Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Co se děje v těle po zanechání kouření?

redakce uLékaře

Část kuřáků tvrdí, že přestávat kouřit po dlouhé době nemá smysl. To je ale velký omyl. Tělo má značnou samočisticí schopnost. Stačí, když mu přestanete škodit.

Jak rychlé jsou pozitivní změny v těle kuřáka potom, co típne poslední cigaretu? Odstartují už po dvaceti minutách a s postupujícím časem jich přibývá. Sami posuďte, jak velké a významné jsou:

20 minut

Dříve, než dokoukáte svůj oblíbený seriál, bude vám lépe. Váš tep a krevní tlak se vrátí do normálu, vaše nohy a ruce se začnou prokrvovat tak, jak mají.

8 hodin

V tomto čase klesla hladina nikotinu a oxidu uhelnatého ve vaší krvi na polovinu. Znamená to, že vaše buňky konečně dostávají více kyslíku. Můžete ale také začít cítit, že vám cigarety chybí.

12 hodin

Právě teď máte v krvi normální hladinu oxidu uhelnatého – vaše srdce, mozek, svaly a další orgány mají konečně vyhovující přístup ke kyslíku.

24 hodin

Už teď máte nižší riziko infarktu než v době, kdy jste kouřili.

48 hodin

Po dvou dnech nekouření se vám začne významně vracet čich a chuť. Vaše plíce se začaly čistit, proto se nedivte, když začnete vykašlávat hlen. Abstinenční příznaky mohou být v této době poměrně silné. Úzkost, deprese, závrať, hlad, únava, bolesti hlavy, … To vše je možné.

Jestli máte astma, může se právě teď krátkodobě zhoršit, ale během tří dnů byste se z toho měli dostat.

3 dny

Přelomový okamžik, kdy jasně ucítíte, že se vám lépe dýchá a máte více energie. Vaše plíce se začaly hojit.

2 týdny – 3 měsíce

V této době děláte obrovské pokroky. Vaše plíce i krevní oběh se dostávají do mnohem lepšího stavu. Fyzická kondice se zlepšuje a kardiovaskulární riziko výrazně klesá. A máte za sebou nejtěžší část odvykacího procesu.

3–9 měsíců

Vaše plíce jsou významně ozdravené a dovolují vám dýchat hluboce a lehce. Vaše obranyschopnost se zlepšuje a máte více energie.

1 rok

Vaše kardiovaskulární riziko se právě snížilo na polovinu.

5 let

Riziko mozkové mrtvice a rakoviny děložního čípku (jste-li žena) je nyní stejné jako u nekuřáků. Oproti době, kdy jste kouřili, máte poloviční riziko rakoviny ústní dutiny, hrdla, jícnu a močového měchýře.

10 let

V porovnání s vašimi přáteli, kteří nepřestali kouřit, máte poloviční riziko, že zemřete na rakovinu plic. Výrazně se snížilo i riziko rakoviny hrtanu a slinivky břišní.

15 let

Vaše kardiovaskulární riziko je nyní stejné jako u těch, kdo nikdy nekouřili. Vaše tělo se dalo do pořádku. Gratulujeme!!!

Nebojujte sami

Na začátku se to může zdát těžké, ale život není lehký, ani když kouříte. A právě kouření vám ho může značně ztrpčit a zkrátit. Vydržte, stojí za to nekouřit. Vyhledejte odborníka a ničeho se nebojte. Život jde dál i bez cigaret.

(pez)

Zdroj:
http://www.webmd.com

Doporučujeme