Cílená léčba: opravdová naděje pro revmatiky
Tato terapie představuje jeden z nejmodernějších přístupů k léčbě řady chorob.
Tato terapie představuje jeden z nejmodernějších přístupů k léčbě řady chorob. Na jejím rozvoji se podílelo mimo jiné i detailnější pochopení fungování lidského organismu na molekulární úrovni a odhalení mechanismů vlastních onemocnění. Jedním z medicínských oborů, kde je cílená terapie dnes již hojně využívána, je právě revmatologie.
Náprava nemocné imunity
Nespornou výhodou využití biologik je jejich přesné cílení na konkrétní molekuly účastnící se chorobného zánětlivého procesu – ten je podstatou takzvaných autoimunitních revmatologických chorob. Díky tomuto zacílení nedochází k nechtěnému ovlivnění dalších ochranných složek imunitního systému. Žádoucí obranyschopnost organismu může být účinkem cílené léčby naopak ještě podpořena.
Vysoká účinnost
Objevení a užití biologik představuje přelom zejména v léčbě revmatoidní artritidy:
- Terapie funguje téměř u 70 % nemocných.
- Nástup účinku je rychlý.
- Vedle nepříjemně vnímaných a omezujících příznaků choroby je terapií rovněž ovlivněn postup onemocnění pozorovatelný na rentgenových snímcích – a právě zastavení rentgenové progrese nemoci nebylo u žádného doposud užívaného léku pozorováno.
Uplatnění u více chorob
Revmatoidní artritida ale není jediným revmatologickým onemocněním, u kterého je cílená léčba v posledních letech chápána jako velmi nadějná. Ve fázi klinického výzkumu nebo již s úspěchem v praxi využívána je tato terapie rovněž u vybraných nemocných, kterým byly diagnostikovány:
- systémový lupus erytematodes,
- lupénka a psoriatická artritida,
- Bechtěrevova choroba,
- juvenilní idiopatická artritida.
Protože má ale cílená léčba stejně jako jakákoliv jiná své kontraindikace, není uplatnitelná u všech nemocných. Zeptejte se proto svého revmatologa, zda je tento způsob terapie vhodný právě ve vašem případě.
(veri)
Zdroj: www.apiindia.org