Zničený chrup jako následek nedostatečné výživy
Nadbytečné kilogramy trápí čím dál větší procento populace a na druhou stranu stále narůstá počet nejen mladých dívek, ale i dospělých žen, mužů, chlapců, a dokonce i dětí, kteří v touze po ideálu či kvůli jiným, často překvapivým důvodům trpí poruchou příjmu potravy. Za nevyváženou, a tudíž v určitých ohledech nevyhovující výživu můžeme označit i v dnešní době velmi moderní alternativní stravování, jako je například veganství. V případě, že patříte do skupiny těch, kteří ze svého jídelníčku odstranili důležité potraviny, jež nám zajišťují dostatek vitamínů a minerálů, je nutné velmi pečlivě dbát na to, co jíte, abyste nedostatek chybějících látek nahradili. V opačném případě existuje riziko, že se vám vaše nedostatečná strava nemile podepíše na stavu chrupu.
Vitamín C
Nedostatek vitamínu C známý jako kurděje je jeden z nejtypičtějších a nejznámějších projevů nedostatečné výživy. V důsledku špatné tvorby kolagenu řádně nefungují rychle se opotřebovávající a regenerující tkáně, typicky dásně, což v minulosti mívalo za následek poměrně rychlou ztrátu zubů. Stačí vzpomenout na námořníky, kteří při dlouhých zaoceánských plavbách neměli přístup k čerstvému ovoci a v kurdějích bídně trávili své objevitelské výpravy.
Jód
Látka, která často chybí právě vegetariánům, veganům a dalším skupinám, které se stravují alternativně. Jód má zásadní vliv na správnou funkci štítné žlázy. Pokud je jódu nedostatek, dochází ke snížení funkce štítné žlázy a nedostatku jejích hormonů. A právě hormony, konkrétně T3 a T4, jsou mimo jiné potřeba pro správné prořezávání zubů. V případě nízké koncentrace těchto hormonů může dojít k silně opožděnému prořezávání chrupu.
Vápník a fluor
Často se spolu s poruchou příjmu potravy spojuje i nedostatek vápníku a nebezpečí „rozpadání zubů“. To je ovšem spíše pověra, jak nám potvrdil MDDr. Adam Šíma z Dentální kliniky Jan Stuchlík: „Pokud by plodu či dítěti chyběl vápník nebo fluor na tvorbu zubů, pak by dávno zemřelo z mnoha jiných příčin. Naopak již narostlý zub, který měl správný vývoj, se nemůže v důsledku chybějících minerálů v těle nijak poškodit. Vždy zde musí být nějaká jiná potíž.“
Nebezpečné bakterie a žaludeční kyseliny
Ve vzácných případech se u mladých dospělých může objevit onemocnění zvané akutní nekrotizující ulcerózní gingivitida. Jde o pomnožení určitých ústních bakterií, které způsobí bolestivý zánět, při němž odumírají části dásně mezi zuby. V dnešní době zřídka se vyskytujícím onemocněním dávaným kromě bakterií do souvislosti se stresem a podvýživou trpěli dříve například vojáci v I. světové válce bojující v zákopech, kde bylo zásobování proviantem z pochopitelných důvodů problematické.
V případě, že je nedostatečná výživa způsobena poruchou příjmu potravy typu bulimie, dochází v důsledku opakovaného zvracení k masivnímu rozpouštění chrupu vlastními žaludečními kyselinami. Právě tyto takzvané eroze zubů představují narůstající a obtížně řešitelný problém, se kterým se musejí zubní lékaři potýkat.