Lékaři zastávají v lidské společnosti trochu zvláštní pozici. Ačkoliv jsou také jen lidmi, ostatní jim ochotně svěřují do rukou to nejcennější, co mají – své zdraví. Věří, že s ním naloží správně, že pomohou. Tedy, někteří věří. Jiní se naopak návštěvám ordinací vyhýbají a rady doktorů pouští jedním uchem dovnitř a druhým ven. Který z přístupů je správnější? Nebo to snad není ani jeden?
Co se skrývá za nevolí
To, že pacient nenaslouchá pokynům lékaře, je jen málokdy důsledkem jednorázového rozhodnutí. Daleko častěji se odmítavý postoj rodí postupně, na základě zkušeností. Příčinou může být:
- nedůvěra k lékařům a k jejich péči,
- přesvědčení, že choroba nepředstavuje vážný problém nebo riziko,
- pocit, že léčba nepomáhá,
- silné nežádoucí účinky nebo omezení spojená s terapií,
- vysoká cena léku.
Úplné nebo částečné nedodržování léčebného režimu nazýváme nonadherencí. Každý takový pacient představuje pro doktora tvrdý oříšek. S trochou nadsázky ale lze říci, že i nonadherence je, ač obtížně, léčitelná.
Odstraňte nepohodlí
Vraťme se k bodu „omezení spojená s léčbou“. Pod ním se neskrývá nic složitého. Obtížné podávání léku (např. injekční), složité dávkování, nutnost brát prášky několikrát denně, v nevhodných časech nebo za omezujících podmínek (třeba na lačno), to vše se negativně podepisuje na pacientově přístupu. Dokonce i vědecké studie ukazují, že čím více dávek denně, tím horší dodržování léčebného režimu. Proč tuto otázku rozebíráme? Je totiž ze všech nejsnadněji ovlivnitelná lékařem. Existence mnoha různých léků na stejnou chorobu je užitečná právě tím, že každému pacientovi může doktor předepsat ten nejvhodnější. Proč po něm chtít, aby půlil jednu tabletku, když existuje jiná, v poloviční síle? Proč jej nutit brát lék po šesti hodinách, když známe podobný, který postačí jednou denně? Někdy to platí i u nežádoucích účinků. Vyvolává u vás preparát ospalost, kašel nebo žaludeční potíže? Třeba je možné najít jiný, který léčí stejnou nemoc, ale bez vedlejších efektů. Stačí být k lékaři upřímný a domluvit se.
Laskavost a informace
Do určité míry, hlavně u vzdělaných lidí, podporuje dodržování léčby informovanost. Při poskytování údajů o chorobě a o lécích v dnešní době doktory doplňuje – nikoli však nahrazuje – internet. Zdrojů, otázek a odpovědí je spousta, proto se ptejte, zajímejte se, vyhledávejte. Jako ještě důležitější se ukázala být důvěra v lékaře, spokojenost s jeho přístupem a víra, že ono malé nepohodlí spojené s léčbou za její výhody stojí. Některé z těchto faktorů mohou lékaři ovlivnit vstřícným přístupem, jiné jen těžko. Hlavní je si uvědomit, že pacient v příběhu o nonadherenci nehraje roli neposlušného záporného hrdiny. Doktor může udělat mnohé pro to, aby se přístup jeho svěřenců k léčbě zlepšil – a je to i jeho cílem. Od pacientů je vyžadována jen otevřená mysl, upřímnost a trocha důvěry. Bez ní se totiž žádné mezilidské jednání neobejde.
Zdroj: www.remedia.cz