Úzkostná porucha, fobie, léčba
Dobrý den, rád bych se s Vámi poradil jak přistoupit k fobii z uzavřených prostor, kterou v posledních týdnech intenzivněji pociťuji. V uzavřených prostorách, ze kterých nemohu vystoupit kdy chci (např. autobus, vlak, letadlo), mám velmi stísněný pocit, sevřený žaludek, zalykám se, případně se mi i točí hlava. Po vystoupení jsem dezorientovaný, jakoby v jiném světě. V minulosti jsem se s takovými pocity v mnohem menší intenzitě setkal především ve vlaku, ale přisuzoval jsem to momentální slabosti. Před dvěma lety jsem byl na vyšetření magnetickou rezonancí, které pro mě bylo velmi nepříjemné, nicméně cestování pro mě nebyl nadále problém. Během posledního roku jsem byl vystavený výrazně vyšší pracovní zátěži, nedostatku odpočinku a špatnému spánkovému režimu. Jsem si toho vědom a myslím si, že problémy mohou být umocněny i tímto. V příštím týdnu mám však letět na dovolenou (kratší let do Skandinávie) a už jen ta myšlenka, že bych měl strávit dvě hodiny v letadle, mě stresuje a ve své podstatě si to neumím představit. Rád bych se Vás proto optal, zda je rozumné se stresující situaci vystavovat (třeba i za použití léku jako je např. Lexaurin) a zda se tím nemůže trauma ještě prohloubit. Děkuji Vám za radu a přeji hezký den.

MUDr. David Folprecht
Specializace: Praktické lékařství pro dospělédobrý den, ano samozřejmě Lexaurin je možným řešením pro krátkodobé kritické situace, ale pokud je tato porucha již jaksi dlouhodobá, určitě se vyplatí nasazení léčby antidepresivem, která je mnohem vhodnější a bezpečnější a váš problém může skutečně léčit a vyléčit, nikoliv jen potlačit krátkodobě... takže vám doporučuji a mám velmi dobré zkušenosti s lékem Remood, většinou stačí i půl tablety na noc, lépe se vyspíte a na úzkost působí velmi dobře, k tomu si přidejte Prosulpin, perfektně zabírá na sevřený žaludek a křeče v břiše, a může se brát preventivně dlouhodobě nebo jen podle potřeby, a ten Lexaurin se do toho dá taky přihodit, když to bude nutně potřeba třeba před tím letem, samozřejmě je potřeba si takovou kombinaci vyzkoušet a osahat v klidu doma třeba o víkendu, bohužel týden je krátká doba a antidepresiva zabírají asi po tom týdnu pravidelného užívání, ale můžete je začít užívat hned, vysadit se můžou kdykoliv a závislost na ně opravdu nevzniká, jinak samozřejmě doporučuji i návštěvu psychologa a psychoterapii, kde můžete vše v klidu probrat a pochopit jak nemoc funguje a jak se tomu dá čelit, protože samotná komunikace a odpovědi na vaše otázky vás léčí, Lexurinem chybu neuděláte, ale nic tím nevyřešíte a při častějším užívání na něj vzniká závislost, ještě váš dotaz bude předán i odborníkovi a napíše vám svůj názor také, díky.
PhDr. Sylvie Navarová
Specializace: Psychologie, Psychoterapie Pracoviště: CETERAS - Centrum terapeutických služeb
Dobrý den, připojuji se k panu doktoru Folprechtovi, že krátkodobé potlačení úzkosti není jejím řešením. Doporučuji psychoterapii a vhodná je hypnoterapie. Ve spolupráci s psychoterapeutem se naučíte zaměřit pozornost na užitečné a léčivé procesy v sobě.
S pozdravem
PhDr. Sylvie Navarová, psycholog, hypnoterapeut