Je léčba hemofilie bezpečná?
Lidé s hemofilií a dalšími poruchami krvácivosti se ve svém životě neobejdou bez produktů obsahujících faktory krevní srážlivosti, které jim nahrazují chybějící bílkovinné látky potřebné pro normální srážení krve.
Výroba účinných léků pro hemofiliky (faktorů srážlivosti) spolu s komplexní péčí započatou již v šedesátých a sedmdesátých letech přinesly významné zlepšení kvality života.
Došlo i ke snížení častých a finančně náročných pobytů v nemocnici. I pro jednice s těžkou hemofilií se stalo najednou možné chodit do školy a pracovat, významně se zvýšila také průměrná délka života.
Americká tragédie
Bohužel byla ale naděje lepšího života brzy poskvrněna rizikem krevních nákaz. V USA již v osmdesátých letech kontaminoval virus HIV veškeré produkty vyráběné z krve – tedy i faktory srážlivosti určené hemofilikům. Více než polovina ze 17 000 amerických hemofiliků byla nakažena virem HIV a velká část z nich následně zemřela na AIDS. Tato alarmující skutečnost vedla ke zvýšeným požadavkům na bezpečnost krevních derivátů.
Bezpečnost krve především
Nákaza mnoha hemofiliků virem HIV byla příčinou řady opatření, která významně přispěla k dnešní bezpečnosti léčby. Zdokonalilo se nejen vyšetření dárců krve, ale i výrobní postupy. Nyní je odebraná krev, ze které jsou vyráběny faktory srážlivosti, testována, viry jsou inaktivovány a zlepšily se i metody, jak mikroorganismy z krve odstranit.
Neztrácet bdělost
Přes maximální bezpečnostní opatření je potřeba mít se i nadále na pozoru před možnými novými nákazami, které by se mohly v krvi a v krevních derivátech vyskytnout. V posledních letech šlo o nákazy virem západonilské horečky, Creutzfeldt-Jakobovou nemocí a nemocí šílených krav a parvovirem B19. Proto je velmi důležitá spolupráce mezi organizacemi kontrolujícími bezpečnost léků, výrobci krevních derivátů, lékaři i pacienty.
Z pohledu rizika nákazy spojené s léčbou hemofilie jsou v současné době nejbezpečnější tzv. „rekombinantní preparáty“. Ty nejmodernější z nich jsou zcela prosté jakékoli složky lidské krve. Jsou vyrobeny metodou genového inženýrství, nikoli z krve dárců. Nemohou tak z dárce na příjemce přenést žádnou nemoc.
(hak)
Zdroj: www.hemophilia.org