Každá lupénka a každé těhotenství jsou samozřejmě jiné. Namístě by primárně měla být porada s gynekologem, dermatologem a také psychoterapeutem, který ženu vyslechne a pomůže jí ze svízelné situace najít východisko a v jejím rozhodnutí ji podpoří. „Příběh každé maminky je jiný, každá z žen trpící tímto onemocněním se potýká s jinými vnitřními touhami, přesvědčeními či limity, které následně vedou k určitému finálnímu kroku. Jindy je více zapotřebí učinit místo jednoho razantního rozhodnutí mnoho malých a postupných, které člověka dovedou na jeho cestě tam, kde jsou jeho možnosti,“ říká Mgr. Alexandra Hrouzková, psycholožka a psychoterapeutka, členka České asociace pro psychoterapii (ČAP).
„Většina žen se v průběhu života ocitne před více či méně vědomým rozhodováním o tom, zda se stát matkou. U žen, které mají zkušenost s vlastním, a to nejen autoimunitním onemocněním, bývá toto rozhodování náročnější. Více přemýšlí o důsledcích svého rozhodnutí, které bývají podpořeny hormonálními změnami, mohou prožívat strach a obavy nebo mají tendenci se obviňovat,“ říká Mgr. Jana Hostovská, psychoterapeutka a členka ČAP. „Proto je pro ženy v takové situaci důležité najít porozumění, oporu a důvěru, a to ať už v partnerovi, spolupracujícím lékaři, či jiném odborníkovi. V neposlední řadě hledat důvěru sama v sebe a své tělo,“ dodává.
Lupénka sama o sobě není překážkou těhotenství
Obecně vzato platí, že existence lupénky nemusí nutně znamenat negativní ovlivnění otěhotnění, těhotenství a porodu. Určitý potenciál pro jisté nežádoucí účinky však bohužel je. Potvrdila jej studie zveřejněná v časopise Journal of the American Academy of Dermatology, která zjistila, že ženy s těžkou lupénkou častěji porodily děti s nízkou porodní hmotností než ženy zdravé. Ženy s mírnou lupénkou ale podle autorů studie stejné riziko nevykazovaly.
Ženy s lupénkou nebo s její anamnézou v rodině mají také během těhotenství vyšší riziko vzniku nebezpečného, život matky i dítěte ohrožujícího stavu známého jako generalizovaná pustulózní psoriáza, který je sice vzácný, ale vyžaduje akutní systémovou léčbu. Vyznačuje se pupínky plnými hnisu objevujícími se v přehybech pokožky (pod prsy, v podpaží, ve slabinách), které se mohou spojovat a vytvářet velké plaky. Ke kožním obtížím se může přidat i průjem, únava, horečka nebo těžká a náhlá zmatenost. To všechno ale neznamená, že u žen s lupénkou není možný zdravý porod. Pravdou však je, že může zvýšit riziko jejího vzplanutí, a to kvůli hormonálním změnám i zásahu do pokožky (zejména u porodu císařským řezem).
Je také známo, že se lupénka vyskytuje společně s dalšími autoimunitními a zánětlivými onemocněními a depresemi, které mohou, ale nemusí těhotenství ovlivnit. Může být přítomna cukrovka, vysoký krevní tlak a další metabolické stavy, které představují potenciál pro nežádoucí účinky během těhotenství. Celkově ale neexistují žádné přesvědčivé důkazy, které by naznačovaly, že samotná lupénka zvyšuje riziko nežádoucích účinků.
Těhotenství dokonce může poskytnout devítiměsíční úlevu od svědivých šupinatých kožních plaků. Jakékoliv zlepšení však většinou po porodu mizí a po 6–12 týdnech se vracívá do původního stavu, zřídka však bývá horší než před otěhotněním. A i v případě, že lupénka během těhotenství neustoupí, existují stále léčebné prostředky, které můžete po poradě s lékařem využít.
Možností k léčbě lupénky v těhotenství se nabízí hned několik
„Pokud dojde ke vzplanutí lupénky v těhotenství, snažíme se působit léky, které co nejméně zatěžují plod,“ říká doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., z Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Začínáme s lokálními prostředky, které odstraňují šupiny nebo potlačují zánět,“ popisuje. Ty se aplikují buď ve formě krému, nebo mastí, do kštice se pak s výhodou využívají roztoky nebo gely. Světloléčba (fototerapie) celého těla se v těhotenství nedoporučuje, protože se organismus může přehřívat a pro gravidní ženy v pozdní fázi těhotenství může být delší stání v kabině nepohodlné. Místní fototerapie cílená na dlaně nebo plosky je však možná i v těhotenství. „V průběhu těhotenství kůži s lupénkou ošetřujeme vhodnými promazávacími krémy a tělovými mléky. Kortikosteroidy či deriváty vitaminu D3 lze použít v omezené míře a na omezené plochy,“ doplňuje dermatoložka MUDr. Marie Finsterlová, která působí ve vlastní Ambulanci pro nemoci kožní a pohlavní v Čáslavi.
Celková léčba imunosupresivy v době těhotenství není podle MUDr. Finsterlové indikována, s čímž souhlasí i doc. Arenbergerová: „Z celkových léků nemáme v těhotenství velké možnosti. Většina léků, které běžně využíváme, je v těhotenství kontraindikována,“ informuje. Obecně se ale podle ní dají po kratší dobu využívat přípravky, které tlumí systémový zánět. I u biologické léčby došlo k rozšíření vědomostí. „Máme k dispozici přípravky, které se v těhotenství již vysazovat nemusejí, protože je shromážděno dostatečné množství dat, která potvrzují bezpečnost těchto látek,“ vysvětluje.
Indikace k eventuálnímu přerušení těhotenství by podle MUDr. Finsterlové přicházela v úvahu v případě, že by žena otěhotněla v době, kdy užívá léky s tzv. teratogenními účinky, tedy způsobujícími vrozené defekty a vady, či v případě velmi těžkého až život těhotné maminky ohrožujícího průběhu onemocnění. „Jsou to však extrémně vzácné případy,“ shrnuje a doc. Arenbergerová s tím souhlasí: „Osobně jsem nikdy pacientku s lupénkou, která by kvůli tomuto onemocnění musela přerušit těhotenství, neviděla. Je to rarita,“ říká na závěr.
(kahá)
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/psoriasis/psoriasis-and-parenting
https://www.verywellhealth.com/psoriasis-and-family-planning-4775733
https://healthtalk.org/psoriasis/family-life-and-psoriasis
https://www.everydayhealth.com/psoriasis/can-i-stop-my-kids-from-getting-psoriasis.aspx
https://abcnews.go.com/Health/Wellness/psoriasis-increases-pregnancy-risks-study-suggests/story?id=10078941
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26991866/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X15354658
https://link.springer.com/article/10.1007/s13671-012-0024-8
https://www.healio.com/news/dermatology/20210309/women-with-psoriasis-have-pregnancy-outcomes-similar-to-general-population
https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0190962210002057