Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Mráz místo skalpelu aneb Nový způsob likvidace karcinomu prostaty

redakce uLékaře

Kryoterapie neboli léčba mrazem. Další z možností, jak zakročit proti nádorům žlázy předstojné. Pomocí velmi nízkých teplot se odstraňuje změněná tkáň bez většího poškození okolních zdravých buněk. Tuto metodu však nelze použít vždy.

Kryoterapie neboli léčba mrazem. Další z možností, jak zakročit proti nádorům žlázy předstojné. Pomocí velmi nízkých teplot se odstraňuje změněná tkáň bez většího poškození okolních zdravých buněk. Tuto metodu však nelze použít vždy. 

Extrémně nízkých teplot využívaných při kryochirurgii je dosaženo použitím tekutého dusíku nebo argonového plynu. Většinou se tato terapie využívá u rakoviny kůže. I u vnitřních nádorů (kam patří též karcinom prostaty) má ale své uplatnění.

Důležitá je přesnost

Kryochirurgické odstraňování nádorů je možné díky přesné navigaci magnetickou rezonancí nebo ultrazvukem – chirurg se dostane přesně tam, kam potřebuje. Pro samotnou likvidaci se používají takzvané kryosondy, které zmrazí určitou oblast nádorových buněk. Tím se přeruší krevní zásobení a nádor postupně odumře. Sondy mohou být do zhoubného útvaru vpraveny buď během otevřeného chirurgického zákroku, anebo tzv. transkutánně, tedy přes kůži. Záleží na jeho lokalizaci. Takto „zmražený“ nádor se poté sám rozpadne a vstřebá.

Zabírá hlavně v počátečním stadiu

Použití kryochirurgie u karcinomů prostaty je tedy možné. Nejlepší výsledky má ale v počátečních stadiích onemocnění, kdy jsou nádory lokalizované výhradně v předstojné žláze (prostatě). Jakmile se rakovina dostane do ostatních částí těla, kryochirurgie již nemá velký význam a je nutné vyzkoušet i jiná řešení. Výhoda této metody spočívá v tom, že zanechává okolí nádoru téměř nedotčené. Proto je možné ji používat opakovaně a také u mužů, kteří z důvodu věku nebo celkového zdravotního stavu nemohou být operováni či ozařováni. Jaké jsou další výhody této metody?

  • Není potřeba velký chirurgický zákrok, kryosonda může být do nádoru zavedena jen přes krátký kožní řez.
  • Přináší minimální nebezpečí pooperačních komplikací, jako jsou bolest a krvácení.
  • Je zde kratší doba hospitalizace i pozákrokové rekonvalescence. 

Rizika existují

I kryochirurgie s sebou ale nese nebezpečí některých komplikací.

  • Může způsobit ucpání močové trubice a poruchy udržení moči, tyto problémy jsou však většinou jen krátkodobé.
  • Občas bývá důvodem impotence.
  • V některých případech může během zákroku dojít k poranění tlustého střeva.

Kryochirurgie je poměrně nová metoda léčby nádorů a její dlouhodobé výsledky zatím nejsou přesně známy. Lékaři ale čím dál častěji používají tyto zákroky v kombinaci s dalšími typy léčby, jakými jsou radioterapie, chemoterapie či hormonální terapie. Tím se zkombinuje jak výhoda snadného odstranění ložiska nádoru, tak pokus o zabránění rozsevu nemoci do ostatních částí těla. 

(jez)

Zdroj: http://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/types/surgery/cryosurgery-fact-sheet

Doporučujeme