Léky na karcinom prostaty jsou silné. Snaží se zlikvidovat buňky, které – ač nádorově změněné – vycházejí z našeho těla a patří k němu. Je proto nevyhnutelné, že tyto preparáty poškozují i naše zdravé tkáně. Stejně tak ozařování a operace jsou vnější, radikální zásahy do organismu. Bez negativní odezvy se často neobejdou. Ačkoliv rakovinu se díky nim mnohdy podaří zvládnout, zdánlivě zanedbatelné vedlejší efekty léčby mohou člověku život komplikovat i nadále.
1. Inkontinence
Někdy se objeví po operaci či radioterapii (ozařování) v důsledku změny anatomických poměrů v pánvi. Moč může nekontrolovaně unikat při smíchu, kýchnutí či sportu. Také můžete mít problém kontrolovat proud moči. Co vyzkoušet?
- Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu, které zbytečně zvyšují objem moči.
- Posilujte pánevní dno takzvanými Kegelovými cviky.
- Poraďte se s lékařem o dalších možnostech.
2. Neplodnost
Bývá důsledkem chemoterapie, radioterapie i chirurgické léčby. Po svém vzniku je bohužel mnohdy definitivní. Proto by pacienti, kteří v momentě diagnózy rakoviny prostaty uvažují do budoucna o dětech, měli zvážit odběr a zmrazení spermatu na pozdější použití.
3. Hormonální změny
Některé léky na rakovinu prostaty působí mechanismem snižování hladiny mužských pohlavních hormonů, které podporují růst a rozšiřování nádoru. Úbytek testosteronu a dalších hormonů může vést k:
- ztrátě erekce a zájmu o sex,
- zvýšení hmotnosti,
- růstu prsů (gynekomastii),
- vzniku deprese,
- ztrátě svalové hmoty,
- řídnutí kostí (osteoporóze),
- návalům horka,
- zvýšenému riziku cukrovky, infarktu a vysokého krevního tlaku.
Tyto nežádoucí účinky samozřejmě nepostihnou každého. Když se objeví v malé míře, lze je zvládnout léky, potravinovými doplňky (vápník a vitamín D na kosti) a změnou životního stylu (cvičení pro zlepšení skladby těla). Pokud pro vás ale budou tyto efekty nesnesitelné, poraďte se s lékařem o možnosti změny léků. Důsledky hormonálních změn jsou reverzibilní, to znamená, že po ukončení terapie se opět vrací k normálu.
4. Erektilní dysfunkce
Kromě léků ji může způsobit i operace či ozařování prostaty. Medicína má v případě potíží s erekcí množství řešení – od dobře fungujících preparátů přes injekce prostaglandinů a vakuové pumpy až po implantaci penilních protéz. Podrobné informace o každé možnosti vám poskytne a tu nejlepší pomůže vybrat odborník – urolog.
5. Průjem, únava, nevolnost a zvracení
To jsou běžné, obvykle krátkodobé efekty téměř kterékoliv z léčebných metod rakoviny prostaty. Ačkoliv znějí poměrně neškodně, ve své závažné podobě mohou člověku znemožnit běžné fungování.
- Při průjmu myslete na dostatečný pitný režim (hrazený vodou, slabým čajem či ředěnými džusy), jezte často po malých porcích a vybírejte si lehká, dobře stravitelná jídla. Vyhněte se mléčným výrobkům, tučnému jídlu, velkému množství vlákniny (celozrnným produktům, zelenině), alkoholu a kofeinu.
- S únavou bojujte pravidelným lehkým sportováním, dostatkem odpočinku a tekutin, kvalitní stravou a zmírněním nároků na sebe sama. Apatie může být také způsobena anémií (nedostatkem hemoglobinu v krvi), což vám pomůže vyřešit lékař prostřednictvím léků či transfuzí.
- Nevolnost a zvracení často přicházejí s chemoterapií. Ve dnech jejího podávání jezte jen lehká jídla a poraďte se s lékaři o možnostech léčebného potlačení pocitů nevolnosti. Preparátů je celá řada, a proto když nezabere jeden, není problém vyzkoušet jiný.
Zdroj: www.webmd.com/prostate-cancer/metastatic-prostate-15/side-effects