Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Cítíte se vyčerpaní a bez energie? Zkuste ztracenou sílu nabrat pomocí homeopatik

Homeopatie 3.4.2015
redakce uLékaře

<p>Únava, nevýkonnost a bolesti jsou jedny z nejčastějších stížností pacientů nad 30 let věku. Neustále ale narůstá také počet lidí se stejnými problémy pod touto věkovou hranicí. Únava a vyčerpání energie přitom představují ve své podstatě konečný bod všech nemocí. Jak si s těmito potížemi poradit s pomocí homeopatik?</p>

Únava, nevýkonnost a bolesti jsou jedny z nejčastějších stížností pacientů nad 30 let věku. Neustále ale narůstá také počet lidí se stejnými problémy pod touto věkovou hranicí. Únava a vyčerpání energie přitom představují ve své podstatě konečný bod všech nemocí. Jak si s těmito potížemi poradit s pomocí homeopatik?

Jak při dlouhodobé, tak i při krátké, ale velmi intenzivní nemoci se vyčerpají obnovující a regenerační účinky spánku, odpočinku, dobré stravy i radosti ze života. Únavu a vyčerpání můžeme rozdělit na dvě velké skupiny.

 1. Akutní stavy únavy a vyčerpání. Poměrně snadno lze najít vyvolávající příčinu těchto stavů, a proto se dají i dobře léčit. Nejčastěji bývají důsledkem:
  • závažných infekčních onemocnění – většinou těch, které byly spojeny s vysokými teplotami a došlo při nich ke ztrátě tělesných tekutin pocením, déletrvajícím zvracením či průjmy,
  • náročných operací,
  • náhlých psychických prožitků (rozchod, úmrtí blízké osoby či jiné psychické šoky),
  • životního stylu – dlouhodobá velká fyzická zátěž, konzumace alkoholu, kouření nebo užívání jiných drog.
 2. Chronická únava, tzv. chronický únavový syndrom. Začátek onemocnění se dá již hůř rozpoznat a i příčin tohoto stavu bývá víc. Chronický únavový syndrom představuje náročný diagnostický i léčebný problém a rozhodně patří do rukou lékaře.

K homeopatickým lékům únavy a vyčerpání po akutních infekčních onemocněních patří:

 • China rubra 5CH. Je na místě vždy, když se u pacienta setkáme s intenzivním pocením při horečkách, objemným či častým zvracením či průjmy. Tento lék můžeme použít i u pacientů po operacích, kdy došlo k větší ztrátě krve. Pacient si bude stěžovat především na velkou slabost fyzickou i nemožnost duševní práce. Další potíže jsou zvonění a hučení v uších či bušení srdce. Při vyšetření naměří lékař nízký krevní tlak a v laboratoři může být patrná i anémie čili nízký počet červených krvinek. Tento lék můžeme podávat buď samostatně, anebo jej kombinovat (podle příznaků) s některým z dále uvedených léků.
 • Gelsemium sempervirens 15CH. Je potřeba po chřipce či podobných infekcích, kdy si pacient bude stěžovat na celkovou slabost. Svůj stav může popisovat, jako že ho neposlouchají svaly. Další potíže jsou pocity točení hlavy a neudržení rovnováhy. Při tělesné námaze se roztřese a k dalšímu výkonu bude dlouho sbírat síly. Celkově se bude cítit otupělý, při čtení či pokusech o duševní práci si bude jen těžko vybavovat, co má vlastně dělat, a bude mít i velké problémy se soustředěním.
 • Kalium phosphoricum 9CH. Kromě pacientů po vážnějších infekcích ho mohou potřebovat i pacienti po velkém duševním vypětí (typicky jsou to studenti ve zkouškovém období či lidé, kteří pracují na náročných projektech). Celkově se budou cítit slabí, unavení, pokus i jen o čtení u nich vyvolá silnou bolest hlavy, ale navíc s podrážděností a vztekem. Stav zlepší procházka na čerstvém vzduchu.

Dva homeopatické léky naprostého vyčerpání jsou:

 • Phosphoricum acidum 15CH, které je charakteristické především naprostým duševním vyčerpáním, kdy pacient není schopen ani přemýšlet a mluvit. Jen mlčí a sedí. Ve dne je ospalý a v noci naopak nemůže spát pro tlakové bolesti hlavy. Pokud se mu podaří usnout, bude se cítit o něco lépe.
 • Arsenicum album 15CH. Bude vhodné pro pacienty velmi zimomřivé a zesláblé, kteří jsou sotva schopni vstát z postele. Mají velkou žízeň, ale napít se dokážou jen po malých doušcích. Ze svého stavu jsou velice neklidní, úzkostní a hlavní obavou je u nich strach ze závažného onemocnění, například rakovinou, anebo ze smrti. Tyto strachy je obtěžují především v noci.

Po vypjatých emočních situacích se z homeopatik nabízí:

 • Ignatia amara 15CH – je to lék na potíže spojené s rozchody, úmrtími blízkých osob, špatnými zprávami, neshodami atp. Pacient propadá depresi s tichým smutkem a uzavřeností, odmítá společnost jiných osob a pokusy o utěšování. Na tělesné rovině bude mít pocit knedlíku v krku (hrdlo stažené emocemi) a neustálé vzdychání.
 • Phosphoricum acidum 15CH. Charakteristiky tohoto léku jsou stejné jako u předešlého léku. Budou ho potřebovat lidé, kteří svoje zármutky, například rozchody anebo smrt někoho blízkého, prožívají velmi těžce a tyto události je naprosto zdrtí.

Pro lidi vyčerpané opakovaným nočním bděním je vhodný:

 • Cocculus indicus 9CH. Je to lék zdravotníků, kteří chodí na noční směny, pečovatelů anebo matek, které celé noci probdí s dětmi. Kvůli nevyspání a starostem o dobro někoho jiného jsou ve stavu, který charakterizuje otupělost, kdy jen obtížně loví správné myšlenky. Vypadají, jako by měli každou chvíli usnout, a přepadá je neodolatelná potřeba zívat. K obrazu léku patří dále závratě a točení hlavy. Někdy jde stav až tak daleko, že i když tito lidé dostanou šanci se vyspat, i přes velkou únavu se jim už nepodaří usnout.

K nejdůležitějším homeopatikům pro pacienty s vyčerpáním jako důsledkem životního stylu patří:

 • Arnica montana 15CH pro lidi s dlouhodobou velkou fyzickou zátěží, kteří se například intenzivně věnují nějakému sportu (chodí denně do posilovny) anebo mají fyzicky vyčerpávající zaměstnání. Hlavním problémem kromě únavy je to, že je bolí svaly.
 • Natrum phosphoricum 5CH, který je vhodné přidat k léku Arnica jako lék překyselení tkání při fyzické zátěži.
 • Nux vomica 9CH – vhodný pro lidi, kteří si budou stěžovat na únavu a budou se ji snažit přemoci například kávou. Velmi prospěšný je i z dlouhodobého hlediska.

Optimální podávání výše uvedených léků je 3× denně 5 granulí až do zlepšení stavu.

Doporučujeme