Močové kameny
Močové kameny, urolitiáza, jsou konkrementy v ledvinných pánvičkách, močových cestách nebo močovém měchýři. Typicky se projevují poruchou odtoku moči a při průchodu močovými cestami i kolikou. Příčinou vzniku močových kamenů je změna složení Vaší moči. Za normálních okolností existuje rovnováha mezi rozpuštěnými prvky a moč je tekutá. V okamžiku, kdy v moči převažuje některá z tzv. kamenotvorných látek se může stát, že začne „vypadávat“ z roztoku a tvořit drobné krystalky.

Co jste možná netušili...
Močové kamenyOperace k odstranění močových kamenů prováděli kromě Řeků a Římanů i starověcí Indové. Významnou postavou v této souvislosti byl Indický chirurg Susrutha. Ten jako jeden z prvních detailně popsal operační přístup k močovému měchýři, vyjmutí kamenů i pooperační péči o nemocné. Podobná technika se s většími či menšími úspěchy prováděla po dlouhá staletí. Počátkem 18. století představil anglický lékař Sir Philip Crampton metodu drcení kamenů v močovém měchýři pomocí speciálního nástroje zaváděného přes močovou trubici. Dalším významným mezníkem v léčbě močových kamenů bylo zavedení tzv. extrakorporální litotrypse rázovou vlnou v 80. letech 20. století.
Urolitiáza postihuje nejčastěji muže kolem 40. a 50. roku věku. Dlouhé řady pacientů trpících močovými kameny rozšířily i některé významné historické osobnosti. Patřil k nim například francouzský král Ludvík XIV., ruský car Petr Veliký, Napoleon Bonaparte, Oliver Cromwell nebo Isaac Newton.
Jak vznikají...
močExistuje několik různých druhů močových kamenů. Příslušnost k jednotlivým skupinám určuje jejich chemické složení. K nejčastějším močovým kamenům patří vápníkové. Kromě nich se ale mohou tvořit i kameny tvořené například šťavelanem, fosfáty nebo kyselinou močovou.
Možnosti vzniku...
Kameny vznikají nečastěji už v ledvinách. Mohou zůstávat a růst v jejich pánvičkách nebo se uvolnit a cestovat močovody do močového měchýře.
Jak se projevují...
K bolesti se přidávají ještě další příznaky. K těm obvykle patří pocení a nevolnost se zvracením. Mohou se objevit potíže při močení, drobné úlomky kamenů nebo krev v moči.
Jak se potvrdí...
Některé druhy kamenů lze přímo zobrazit použitím rentgenového vyšetření. Většinu z nich odhalí ultrazvuk. K posouzení funkce Vašich ledvin a průchodnosti močových cest může lékař požadovat provedení vylučovací urografie.
Jak se léčí...
Základem léčby některých druhů močových kamenů je podávání léků rozpouštějících kameny. Úspěšnost takové léčby závisí na jejich chemickém složení. V případě, že nelze kameny rozpustit, nastupují „drastičtější“ metody. Ty spočívají v rozdrcení kamenů rázovými vlnami (extrakorporální litotrpse), vytažení pomocí speciálních endoskopů nebo jejich chirurgickém odstranění.
Volba optimálního způsobu léčby závisí na velikosti Vašich močových kamenů, jejich předpokládaném chemickém složení, doprovodných obtížích a lokalizaci. Rozhoduje o ní lékař.
Co dál...
Močové kameny nejsou jen nepříjemné, mohou být i nebezpečné. Chronická urolitiáza, opakované koliky nebo močové infekce mohou způsobit nevratné změny v ledvinách a postupně vést až k jejich selhání. Takové případy jsou naštěstí vzácné. Přesto není radno kameny podceňovat.
Jak se tomu všemu vyhnout...
Pijte alespoň 2 litry tekutin denně. Nejvhodnější je střídání různých druhů minerálek s čajem, ovocnými šťávami nebo mlékem. Příjem tekutin zvyšte úměrně svým potřebám. Nezapomeňte dostatečně pít v parném letním počasí nebo v případě zvýšených ztrát vody (např. při průjmu). Optimální složení diety závisí na typu Vašich močových kamenů. Při předcházení jejich vzniku dodržujte rady a doporučení svého lékaře.