Některé typy virů způsobují různé typy rakovin, ani ostatní ale nemusí být neškodné
Na základě schopnosti vyvolat nádorové bujení jsou jednotlivé typy HPV děleny do dvou skupin:
První skupina je označována jako kancerogenní (tedy s potenciálem vést ke změnám v infikovaných buňkách, jejichž následkem může být vznik rakoviny). Mezi nejnebezpečnější onemocnění způsobená infekcí HPV patří rakovina děložního čípku, konečníku, penisu, zevních rodidel, vaginy, ale například i hlavy a krku.
Druhá skupina je označována jako nekancerogenní (tedy nezpůsobující rakovinné změny). Viry z této skupiny jsou tedy méně nebezpečné, nikoli však neškodné, protože některé z nich jsou zodpovědné například za vznik genitálních bradavic a dalších onemocnění. V souvislosti s HPV infekcí se mimo to často zmiňuje i snížení pohyblivost spermií (a tedy vliv na mužskou plodnost) a riziko spontánního potratu.
Vyplňte si náš krátký dotazník. Zjistíte, zda znáte všechna rizika infekce HPV i způsoby ochrany:

U každého pátého se příznaky infekce HPV projeví. Nemusí však automaticky znamenat obtíže
Nákaza lidskými papilomaviry není neobvyklá, během života se s nimi setká (a infikuje se) až 80 % populace, tedy jak žen, tak mužů. Obvykle k nákaze dochází již v mládí, v mnoha případech brzy po zahájení aktivního pohlavního života. Nicméně ne u každé nakažené osoby dochází k rozvoji výše jmenovaných onemocnění, obvykle nákaza probíhá bez jakýchkoliv příznaků a během 12–18 měsíců je obranný systém organismu schopen ji potlačit.
Odborné studie uvádějí, že příznaky HPV infekce se projeví přibližně u 20 % nakažených, a to obvykle až po několika měsících či letech. Dokonce ani počáteční stadia onemocnění (například tzv. prekancerózy) nebývají provázeny zdravotními obtížemi. Mezi běžné (nikoli však jediné) projevy patří bolest, chronický výtok, krvácení mimo pravidelný cyklus, obtíže při močení apod. Nicméně její přítomnost byla potvrzena téměř u 100 % případů rakoviny děložního čípku.
Pro přenos HPV nemusí být nutný pohlavní styk
Obvykle je uváděno, že HPV infekce je přenášena kvůli pohlavnímu styku. Dokonce se hovoří o nejčastější sexuálně přenášené infekci. Ve skutečnosti při nákaze nemusí dojít k samotnému pohlavnímu aktu, ale stačí intimní kontakt partnerů v oblasti genitálií, včetně orálního sexu. Ve výjimečných případech může dojít k přenosu nákazy z matky na dítě v průběhu porodu.
Riziko nákazy HPV stoupá při promiskuitním způsobu sexuálního života, ale vliv má i brzký začátek pohlavního života, špatné hygienické návyky, nebezpečí zvyšuje kouření a užívání drog, dále pak vysoký počet porodů či potratů a zánětlivá onemocnění např. děložního čípku.
Existují tři způsoby prevence nákazy HPV. Očkování je ten spolehlivý
Zde je důležité připomenout, že pro nemoci spojené s HPV neexistuje dostatečná léčba, a proto je nesmírně důležitá prevence samotné nákazy. Ta je shodná pro ženy i muže.
- Absolutní sexuální abstinence – Vzhledem k charakteru přenosu je logické, že eliminace jakéhokoliv tělesného kontaktu s partnerem je jednou z možností prevence nákazy. K nákaze HPV není třeba promiskuita, nakazit se můžete i od jednoho jediného partnera.
- Použitím pánské ochrany, tedy kondomu – Tato jednoduchá metoda ochrany sice snižuje riziko přenosu viru, nicméně bohužel není dostatečně účinná. Důvodem je výše zmiňovaná skutečnost, že přenos infekce je možný i pouze v případě intimní kontaktu, a to v oblastech, které kondomem chráněny nejsou.
