Audiometrie
Audiometrie je přístrojové vyšetření sluchu. Umožňuje lékaři posoudit Vaši schopnost slyšet zvuky různých výšek. Audiometrie se používá k hodnocení poruch Vašeho sluchu. Určuje jejich závažnost a příčinu. Vyšetření provádí specialista z oboru otorhinolaryngologie (ORL).
Kdy se vyšetření používá...
Audiometrie se používá k hodnocení poruch Vašeho sluchu. Určuje jejich závažnost a příčinu. Vyšetření provádí specialista z oboru otorhinolaryngologie (ORL).
K čemu vyšetření slouží...
Vyšetření dokáže odhalit sluchovou poruchu už u malých dětí. Jejich včasná léčba předejde problémům s osvojováním řeči a učením. V dospělosti vysvětlí příčinu Vaší nedoslýchavosti na jedno nebo obě uši. Předejdete tím mnoha problémům. Při poruše sluchu Vás často může okolí považovat za nezdvořáka. Nezřídka se onemocnění zaměňuje za počáteční demenci. Správná diagnóza a léčba Vaší poruchy takovým nedorozuměním předejde.
Co je k tomu potřeba...
Vyšetření se provádí pomocí audiometru. Je to přístroj vydávající zvuky a tóny různých výšek. Ty přivádějí k Vašemu uchu speciální sluchátka, která umožňují vyšetřit obě uši samostatně. Místo sluchátek se používají i zvláštní přístroje (oscilátory) testující vedení zvuku Vaší lebkou. Registraci zvuku potvrzujete stisknutím tlačítka. Průběh vyšetření sleduje počítač, který po jeho skončení ukáže graf s prahy Vašeho sluchu.
Jaký je princip...
Slyšitelný zvuk je vlnění o frekvenci od 20 do 20000 Hertzů. Vaše ucho jej zachycuje a zvukovodem vede k bubínku. Ten se rozechvěje a pomocí kladívka, kovadlinky a třmínku převede zvuk do hlemýždě (vnitřního ucha). Tam jsou receptory, které vlnění zachytí a přivedou k Vašemu mozku. V tom okamžiku zvuk uslyšíte. Kromě toho se může vlnění šířit i kostmi Vaší lebky. Měření Vaší schopnosti slyšet zvuk vedený vzduchem a kostí pomůže určit, jakou poruchou sluchu trpíte. Poruchy sluchu se dělí do tří základních skupin. Porucha vedení zvuku (převodní) se projeví v případě poškození zvukovodů nebo častěji středního ucha (kladívka, kovadlinky a třmínku). Porucha vnímání zvuku (percepční) vzniká při poškození hlemýždě. Smíšená porucha je jejich kombinací.
Jak se na to připravit...
Asi 12 hodin před vyšetřením byste se měli vyhýbat nadměrně hlasitým zvukům. Výsledek vyšetření může zkreslit i Vaše nachlazení nebo probíhající zánět ucha. Upozorněte lékaře na svůj stav. Před zahájením měření Vám lékař vyšetří zvukovody a odstraní z nich maz.
Jak vyšetření probíhá...
Obvykle se posadíte nebo položíte na vyšetřovací lůžko. Na uši dostanete sluchátka. Do nich bude obsluha přístroje pouštět zvuky. Postupně se bude měnit jejich výška (frekvence) a hlasitost (intenzita). Pokaždé, když zvuk uslyšíte, stisknete tlačítko. Obě uši se testují zvlášť. Po otestování vedení zvuku vzduchem Vám laborant na hlavu (obvykle za ucho) přiloží zvláštní oscilátor. Když uslyšíte zvuk, stisknete tlačítko. To je vše. Vyšetření trvá asi 20 až 30 minut.
Kdy bude výsledek...
Výstup vyšetření je k dispozici ihned. Počítač vytiskne graf se záznamem prahů Všeho sluchu (audiogram). Ten potom shlédne lékař. Vyhodnotí případné odchylky a napíše zprávu se závěrem vyšetření.
Co vyšetření ukáže...
Běžná řeč má frekvenci od 250 do 8000 Hertzů. Dospělý člověk obvykle slyší zvuky o hlasitosti již od 0 do 25 decibelů. Normální výsledek vyšetření znamená, že každé Vaše ucho je schopno slyšet všechny zvuky v těchto rozsazích. Při poruše sluchu jste určité zvuky schopni slyšet jen při jejich vyšší hlasitosti. Typ poruchy se rozliší podle vedení zvuku vzduchem a kostí. Při převodní poruše je vedení zvuku kostí neporušeno, přesto že Vy slyšíte hůře. Percepční porucha se projeví zhoršeným slyšením při obou způsobech vedení zvuku.
Kam povedou další kroky...
Vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jeho skončení se můžete věnovat libovolné činnosti.
Dostupnost...
Audiometrii provádějí specializované ORL ambulance a audiometrické laboratoře větších nemocnic.