Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Léčba nádoru prostaty mívá nechtěné dopady. Lze je dostat pod kontrolu?

Léčba prostaty 21.7.2016
redakce uLékaře

Účinná medicínská pomoc si mnohdy vybírá svoji daň. Chemoterapie, ozařování i chirurgická léčba rakoviny prostaty s sebou mohou přinášet pro pacienta nepříjemné stavy. Na co se připravit a jak to nejlépe zvládnout?

Účinná medicínská pomoc si mnohdy vybírá svoji daň. Chemoterapie, ozařování i chirurgická léčba rakoviny prostaty s sebou mohou přinášet pro pacienta nepříjemné stavy. Na co se připravit a jak to nejlépe zvládnout?

Léky na karcinom prostaty jsou silné. Snaží se zlikvidovat buňky, které – ač nádorově změněné – vycházejí z našeho těla a patří k němu. Je proto nevyhnutelné, že tyto preparáty poškozují i naše zdravé tkáně. Stejně tak ozařování a operace jsou vnější, radikální zásahy do organismu. Bez negativní odezvy se často neobejdou. Ačkoliv rakovinu se díky nim mnohdy podaří zvládnout, zdánlivě zanedbatelné vedlejší efekty léčby mohou člověku život komplikovat i nadále.

1. Inkontinence

Někdy se objeví po operaci či radioterapii (ozařování) v důsledku změny anatomických poměrů v pánvi. Moč může nekontrolovaně unikat při smíchu, kýchnutí či sportu. Také můžete mít problém kontrolovat proud moči. Co vyzkoušet?

 • Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu, které zbytečně zvyšují objem moči.
 • Posilujte pánevní dno takzvanými Kegelovými cviky.
 • Poraďte se s lékařem o dalších možnostech.

2. Neplodnost

Bývá důsledkem chemoterapie, radioterapie i chirurgické léčby. Po svém vzniku je bohužel mnohdy definitivní. Proto by pacienti, kteří v momentě diagnózy rakoviny prostaty uvažují do budoucna o dětech, měli zvážit odběr a zmrazení spermatu na pozdější použití.

3. Hormonální změny

Některé léky na rakovinu prostaty působí mechanismem snižování hladiny mužských pohlavních hormonů, které podporují růst a rozšiřování nádoru. Úbytek testosteronu a dalších hormonů může vést k:

 • ztrátě erekce a zájmu o sex,
 • zvýšení hmotnosti,
 • růstu prsů (gynekomastii),
 • vzniku deprese,
 • ztrátě svalové hmoty,
 • řídnutí kostí (osteoporóze),
 • návalům horka,
 • zvýšenému riziku cukrovky, infarktu a vysokého krevního tlaku.

Tyto nežádoucí účinky samozřejmě nepostihnou každého. Když se objeví v malé míře, lze je zvládnout léky, potravinovými doplňky (vápník a vitamín D na kosti) a změnou životního stylu (cvičení pro zlepšení skladby těla). Pokud pro vás ale budou tyto efekty nesnesitelné, poraďte se s lékařem o možnosti změny léků. Důsledky hormonálních změn jsou reverzibilní, to znamená, že po ukončení terapie se opět vrací k normálu.

4. Erektilní dysfunkce

Kromě léků ji může způsobit i operace či ozařování prostaty. Medicína má v případě potíží s erekcí množství řešení – od dobře fungujících preparátů přes injekce prostaglandinů a vakuové pumpy až po implantaci penilních protéz. Podrobné informace o každé možnosti vám poskytne a tu nejlepší pomůže vybrat odborník – urolog.

5. Průjem, únava, nevolnost a zvracení

To jsou běžné, obvykle krátkodobé efekty téměř kterékoliv z léčebných metod rakoviny prostaty. Ačkoliv znějí poměrně neškodně, ve své závažné podobě mohou člověku znemožnit běžné fungování.

 • Při průjmu myslete na dostatečný pitný režim (hrazený vodou, slabým čajem či ředěnými džusy), jezte často po malých porcích a vybírejte si lehká, dobře stravitelná jídla. Vyhněte se mléčným výrobkům, tučnému jídlu, velkému množství vlákniny (celozrnným produktům, zelenině), alkoholu a kofeinu.
 • S únavou bojujte pravidelným lehkým sportováním, dostatkem odpočinku a tekutin, kvalitní stravou a zmírněním nároků na sebe sama. Apatie může být také způsobena anémií (nedostatkem hemoglobinu v krvi), což vám pomůže vyřešit lékař prostřednictvím léků či transfuzí.
 • Nevolnost a zvracení často přicházejí s chemoterapií. Ve dnech jejího podávání jezte jen lehká jídla a poraďte se s lékaři o možnostech léčebného potlačení pocitů nevolnosti. Preparátů je celá řada, a proto když nezabere jeden, není problém vyzkoušet jiný.

Zdroj: www.webmd.com/prostate-cancer/metastatic-prostate-15/side-effects

Doporučujeme