Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Čeká vás ozařování karcinomu prostaty? Poradíme, na co se připravit

redakce uLékaře

Ozařování je léčba, při které se za pomoci vysokých dávek ionizujícího záření zabíjejí rakovinné buňky nebo se jim brání v růstu a množení. Cílem léčby je také co nejméně poškodit zdravé buňky. Jak tato terapie probíhá u karcinomu prostaty a na co se připravit?

Ozařování je léčba, při které se za pomoci vysokých dávek ionizujícího záření zabíjejí rakovinné buňky nebo se jim brání v růstu a množení. Cílem léčby je také co nejméně poškodit zdravé buňky. Jak tato terapie probíhá u karcinomu prostaty a na co se připravit?

Ozáření může být provedeno ze zevního zdroje nebo prostřednictvím zavedení radioaktivních látek do těla (tzv. brachyterapie). Množství zevního záření, které je nádorovým buňkám předáno, je rozděleno do několika desítek dílčích dávek. Tím se minimalizuje výskyt nežádoucích účinků. Znamená to docházení na ozařování po několik týdnů. Některé typy brachyterapie jsou naproti tomu jednodušší – postačuje k nim jednorázový výkon, kdy je radioaktivní látka zavedena do těla a tam již působí sama.

Sám, ale pod dohledem

Léčba ozařováním probíhá následujícím způsobem:

  • Položíte se na speciální stůl a zaujmete stabilní a pohodlnou polohu – tu s vámi už během plánování terapie dohodl radiační onkolog.
  • Poté zůstanete v místnosti po dobu ozařování sami. Budete však bedlivě pozorováni a máte možnost se kdykoli ozvat, kdyby se něco dělo.
  • Přístroj se vás nebude dotýkat a během procedury nic neucítíte.
  • Po skončení ozařování vstanete ze stolu a můžete odejít.

Důležité je dodržet správnou polohu při ozařování, aby byl nádor dobře zacílen a účinnost léčby byla maximální při zachování zdravých buněk.

Pokreslená kůže a stravování

Pokud vám radiační onkolog nebo sestra označí na těle nějaké místo, je to proto, aby mohli snáze zacílit ozařovací přístroj. Proto se nepokoušejte značky smýt nebo jinak odstranit. Škodili byste leda sami sobě. Před ozařováním je možné normálně jíst. Správná výživa je totiž jeden z předpokladů úspěšné léčby a překonání jejích nežádoucích účinků. Dodá vám celkový dobrý pocit, dostatek energie na zdolání všech těžkostí a pomůže s udržením obranyschopnosti, která při ozařování trpí.

Počítejte s nežádoucími účinky

Po této léčbě pravděpodobně dojde k nějakým kožním změnám v místech, kde záření prochází kůží. Pokožka může být zarudlá, oteklá, horká a citlivá, jako při popálení sluncem. Dochází též ke ztrátě ochlupení. Tyto změny jsou však dočasné a vymizí okolo šesti týdnů po skončení terapie. S hojením vám pomůže tzv. ránová sestra, která bývá součástí personálu chirurgických pracovišť nebo specializovaných ambulancí. Existují i přípravky k prevenci poškození kůže při ozařování, ale nepoužívejte je na vlastní pěst. Pokud o ně máte zájem, domluvte se s lékařem. Jinak by pokožka měla být pouze mytá vodou, případně klasickým mýdlem (v kostce), nemažte ji krémy ani mastmi. Po terapii karcinomu prostaty je nutno počítat též s možností erektilní dysfunkce (impotence), přítomnosti krve v moči a někdy i s inkontinencí. Dále se může objevit průjem, časté močení, nevolnost, zvracení a únava. Pokud se setkáte s jakýmkoli nežádoucím účinkem, ihned informujte lékaře – může vám poskytnout účinnou pomoc.

Zdroj: http://www.webmd.com

Doporučujeme