Koronavirus napadá dýchací cesty
Koronavirus, který vyvolal celosvětovou epidemii, patří do skupiny virů způsobujících respirační onemocnění. Do stejné „rodiny“ patří také viry známé pod zkratkami MERS a SARS. Označení nemoci COVID-19, která nyní sužuje celý svět, je zkratkou z anglického Corona Virus Disease 2019.
Jak se koronavirus přenáší?
Přenos koronaviru z člověka na člověka probíhá kapénkovou cestou. Nákaza je tedy možná na vzdálenost několika metrů vzduchem (kapénkami) a virus se do organismu dostává ústy, nosem nebo přes oční sliznici. Nakazit se jím lze také přes infikované povrchy, na kterých se virus drží několik hodin až dní v závislosti na typu povrchu.
- V rámci prevence je proto důležitá ochrana dýchacích cest pomocí roušek, ústenek či respirátorů.
- K hygieně rukou je proto vhodné používat virucidní gely, mýdla a roztoky, tedy takové přípravky, které potlačují viry. Alkoholové dezinfekční přípravky by měly obsahovat alespoň 60 % etanolu, lihobenzinu nebo izopropylalkoholu.
Příznaky i průběh COVID-19 mohou mít různou podobu
Inkubační doba nákazy COVID-19 se pohybuje od 1 do 14 dnů, obvykle ale u infikovaných osob nemoc propukne během 5 až 6 dní.
- Onemocnění COVID-19 může probíhat zcela bez příznaků nebo má jen lehký průběh (asi v 80 % případů).
- U 14 % pacientů se jedná o závažně probíhající onemocnění, 6 % osob se při něm dostává do kritického stavu.
- K jeho typickým projevům patří horečka, kašel, dušnost, bolest hlavy nebo únava. Někteří pacienti s infekcí COVID-19 trpí také průjmem a zvrací.
- Diagnózu COVID-19 musí vždy potvrdit lékař na základě specifického testu.
Při boji s onemocněním COVID-19 se využívá hlavně podpůrná léčba
K léčbě onemocnění COVID-19 není v současné době k dispozici žádný specifický lék. Nemocní jsou tedy odkázáni na podpůrnou léčbu, tedy léčbu zmírňující jednotlivé příznaky nemoci a zvyšující šance na vyléčení. I proto se při výběru konkrétních léčivých přípravků vždy vychází z konkrétních obtíží každého pacienta.
- Na snížení horečky se využívají antipyretika, na bolest analgetika a na podporu vykašlávání například acetylcystein.
- Pomocníkem v léčbě může být také extrakt z lékořice hladké nebo extrakt z hořce drsného, který obecně potlačuje množení virů.
- Svou roli v léčbě hraje také vitamin D, který je podle odborných poznatků z řady klinických studií důležitý pro správné fungování obranyschopnosti, a to i při respiračních onemocněních.
- Do podpůrné léčby patří rovněž selen a zinek.
- Antivirové účinky prokázal také výtažek z jihoafrické pelargonie (Pelargonium sidoides).
Možnosti využití výtažku z jihoafrické pelargonie při léčbě infekce COVID-19
Výtažek z jihoafrické pelargonie zabraňuje množení virů a přispívá tak k omezení šíření infekce. Studie provedené v laboratorních podmínkách prokázaly jeho účinnost proti chřipkovým virům typu A, koronaviru typu HCo-229E, proti viru parainfluenzy a několika dalším typům virů. Přestože na léčbu koronavirové infekce s ním klinické studie pochopitelně prováděny nebyly, může se při její léčbě potencionálně osvědčit – může zmírnit průběh onemocnění a zabránit rozvoji sekundární infekce.
(pak)
Zdroj:
Vašut K., Vranová V. Koronavirus COVID-19. Ústav aplikované farmacie, Farmaceutická fakulta Veterinární a farmaceutické univerzity Brno: Brno, 2020.