno odchodem plynů.

Představme si viníky!

Trávicí ústrojí je rozsáhlé a komplikované. To samé platí i o souboru neduhů, které jej mohou postihnout. Většina potíží nemívá dlouhého trvání a málokdy nás jejich závažnost přivede do nemocnice. Pokud jsou ale vaše obtíže chronické nebo vás výrazně omezují, s návštěvou lékaře raději příliš neotálejte. I z malicherného problému se totiž, pokud jej zanedbáme, může stát věc závažná.

 • Dietní chyba. Tučný sváteční oběd, příliš mnoho kávy nebo třeba pálivá mexická kuchyně? Jídlo a pití je to první, nad čím je namístě se při objevení obtíží zamyslet. Po pár příhodách průjmu či nadýmání tak můžete vypozorovat, co vám nedělá dobře a čemu bude lepší se vyhýbat. Pokud trpíte často zácpou, myslete na pitný režim, zařaďte do jídelníčku více vlákniny a do denního programu pohyb.
 • Infekce nebo otrava jídlem. Pokud se nedlouho před vznikem obtíží na vašem talíři objevilo grilované kuře, mořské plody nebo třeba chlebíčky s majonézou, pravděpodobně máte viníka. Infekce a otravy jídlem mohou být banální, ale i závažné.
 • Stres. Jsou vaše potíže pravidelně spojené s cestováním, s důležitými termíny v práci či ve škole nebo se objevily v těžkém životním období? Na pozadí může být psychika. To ale neznamená, že je namístě problémy zlehčovat. Pokud vás výrazně omezují, lékařská péče vám i tak může pomoci.
 • Některé léky. Jestliže se problémy objevily v souvislosti s nově užívaným preparátem, zmiňte se o tom svému lékaři. Nepříjemnosti často působí i volně prodejné vitamíny a doplňky stravy. V takovém případě je nejlepší přípravky přestat užívat nebo vyzkoušet jiný druh.
 • Reflux. „Gastroezofageální refluxní choroba“ se kromě častého pálení žáhy projevuje i kašlem nebo problémy s polykáním. Doktor vám může předepsat léky a také vás začít pravidelně sledovat, aby nedošlo k vývoji choroby do závažnějších stadií.
 • Dráždivý tračník. Častá, nepříjemná a stále zcela neobjasněná nemoc. Pacient při ní zažívá rozličné trávicí obtíže, aniž by na jeho střevech existovala jakákoliv viditelná či změřitelná změna. Na vině mohou být hormonální změny (např. spojené s menstruačním cyklem), určité potraviny nebo psychické vlivy.
 • Potravinové intolerance. Celiakie (lidově „alergie na lepek“) nebo nesnášenlivost laktózy se projevuje neustálými a na léčbu nereagujícími trávicími potížemi. Existují testy, které dokážou tyto diagnózy spolehlivě vyloučit či potvrdit.
 • Závažnější diagnózy. Trápí vás kromě bolestí břicha a průjmu či zácpy i dlouhodobé zvracení, neustálá únava, náhlý úbytek na váze nebo krev ve stolici? Může se jednat o přechodnou nepříjemnost, ale stejně tak se za vašimi potížemi může skrývat zánětlivé střevní onemocnění, závažnější infekce nebo i nádor.

Zdroje: 

www.healthline.com/health/digestion-problems#Overview1

www.webmd.com/digestive-disorders/diarrhea-10/daily-tips

www.mayoclinic.org/diseases-conditions/irritable-bowel-syndrome/basics/definition/con-20024578

Doporučujeme