Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Audiovizuální terapie aneb Nalaďte frekvenci pohody

redakce uLékaře

Dnešní svět je přímo přeplněn zrakovými i sluchovými vjemy. Chcete si vybrat ty, které prospějí vaší duševní pohodě? Zkuste metodu se stoletou historií – audiovizuální terapii. Znáte ji možná pod názvem ,,AVS přístroje“, lidově nepřesně označované jako psychowalkmany.

Dnešní svět je přímo přeplněn zrakovými i sluchovými vjemy. Chcete si vybrat ty, které prospějí vaší duševní pohodě? Zkuste metodu se stoletou historií – audiovizuální terapii. Znáte ji možná pod názvem ,,AVS přístroje“, lidově nepřesně označované jako psychowalkmany.Od petrolejky k „brainwave synchronizer“

Už na úsvitu dějin moderní medicíny se objevovaly pokusy zlepšit psychický stav člověka pomocí světelných a zvukových podnětů. Lékař Pierre Janet nám zanechal zprávu z počátku 20. století, která popisuje, jak pomocí petrolejové lampy umístěné za otáčejícím se kolem vystavoval své pacienty pravidelnému blikání. Tím se mu u nich podařilo zmírnit depresi, napětí a hysterii. V roce 1934 britští lékaři Adrian, pozdější nositel Nobelovy ceny za medicínu, a Matthews vypozorovali, že světelná stimulace může řídit frekvenci mozkové aktivity. Tento objev v následujících letech potvrdila řada dalších studií. V 50. letech spatřil světlo světa první elektronický klinický světelný stimulátor – „Brainwave Synchronizer“.Šlo o přístroj opatřený ovládací jednotkou, běžnými sluchátky, která vysílala rytmické zvuky a brýlemi, ze kterých pulsovalo v určitých frekvencích světlo. Tato technologická podoba se vlastně do dnešních dní výrazně nezměnila. Přístroj byl zkoumán hlavně z hlediska schopnosti uvést člověka do hypnózy. 

Věda, nebo móda?

Současně se zlepšováním zařízení sledujících elektrickou aktivitu mozku (EEG, elektroencefalografie) rostl také zájem o výzkum dopadu světelné stimulace na mozek. Vědci se zaměřili i na vliv zvukových podnětů, ačkoliv tyto studie je tolik nelákaly. V 60. letech se výzkumníci soustředili na účinnost hypnózy při zesilování účinku anestezie, zmírňování bolesti nebo urychlení hojení po zubařských zákrocích. Využívali k tomu již zmíněných světelných stimulačních přístrojů. Roku 1984 byl na trh uveden přístroj DAVID. Pracoval na principu audiovizuální terapie a byl používán k odbourání trémy a úzkosti studentů univerzity v Albertě. Módní terapie „světlem a tmou“, jak se tehdy říkalo, byla v těch letech částečně spojena s nevědeckým hnutím New Age. Za poslední desítky let nicméně proběhla řada studií, ve kterých se dopadem světelných a zvukových stimulů zabývala řada seriózních pracovišť. Potvrdilo se, že se jedná o účinnou metodu v léčbě vybraných psychických stavů. 

Mnoho cest k čisté mysli

Světlo a zvuk AVS přístroje vysílá vlastně frekvenci. Tyto opakovaně a nepřetržitě působící stimuly dokáží naladit mozek na svou frekvenci. Je to možné pomocí ,,efektu napodobení frekvence“, který objevil anglický psychiatr Grey Walter v padesátých letech minulého století Pro mozek je totiž frekvence základní jednotkou: podle ní řídí vše. Pokud je v pomalé frekvenci, automaticky dává pokyn ke spánku. Při rychlé frekvenci naopak k nabuzení. Proč se o ovlivnění frekvence mozku odborníci vlastně pokouší? Zjistilo se totiž, že audiovizuální terapie působí na mozek velmi blahodárně, a to hned několika cestami.

  1. Uvedením do hypnózy a zklidněním. Hypnóza a navození psychického klidu pomáhají dosáhnout svalové relaxace, klidného dýchání a oproštění se od okolních rušivých vlivů.
  2. Zvýšeným vyplavováním neurotransmiterů. Studie prokázaly, že stimulace světelnými podněty zvýšila vylučování serotoninu, endorfinů a melatoninu do krve. Jde o hormony ovlivňující pocity štěstí, vnímání bolesti a řídící spánkový cyklus.
  3. Změnami mozkového metabolismu a průtoku krve. Dalším pozitivním účinkem je zvýšení průtoku krve mozkem, podpora metabolismu mozku a posílení jeho elektrické aktivity.
  4. Zřejmě i posílením dendritického růstu. Mezi zatím nepotvrzené teorie patří také myšlenka, že stimulace zrakovými a zvukovými podněty podporuje růst dendritů (krátkých výběžků) nervových buněk.

Všemi těmito mechanismy dokáže audiovizuální terapie rychle a účinně uvolnit mysl člověka a pomoci mu k znovuobnovení psychosomatické rovnováhy. Ze sezení pak klient často odchází s pocitem, že se už dlouho necítil tak odpočinutý a neměl tak čistou mysl. V praxi se dnes osvědčují AVS přístroje s konkrétně zaměřenými programy, například na hlubokou relaxaci, zlepšení koncentrace, úpravu spánkového cyklu či zmírnění depresivních stavů.

Zdroj: www.aapb.org/files/news/Entrainment.pdf

Doporučujeme