Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Dokonalý úsměv. Existuje vůbec?

Zdravé dásně 27.5.2015
redakce uLékaře

Požadavky na dnešní ženy a muže jsou stále přísnější. Slovo dokonalé se objevuje v každém odvětví – dokonce i u stomatologa. Co jsou ale podle zubaře dokonalé zuby? „Jen těžko říct, co může odpovídat dokonalému úsměvu. Pro mě jako zubaře je spíše důležité, aby byly chrup i dásně zdravé. Estetika chrupu je vždy až ta další věc, která přichází na řadu tehdy, kdy je dutina ústní jak ze škatulky, “ říká Václav Manhart z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Dokonalost u nás

Krásné zuby, zdravé dásně a perfektní rty? To by měl být český ideál. Tedy zuby jako perličky – bílé, jeden jako druhý, bez drážek na zubech, ani velké ani malé, ne moc špičaté špičáky, vyloučena je jakákoliv forma vychýlení zubů ze své osy, jako je předkus nebo zákus. Dásně by měly být růžové, nikde by neměla dáseň chybět ani přebývat a musí pravidelně lemovat zuby. Takhle by se pravděpodobně mohl popsat ideál pro naše zeměpisné šířky. Takový úsměv ale potkáme jen zřídkakdy.

Rovné, rovné a zase rovné

Není zcela v našich rukou, jak budou vypadat naše zuby. První a zásadní je zdraví zubů i dásní. Aby náš úsměv mohl být krásný, musí být v první řadě zdravý. O zuby je třeba poctivě pečovat v domácím prostředí a dodržovat pravidelné preventivní prohlídky jak u zubního lékaře, tak u dentální hygienistky. To jsou základní rituály, které vám zajistí zdraví. Genetika je ale neúprosná a někdy se krásnému úsměvu musí trochu pomoci.

Jeden ze zabijáků dokonalého úsměvu jsou výchylky zubů do špatných směrů. Pokud máte dítě, pak vězte, že je dobré se jim starat i o mléčné zuby. Ty totiž drží místo zubům stálým, které se budou teprve klubat. Když dítě o první zuby předčasně přijde, pak se ostatní mléčné zuby začnou stahovat, a mezera, kterou stálý zub bude potřebovat, tak nebude dostatečná a zub se prořeže tam, kde to bude možné. Křivě narostlé zuby se pak řeší dle závažnosti různými rovnátky. Na výběr je hned několik druhů. V poslední době není ani výjimka, když si nechá rovnátka aplikovat dospělý.

Bílé jako sníh

Je několik procedur, které mohou dopomoci ke krásnému úsměvu. Jedna z nich je i bělení zubů. Na trhu je několik zubních past nebo pudrů, které slibují vybělení chrupu, jde ale spíše o marketingová lákadla. Zázrak se pravděpodobně dít nebude a vybělení se nedostaví. Stejně tak i různé „zaručené“ metody, jako bělení jahodami, jedlou sodou nebo nedej bože octem, na bělost zubů žádný zásadní vliv mít nebudou. Po jedlé sodě se zub dehydratuje, a tak bude na chvíli vypadat bělejší, ovšem jen do té doby, než se opět hydratuje. Raději se obraťte na zkušeného zubního lékaře. Bělení můžete absolvovat rovnou v ordinaci nebo si nechte zhotovit formičky na zuby a bělit můžete v pohodlí domova.

Estetické fazety

Pokud člověk není spokojen se zuby jako takovými, pak je ještě další možnost tzv. estetické fazety. „Jde o tenké plátky, které kryjí přední plochu frontálních zubů. Fazety se tvoří buď z kompozitního plastu, nebo z keramiky. Fazetami se dají zakrýt nedostatky předních zubů způsobené úrazem, nehezké výplně, nevyhovující barva skloviny nebo se fazety mohou použít tehdy, kdy nechcete podstupovat léčbu rovnátky,“ vysvětluje Manhart. Ale pozor, fazety nejsou pro všechny a je lépe se poradit s ošetřujícím zubařem, zda je u vás tento estetický zákrok vhodný, či nikoliv. Estetické fazety se nasazují na vlastní zuby, které se předtím v lokální anestezii lehce obrousí.

Jiný kraj, jiný ideál

Je potřeba si uvědomit, že ideální úsměv nevypadá v každé části světa stejně. Onen americký úsměv je pro nás ekvivalent dokonalého úsměvu. Ve většině zemí tomu bude obdobně, ale rozhodně tomu tak není všude. A nemusíme chodit daleko. „Například taková Francie má o dokonalém úsměvu trochu odlišné představy. Tamní lidé považují za ideál lehký předkus, s nadsázkou můžeme říct, že si tam nechávají zuby rovnat tak trochu do podoby bobříka,“ usmívá se Manhart.

Když se podíváme ještě o něco dál, nalezneme mnohem větší rozdíl mezi naším a jejich ideálem. Přesuňme se třeba do Afriky. Některé africké kmeny považují za znak dokonalého úsměvu a vlastně i krásy celkově velmi výraznou mezeru mezi zuby. V některých domorodých kmenech zase mají za ideál zuby obroušené do špiček. Jakkoliv se nám může zdát nesmyslné nechat si dobrovolně brousit zuby do špiček, a tudíž i velmi zvýšit riziko kazivosti a citlivosti zubu, u mužů v takových kmenech jde o znak mužnosti. A není to jen o předních zubech, broušení se má týkat všech zubů. Jednoduše jiný kraj, jiné představy o dokonalém úsměvu.

MUDr. Jan Stuchlík

Stomatolog, specializuje se na implantologii, tkáňovou regeneraci a  estetické zubní lékařství. Je držitelem několika zahraničních kvalifikací mimo jiné i DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie a  členem několika odborných společností (Česká stomatologická komora, Deutsche Gesellschaft für Implantologie a další). Jako lékař působil na několika soukromých klinikách, nyní má vlastní dentální kliniku.

odborník uLékaře.cz

Stránky kliniky MUDr. Stuchlíka

 

 

Doporučujeme