Nespavost
Chci se zeptat, už asi dva měsíce nemůžu v klidu spát, za noc se vzbudim třeba 2-3 někdy i víckrát.. Řekněme, že prostě nemůžu vypnout. Snažila jsem se dát pryč elektroniku, spát v jiném prostředí, bilinky na sklidněni a nic nezabírá. Je to dost znát na mě, jsem často unavená nebo spíš chce se mi furt spát, tak si jdu i po obědě lehnout ale neusnu, nejde to. Taky se nemuzu soustředit na učení, nejde mi to narvat do hlavy. Chtela bych si dojit k lékaři, ale zajímá mě co takové vyšetření bude obnášet, zda mi budou brát krev a na co se budou zaměřovat Atd.. Diky za odpověď

prim. MUDr. Vladimír Šigut
Specializace: Neurologie Pracoviště: Neurologické odd a iktové centrum nemocnice Krnov, Ambulance neurologie a myoskeletární medicíny Krnov
Dobrý den Jitko
Spánek a jeho regulace jsou poměrně křehké jevy. Problém s usínáním a předčasným probouzením a přerušováním spánku, hlavně k ranním hodinám jsou typické pro určitý funkční problém v psychice- zasunutá, nezpracovaná starost, nemožnost dosáhnout psychické a fyzické relaxace. Toto se potom spojí i například na záčátku s přechodnou špatnou zkušeností s noci, bez spánku a s obavou s opakování neusnutí a důsledky nevyspaní další den- únava, nevýkonnost. Vzniká potom i kruh, který je problém někdy přerušit. Základem je úprava tzv spánkové hygieny, nácviky psychorelaxačních technik- např Schultzův autogenní trénink. Na web lze najít odkazy ev zajistit nácviky u některého psychologa. Klasická hypnotika jsou vhodné jen pro mimořádné, jednorázové ev velmi krátkodobé použití, potom vznikne spíše problém se závislostí, který spánkový problém ještě umocní.
U tohoto spánkového problému nejsou nutná nějaké speciální vyšetření ve spánkové laboratoři. U lékaře kontrola krevního tlaku základní laboratoře, funkce štítné žlázy,hladiny železa apod.
Lze u po poradě s lékařem spíše zkusit jiné typy léků např Trittico 75 mg ev Mirtazapin 15 mg na noc- při určité kůře např . 2 měsíce může pomoci znormalizovat spánkový cyklus.
Zdravím dr. Šigut