Mobilní telefony: opravdu (ne)způsobují rakovinu?
Už několik let čteme v novinách slovní přestřelky vědců o škodlivosti mobilních telefonů. Olej do ohně přililo vydání práce, která výzkumy o škodlivosti telefonů srovnává. Spisek analyzující věčně omílané téma mobilní telefony a rakovina vydala nezávislá občanská sdružení.
Už několik let čteme v novinách slovní přestřelky vědců o škodlivosti mobilních telefonů. Olej do ohně přililo vydání práce, která výzkumy o škodlivosti telefonů srovnává.
Hledání pravdy
Spisek analyzující věčně omílané téma mobilní telefony a rakovina vydala pod názvem „Mobilní telefony – 15 důvodů k obavám“ nezávislá občanská sdružení. Na více než 40 stranách čteme kritiku dlouhodobé studie Interphone. Ta běží již od roku 1999 a zaměřuje se zejména na výskyt některých nitrolebečních nádorů: gliomu (nádor z buněk, co jsou oporou pro neurony), neurinomu (nádor z obalů sluchového nervu) a meningeomu (nádor z mozkových obalů). Výsledky studie jsou publikovány pouze částečně – podle nich nemají uživatelé mobilů vyšší riziko vzniku nitrolebečních nádorů, ba dokonce naopak. To je autorům kritického spisku přinejmenším podezřelé. Obávají se zmanipulování studie.
Pachatel neznámý
Rozlousknout oříšek škodlivosti mobilů bude složité. Jednak není známo, proč vůbec a jak vlastně mozkové nádory vznikají. U 5 % z nich má vliv dědičné zatížení, zvýšený výskyt se popisuje u lidí v častém kontaktu s herbicidy, pesticidy či meziprodukty při zpracování ropy a lidí s AIDS. A navíc zdraví člověka ovlivňuje tolik dalších faktorů, že lze jen těžko vytrhávat působení mobilních telefonů z kontextu životního prostředí a životního stylu jednotlivce.
Varovné výsledky
Pokud byly buněčné kultury v laboratoři vystaveny elektromagnetickému záření o podobné intenzitě, jakou vysílají mobily, docházelo v buňkách ke zlomům DNA. Právě poškození DNA stojí na začátku vývoje nádoru. Ale přece jen – tkáňové kultury mají jiné podmínky k růstu než naše buňky. Studie nicméně prokázala, že časté telefonování (zvláště na jedné straně) zvyšuje riziko nádorů slinné žlázy.
Hlavně s rozumem
Technický pokrok zkrátka předběhl naše biologické poznání. Svádět všechny nádory, neplodnost či poruchy psychiky na mobily není tou správnou cestou. Zároveň je dobré mít na mysli, že bezdrátové telefony nejsou tak nevinnou hračkou, jak ji výrobci a prodejci představují. Je tedy lépe mít se na pozoru, zbytečně dlouho a často netelefonovat a snažit se co nejvíce používat handsfree sety.
(ela)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/161960.php