Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Interrupce je u lupénkářek řešením jen ve velmi vzácných případech

Jak se stát maminkou navzdory lupénce? Bc. Kateřina Hájková 28.7.2021
Každá lupénka a každé těhotenství jsou jiné, namístě by měla být porada s gynekologem, dermatologem a také psychoterapeutem

Těhotenství má být časem plným štěstí, očekávání a plánování. Ženám žijícím s lupénkou a jejich partnerům ale tyto radosti kalí další otázky: Může lupénka přejít na dítě? Může se situace během těhotenství zhoršit? A jak to bude s léčbou? Nemůže dítě ohrozit? V takové chvíli mohou pomýšlet na nejhorší a stát před jednou z nejobtížnějších voleb v životě – je namístě uvažovat o interrupci?

Každá lupénka a každé těhotenství jsou samozřejmě jiné. Namístě by primárně měla být porada s gynekologem, dermatologem a také psychoterapeutem, který ženu vyslechne a pomůže jí ze svízelné situace najít východisko a v jejím rozhodnutí ji podpoří. „Příběh každé maminky je jiný, každá z žen trpící tímto onemocněním se potýká s jinými vnitřními touhami, přesvědčeními či limity, které následně vedou k určitému finálnímu kroku. Jindy je více zapotřebí učinit místo jednoho razantního rozhodnutí mnoho malých a postupných, které člověka dovedou na jeho cestě tam, kde jsou jeho možnosti,“ říká Mgr. Alexandra Hrouzková, psycholožka a psychoterapeutka, členka České asociace pro psychoterapii (ČAP). 

„Většina žen se v průběhu života ocitne před více či méně vědomým rozhodováním o tom, zda se stát matkou. U žen, které mají zkušenost s vlastním, a to nejen autoimunitním onemocněním, bývá toto rozhodování náročnější. Více přemýšlí o důsledcích svého rozhodnutí, které bývají podpořeny hormonálními změnami, mohou prožívat strach a obavy nebo mají tendenci se obviňovat,“ říká Mgr. Jana Hostovská, psychoterapeutka a členka ČAP. „Proto je pro ženy v takové situaci důležité najít porozumění, oporu a důvěru, a to ať už v partnerovi, spolupracujícím lékaři, či jiném odborníkovi. V neposlední řadě hledat důvěru sama v sebe a své tělo,“ dodává.

Lupénka sama o sobě není překážkou těhotenství

Obecně vzato platí, že existence lupénky nemusí nutně znamenat negativní ovlivnění otěhotnění, těhotenství a porodu. Určitý potenciál pro jisté nežádoucí účinky však bohužel je. Potvrdila jej studie zveřejněná v časopise Journal of the American Academy of Dermatology, která zjistila, že ženy s těžkou lupénkou častěji porodily děti s nízkou porodní hmotností než ženy zdravé. Ženy s mírnou lupénkou ale podle autorů studie stejné riziko nevykazovaly.

Ženy s lupénkou nebo s její anamnézou v rodině mají také během těhotenství vyšší riziko vzniku nebezpečného, život matky i dítěte ohrožujícího stavu známého jako generalizovaná pustulózní psoriáza, který je sice vzácný, ale vyžaduje akutní systémovou léčbu. Vyznačuje se pupínky plnými hnisu objevujícími se v přehybech pokožky (pod prsy, v podpaží, ve slabinách), které se mohou spojovat a vytvářet velké plaky. Ke kožním obtížím se může přidat i průjem, únava, horečka nebo těžká a náhlá zmatenost. To všechno ale neznamená, že u žen s lupénkou není možný zdravý porod. Pravdou však je, že může zvýšit riziko jejího vzplanutí, a to kvůli hormonálním změnám i zásahu do pokožky (zejména u porodu císařským řezem).

Je také známo, že se lupénka vyskytuje společně s dalšími autoimunitními a zánětlivými onemocněními a depresemi, které mohou, ale nemusí těhotenství ovlivnit. Může být přítomna cukrovka, vysoký krevní tlak a další metabolické stavy, které představují potenciál pro nežádoucí účinky během těhotenství. Celkově ale neexistují žádné přesvědčivé důkazy, které by naznačovaly, že samotná lupénka zvyšuje riziko nežádoucích účinků.

