Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Pozitivní nález? Prostatu čeká další zkoumání

redakce uLékaře

Pokud lékař vysloví podezření na rakovinu prostaty, budou nutná vyšetření kvůli potvrzení diagnózy a případnému zjištění rozsahu tumoru. Přiblížíme, co muže pravděpodobně čeká.

Pokud lékař vysloví podezření na rakovinu prostaty, budou nutná vyšetření kvůli potvrzení diagnózy a případnému zjištění rozsahu tumoru. Přiblížíme, co muže pravděpodobně čeká. 

1. Transrektální ultrazvuk

Tato prohlídka se provádí tak, že lékař vloží malou ultrazvukovou sondu do pacientova konečníku a tím zobrazí prostatu. Kontrola obvykle trvá méně než deset minut a provádí se ambulantně. Je nebolestivá, můžete ale cítit mírný tlak. Někteří lékaři aplikují do konečníku lokálně znecitlivující gel, aby předešli všem nepříjemným pocitům. Kdy je transrektální ultrazvuk vhodný?

  • Nejčastěji se používá tehdy, když má pacient příznaky odpovídající karcinomu prostaty, jsou pozitivní screeningová vyšetření – je zvýšená hladina prostatického specifického antigenu (PSA) – nebo bylo-li v prostatě nalezeno hmatné ložisko.
  • Také se používá při biopsii prostaty k navádění jehly do správné oblasti.
  • Další možností využití je měření velikosti prostaty, čímž se stanovuje denzita prostatického specifického antigenu (hodnota PSA vztažená k velikosti prostaty). Ta může u mužů se zbytnělou žlázou předstojnou pomoci ke správné interpretaci hodnoty PSA.

2. Biopsie prostaty

Jedná se o vyšetření, při kterém je z prostaty vyňat vzorek tkáně a poté studován pod mikroskopem. Nejčastěji užívaný postup v diagnostice karcinomu prostaty je biopsie dutou jehlou. Zákrok probíhá následovně:

  • Lékař zavede do konečníku ultrazvukovou sondu a pod její kontrolou vpíchne jehlu přes stěnu konečníku do předem určených oblastí prostaty.
  • Po vytažení obsahuje jehla váleček tkáně, který lékař uloží do fixační tekutiny, aby nedošlo k jeho znehodnocení vyschnutím nebo rozkladem.
  • Tento postup je opakován 8–18×, většina urologů odebírá 12 vzorků. Vyšetření trvá asi 10 minut.

Ačkoli to zní bolestivě, ve skutečnosti je biopsie velmi dobře snášena. Provádí se totiž za pomoci speciálního nástroje, který jehlu automaticky rychle vpíchne a bolestivost je tím výrazně snížena. Většina lékařů stěnu konečníku před výkonem znecitliví. Pokud máte přesto strach, můžete se lékaře zeptat, zda vám anestetikum aplikuje, případně ho o to požádat.

Rozhodnutí 

Několik dní po biopsii lze cítit mírnou bolestivost této oblasti a můžete mít i krev v moči, stolici nebo v ejakulátu. Vzorek tkáně je zhodnocen patologem, který hledá známky nádorového bujení. Pokud jsou přítomny, shrne charakteristiky do tzv. Gleasonova skóre. To vyjadřuje, jak rychle nádor roste. Hodnota může být 2–10. Čím vyšší je skóre, tím je růst rychlejší a šíření snazší. Přestože je odebráno mnoho vzorků, může se stát, že karcinom je přítomen, a přesto není odhalen. Tomuto jevu říkáme falešně negativní vyšetření. Pokud je jednoznačné podezření na rakovinu, bývá biopsie opakována.

Zdroj: http://www.cancer.org

Doporučujeme