Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Doporučená prevence karcinomu prostaty

redakce uLékaře

Je vůbec možné rakovině prostaty předcházet? Ve většině případů zatím ne, protože příčina vzniku není tak docela známa. Víme ale o mnoha rizikových faktorech, které se na zrodu karcinomu prostaty podílejí, a které proto ovlivnit lze.

1. Váha, pohyb a strava 

Přímý vliv těchto faktorů zatím nebyl prokázán, ale některé výzkumné práce zjistily určité vazby.

  • Například u osob trpících nadváhou a obezitou je sice jen mírně zvýšené celkové riziko rozvinutí karcinomu prostaty, ale mají významně vyšší nebezpečí, že pokud se nádor vyskytne, bude pro ně smrtelný.
  • Další studie zjistily, že muži, kteří se více věnují pohybu, mají mírně snížené riziko vzniku rakoviny prostaty. Pokud je sportovní aktivita intenzivnější, má i výraznější efekt.
  • Jiné výzkumy ukazují, že jedinci, jejichž strava je bohatá na určité druhy zeleniny (jako jsou rajčata, brukvovitá zelenina, sója, luštěniny) nebo ryby, se nemusejí této nemoci tolik obávat, obzvláště pokročilé formy. 
  • Ačkoli ne všechny provedené studie s následujícím závěrem souhlasí, některé z nich zjistily, že muži konzumující stravu s kalciem mohou mít riziko mírně zvýšené. To může plynout též z konzumace mléčných výrobků.

S přihlédnutím k výše uvedeným faktům je tedy možné sestavit následující rady. Každý den jezte alespoň 2,5 šálku pestré směsi zeleniny, hýbejte se a udržujte si rozumnou hmotnost.

2. Prospěšné doplňky   

Některé dřívější výzkumy naznačovaly, že užívání vitamínových nebo minerálových doplňků stravy může snižovat riziko vzniku karcinomu prostaty. Středem zájmu se stal zejména vitamín E a stopový prvek selen. Na výzkum vlivu těchto látek byla zaměřena studie SELECT. Její účastníci užívali po dobu pěti let jednu či obě látky nebo placebo (tablety bez účinné látky). Zjistilo se však, že ani „éčko“, ani selen riziko nesnížily. Uživatelé vitamínu E měli dokonce nebezpečí mírně zvýšené. U mužů, kteří měli před započetím výzkumu podstav selenu, bylo riziko stejné. U těch, jejichž hladina byla normální, došlo k mírné redukci nebezpečí rychle rostoucího typu karcinomu. Několik studií v současné době zkoumá ještě vliv izoflavonů, ale výsledky zatím nejsou známy. Pokud chcete nějaké vitamínové přípravky užívat, poraďte se se svým lékařem.

3. Léky

Existují dva preparáty, které mohou pomoci zmenšit možnost vzniku rakoviny prostaty.

  • Inhibitory 5-α-reduktázy. Jde o enzymy, které přeměňují testosteron na DHT (dihydrotestosteron), jenž je hlavní příčinou růstu karcinomu prostaty. Tyto léky tedy snižují hladinu DHT. Na našem trhu jsou k dispozici dvě takové účinné látky, finasterid a dutasterid. Používají se k léčbě ztráty vlasů, ovšem velké výzkumy provedené s těmito léčivy ukázaly, že mohou být použita i ke snížení rizika karcinomu prostaty. Ačkoli jsou bezpečná, nejsou však k tomuto účelu schválena.
  • Aspirin. Některé výzkumy naznačují, že dlouhodobé každodenní užívání aspirinu může snížit riziko úmrtí z důvodu karcinomu prostaty. Ale je třeba doplnit další studie ke zjištění, jestli tento benefit vyvažuje možné nechtěné dopady, která s sebou užívání aspirinu přináší. Jde například o možnost krvácení do trávicího traktu. Ačkoli má tento lék ještě jiné blahodárné účinky, lékaři ho zatím z tohoto důvodu nedoporučují užívat.

Zdroj: http://www.cancer.org

Doporučujeme