Těhotenství dokonce může poskytnout devítiměsíční úlevu od svědivých šupinatých kožních plaků. Jakékoliv zlepšení však většinou po porodu mizí a po 6–12 týdnech se vracívá do původního stavu, zřídka však bývá horší než před otěhotněním. A i v případě, že lupénka během těhotenství neustoupí, existují stále léčebné prostředky, které můžete po poradě s lékařem využít.

Možností k léčbě lupénky v těhotenství se nabízí hned několik

„Pokud dojde ke vzplanutí lupénky v těhotenství, snažíme se působit léky, které co nejméně zatěžují plod,“ říká doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., z Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Začínáme s lokálními prostředky, které odstraňují šupiny nebo potlačují zánět,“ popisuje. Ty se aplikují buď ve formě krému, nebo mastí, do kštice se pak s výhodou využívají roztoky nebo gely. Světloléčba (fototerapie) celého těla se v těhotenství nedoporučuje, protože se organismus může přehřívat a pro gravidní ženy v pozdní fázi těhotenství může být delší stání v kabině nepohodlné. Místní fototerapie cílená na dlaně nebo plosky je však možná i v těhotenství. „V průběhu těhotenství kůži s lupénkou ošetřujeme vhodnými promazávacími krémy a tělovými mléky. Kortikosteroidy či deriváty vitaminu D3 lze použít v omezené míře a na omezené plochy,“ doplňuje dermatoložka MUDr. Marie Finsterlová, která působí ve vlastní Ambulanci pro nemoci kožní a pohlavní v Čáslavi.

Celková léčba imunosupresivy v době těhotenství není podle MUDr. Finsterlové indikována, s čímž souhlasí i doc. Arenbergerová: „Z celkových léků nemáme v těhotenství velké možnosti. Většina léků, které běžně využíváme, je v těhotenství kontraindikována,“ informuje. Obecně se ale podle ní dají po kratší dobu využívat přípravky, které tlumí systémový zánět. I u biologické léčby došlo k rozšíření vědomostí. „Máme k dispozici přípravky, které se v těhotenství již vysazovat nemusejí, protože je shromážděno dostatečné množství dat, která potvrzují bezpečnost těchto látek,“ vysvětluje.

Indikace k eventuálnímu přerušení těhotenství by podle MUDr. Finsterlové přicházela v úvahu v případě, že by žena otěhotněla v době, kdy užívá léky s tzv. teratogenními účinky, tedy způsobujícími vrozené defekty a vady, či v případě velmi těžkého až život těhotné maminky ohrožujícího průběhu onemocnění. „Jsou to však extrémně vzácné případy,“ shrnuje a doc. Arenbergerová s tím souhlasí: Osobně jsem nikdy pacientku s lupénkou, která by kvůli tomuto onemocnění musela přerušit těhotenství, neviděla. Je to rarita,“ říká na závěr.

(kahá)

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/psoriasis/psoriasis-and-parenting

https://www.verywellhealth.com/psoriasis-and-family-planning-4775733

https://healthtalk.org/psoriasis/family-life-and-psoriasis

https://www.everydayhealth.com/psoriasis/can-i-stop-my-kids-from-getting-psoriasis.aspx

https://abcnews.go.com/Health/Wellness/psoriasis-increases-pregnancy-risks-study-suggests/story?id=10078941

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26991866/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X15354658

https://link.springer.com/article/10.1007/s13671-012-0024-8

https://www.healio.com/news/dermatology/20210309/women-with-psoriasis-have-pregnancy-outcomes-similar-to-general-population

https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0190962210002057 

Autor článku: Bc. Kateřina Hájková
Líbil se vám článek?
0
ANO NE

Dočteno? Pomůžeme vám
ještě o kus víc.

  • Lékaři všech specializací čekají na váš dotaz.
  • Naplánujte si prevenci s chytrým kalendářem.
  • Objevujte praktické a ověřené tipy od lékařů.
Zaregistrovat se zdarma Přihlásit se

Související články

Chirurgická interrupce – její komplikace a rizika

Chirurgická interrupce, jako ostatně každý jiný chirurgický výkon, s sebou nese...

Interrupce

Mnoho žen se po prodělaném potratu potýká s velkými výčitkami svědomí, sužuje...

