Způsobů léčby lupénky je celá řada, jejich použití se ale liší
I když léčba psoriázy (lupénky) může být velmi rozmanitá, neznamená to, že lze z jednotlivých léčebných postupů libovolně vybírat ty, které se nám nejvíce líbí. Většinou záleží více na „požadavcích“ organismu a charakteru onemocnění než na našem osobním vkusu.
Nejnovější léčba psoriázy a její alternativy
V současné době je již známo mnoho podrobností o tom, jak a proč dochází ke vzniku psoriázy. Původ onemocnění kupodivu neleží v kožních buňkách, na nichž se nejvíce projevuje, ale v buňkách a reakcích imunitního systému. Z tohoto důvodu, stejně jako i u dalších autoimunitních onemocnění, je v léčbě psoriázy velmi účinná moderní biologická léčba. Avšak mimo jiné i proto, že biologická léčba je zatím poměrně drahá, používá se většinou jen u těžkých případů psoriázy.
Vedle biologické léčby se tedy stále setkáváme a budeme setkávat i s dalšími možnostmi, jak toto onemocnění léčit:
- Lokální léčba – u většiny mírných případů psoriázy se začíná s lokální léčbou. Masti s obsahem různých účinných látek (například kortikosteroidů) se nanášejí přímo na postižená místa. Výhodou lokální léčby (stejně jako léčby biologické) jsou mírnější nežádoucí účinky.
- Fototerapie – pokud je onemocnění těžší a samotná lokální léčba nestačí, je možné použít fototerapii neboli léčbu světlem. Používá se léčba UVB zářením, takzvaná PUVA léčba a asi nejúčinnější laserová fototerapie.
- Metotrexát – patří do léčby systémové a stejně jako biologická léčba se používá u závažných případů psoriázy. Na rozdíl od biologické léčby má však celou řadu vážných nežádoucích účinků, a u některých pacientů proto není možné jej vůbec použít.
- Cyklosporin – také cyklosporin se vyznačuje řadou vážných nežádoucích účinků a používá se jen u vážných případů onemocnění.
- Orální retinoidy – přesný mechanismus jejich působení není znám, ale zvláště účinné jsou v kombinaci s fototerapií.
- Metody alternativní medicíny – alternativní léčba se stále častěji používá jako doplněk konvenční medicíny u nejrůznějších onemocnění. V případě psoriázy se využívají například homeopatie, naturopatie, metody tradiční čínské medicíny nebo některá dietní opatření.
(vek)
Zdroj: Lowes M. A. et al: Pathogenesis and therapy of psoriasis. Nature. 2007 Feb 22; 445 (7130): 866–73.