- Očkování – Kromě 100% sexuální abstinence je nejbezpečnější ochranou očkování pomocí dostupných polyvalentních vakcín. Na trhu jsou již vakcíny, které poskytují ochranu před 90 % nádorů, jejichž vznik je spojen s HPV.
Pro koho je očkování proti HPV vhodné?
Přínos vakcín proti HPV byl potvrzen v mnoha studiích. Pro koho je tedy očkování určeno?
- Pro dívky a chlapce, kteří ještě nezahájili aktivní sexuální život: V této době je vakcinace nejefektivnější, neboť je prováděna ještě před prvním setkáním s HPV.
- Pro sexuálně aktivní ženy a muže: I v tomto případě očkování snižuje riziko rozvoje onemocnění spojených s HPV nákazou. Důvodem je mimo jiné skutečnost, že bez očkování může po eliminaci primární infekce dojít k reinfekci stejným typem HPV.
- Ženám, u kterých byly nalezeny předrakovinné změny děložního hrdla: Provedena může být jak před konizací, tak po konizaci děložního čípku. Toto doporučení vydala oficiálně Česká gynekologická a porodnická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Prevence infekce HPV je u nás podporována hned několika opatřeními
Podle odborných studií snížilo očkování dívek ve věku 12 a 13 let výskyt rakoviny děložního hrdla o více než 80 %. Z toho důvodu je v ČR intenzivně podporována prevence nákazy HPV.
Vakcína proti HPV je plně hrazená pro chlapce i dívky ve věku 13 let. Od ledna 2024 budou vakcíny proti HPV plně hrazeny ze zdravotního pojištění pro dívky i chlapce ve věku 11–15 let.
O očkování však samozřejmě mohou požádat i osoby jiného věku, v takovém případě je mnohdy možné čerpat z obecných příspěvků na očkování. Vzhledem k tomu, že vakcíny chrání proti nejnebezpečnějším typům HPV, nikoliv proti všem, je důležité nezanedbávat ani další formy prevence.
Ze zdravotního pojištění je hrazena i takzvaná sekundární prevence v podobě screeningových kontrol během pravidelných prohlídek u gynekologa, které by jedenkrát za rok měla podstoupit každá žena. Během tohoto vyšetření je možné objevit již i přednádorové stavy a zvýšit tak šanci na úspěšnou léčbu. Nově jsou v rámci preventivní prohlídky prováděny (a hrazeny) i HPV testy u žen ve věku 35 a 45 let. I tento test může být proveden kdykoliv na vyžádání, v takové chvíli již však není hrazen z veřejných zdravotních prostředků.
O skutečnosti, že prevenci HPV infekce není radno brát na lehkou váhu, svědčí fakt, že jen v ČR je ročně nově diagnostikována rakovina děložního čípku (diagnóza C53) přibližně u 1500 žen a bohužel přibližně třetina z nich tomuto onemocnění i podlehne. Přitom právě rakovina děložního čípku je z hlediska preventivních kontrol nejlépe zachytitelná. Pro ostatní onemocnění, která HPV způsobuje, nejsou v současné době dostupné obdobné screeningové programy, a proto je očkování jejich nejúčinnější prevencí.
Zdroj:
https://www.vyzkumrakoviny.cz/o-hpv/
https://www.vyzkumrakoviny.cz/o-rakovine-delozniho-cipku/
https://www.zpmvcr.cz/pojistenci/prevence/ockovani/ockovani-proti-hpv
https://ockovaniprotihpv.cz/ockovani-proti-hpv/
https://www.gynmeda.cz/ockovani-proti-rakovine-delozniho-cipku-hrdla
https://www.ulekare.cz/clanek/hpv-nakazit-se-je-snadne-a-chranit-se-je-jeste-snadnejsi-470088
https://svod.cz/
https://nsc.uzis.cz/res/file/vystupy/datova-zakladna/evaluacni-zprava-screeningu-cervikalniho-karcinomu.pdf