Interrupce: Jak vysoké je riziko za život bez dítěte?

Zbavit se nechtěného dítěte. Pro jedny vítaná možnost řešení obtížné životní...

Potrat může být riziko pro budoucí těhotenství

Přijít o nenarozené miminko je pro ženy vždy velká psychická i fyzická zátěž....

Potratová pilulka: bez lékaře se neobejdete!

Tablety, pomocí nichž lze dosáhnout potratu až do 49. dne těhotenství, je od...

Interrupce nemusí být překážkou dalšímu těhotenství

V dnešní době je umělé přerušení těhotenství bezpečným zákrokem a komplikace...

Psychika ženy po spontánním potratu

Spontánních potratů v poslední době přibylo, přispívá k tomu pravděpodobně vliv...

Víte, co Den vzácných onemocnění skutečně připomíná?

Poslední únorový den se každoročně koná akce zvaná Den vzácných onemocnění....

Miminko v pětatřiceti: půjde to vůbec?

Cestování, kariéra, koníčky… Je toho moc, co člověk chce stihnout jako bezdětný....

29. 2. je výjimečný den – Den vzácných onemocnění

Více než 80 zemí po celém světě se rozhodlo připojit ke Dnu vzácných onemocnění...

Doporučujeme

Čtěte více

Inkontinenční pomůcky můžete získat i na poukaz

Samovolný únik moči neboli inkontinence postihuje muže i ženy. Pokud jsou problémy...

Inkontinenční pomůcky nejsou jen pro ženy

Inkontinence provází velkou část populace, a to nejen ženy, jak si lidé většinou...

Inkontinenční pomůcky vybírejte pečlivě

Pro některé lidi představuje samovolný únik moči jen občasný problém vyvolaný...

Inkontinenční pomůcky zásadně zlepšují kvalitu života

Tak jako se neustále posouvají možnosti léčby samovolného úniku moči, tak se...

Inkontinenční vložka může být zcela spolehlivá, a přesto diskrétní

Mnoho žen i v dnešní době stále řeší ochranu před úniky moči tím, že si kupují...

Inline skating: zranění bolí, raději jim proto předcházejte

Sportovní aktivita zvaná inline skating se v posledních letech těší velké popularitě....

Inteligentní budík sám určí nejlepší čas na probuzení

Ranní probouzení je většinou první věcí, kterou každý den uděláme. A často nepatří...

Intenzivní trénink ušetří čas. Nepomůže ale s vysokým cholesterolem ani obezitou

Malá fyzická kondice a dlouhodobý nedostatek tělesné aktivity jsou faktory,...

Interní vyšetření

Interní vyšetření je soubor lékařských úkonů prováděných za účelem stanovení...

Interrupce

Mnoho žen se po prodělaném potratu potýká s velkými výčitkami svědomí, sužuje...

Interrupce nemusí být překážkou dalšímu těhotenství

V dnešní době je umělé přerušení těhotenství bezpečným zákrokem a komplikace...

Interrupce: Jak vysoké je riziko za život bez dítěte?

Zbavit se nechtěného dítěte. Pro jedny vítaná možnost řešení obtížné životní...

Intimní detaily při léčbě neplodnosti s nikým probírat nemusíte

V době, kdy pár čelí problémům s neplodností, si začne hodně lidí z okolí nebo...

Intimní problém: vaginální křečové žíly

Že jste o nich nikdy neslyšeli? Jejich vznik souvisí především s hormonálními...

Intrauterinní inseminace řeší problémy mužské plodnosti

Neplodné páry mají při volbě metody umělého oplodnění různé možnosti. Jednou...

Irigografie

Irigografie (zhotovení trvalých snímků) nebo irrigoskopie (přímé pozorování)...

Ischemická choroba dolních končetin

Ischemická choroba dolních končetin je v zásadě obdobným onemocněním, jako je...

Ischemická choroba dolních končetin - projevy a léčba

Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK) je onemocnění tepen, při kterém...

Ischemická choroba dolních končetin nemusí končit amputací

Ischemickou chorobu dolních končetin není radno podceňovat. Neléčená může vést...

Ischemická choroba srdeční

Co měl lékař na mysli, když před vámi vyslovil tuto diagnózu? Leccos lze odvodit...