Příčinou jejího vzniku může být poškození nervového systému v takové míře, že nedokáže přenášet vjemy do mozku. Pak mluvíme o bolesti neuropatické. Vzniká následkem úrazu nebo nemoci a vede k různému stupni pocitu znecitlivění – od mravenčení až po úplnou ztrátu citlivosti. V některých případech ovšem v zasažené oblasti převládá bolest, která se neobjevuje ani nemizí náhle, ale sužuje postiženého dlouhodobě a způsobuje mu výrazné psychické strádání.
Co je jejím spouštěčem?
Spouštěčem této bolesti může být například:
- úraz – jak okrajových částí těla, tak mozku či páteře,
- námahové poškození nervů – např. syndrom karpálního tunelu,
- některá onemocnění – cukrovka, rakovina, pásový opar, roztroušená skleróza –
- a ostatní – cévní mozková příhoda, nedostatek vitaminů, některé druhy chemoterapie nebo alkoholismus.
Ochromené tělo
Jedním z mechanismů jejího projevu je zvýšené uvolňování látek, které signalizují bolest (neurotransmiterů), spolu se zhoršenou schopností nervů tyto signály regulovat. Mícha, která je interpretuje mozku, je při ní rovněž zasažena. V některých případech (například při cévní mozkové příhodě) je ztracena i schopnost mozku bolest blokovat.
Jak problém poznat a řešit
Pacienti obvykle popisují neuropatickou bolest jako pálivou, tupou a vystřelující. Často také zmiňují poruchu citlivosti. Lékařům k jejímu rozpoznání pomáhá anamnéza pacienta, rozbor krve a bezbolestná vyšetřovací metoda – elektromyelografie (EMG).
Na neuropatii bohužel nezabírají klasické léky proti bolesti, snad s výjimkou nejsilnějších opioidů. K léčbě se používají některé léky, které se běžně užívají k léčbě psychiatrických onemocnění, pomoci mohou i znecitlivující náplasti. Doporučuje se podpořit ochranu a obnovu nervového systému pomocí doplňků, který pomáhá v přenosu signálů mezi buňkami.
(mir)
Zdroj:
https://www.medicinenet.com/neuropathic_pain_nerve_pain/article.htm#what_is_neuropathic_pain
Rutar P. Současné možnosti v léčbě neuropatické bolesti. Med. praxi 2018; 15 (3): 156–157.