Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Nemůžete si zapnout knoflíček? Možná trpíte neuropatií!

Správná léčba 27.7.2015
redakce uLékaře

Neuropatiemi se označují nervové poruchy, které mívají různé příčiny. Projevují se nejčastěji postižením citlivosti či pohyblivosti, mohou mít ale vliv i na tzv. autonomní nervy, které řídí třeba činnost potních a jiných žláz. Neuropatiemi trpí přibližně 2,4 % populace, s věkem však případů přibývá.

Nejčastěji je neuropatie následkem onemocnění cukrovkou. Tzv. diabetická neuropatie je na prvním místě jak v rozvinutých, tak i v rozvojových zemích. S tím též souvisí její vyšší výskyt u lidí starších 55 let. Až 8 % z nich se s některou z forem tohoto postižení setkalo. Často to mohou být právě nervy, které na problémy s cukrem upozorní. Kromě diabetu existují i další příčiny neuropatie – metabolické poruchy, infekční onemocnění (například pásový opar), choroby cév či zděděné nemoci. V subtropickém a tropickém pásmu je druhou nejčastější příčinou lepra.

Od zakopávání po arytmie

Protože neuropatie mohou postihovat všechny typy nervů (motorické, senzitivní i autonomní), projevy jsou velmi různorodé.

  • Pohyblivost. Prvním příznakem neuropatie je často zakopávání špičkou nohy o koberec způsobené zpomaleným pohybem chodidla při chůzi. U horních končetin si pak pacienti nejčastěji stěžují na zhoršenou jemnou motoriku (nemohou si zavázat tkaničky či zapnout knoflík) nebo slabost (problémem je otevření lahve či otočení klíčem v zámku). Dále se mohou vyskytovat svalové křeče a postupem času až atrofie.
  • Citlivost. Nemocní si často stěžují na píchavé bolesti v dlaních či chodidlech, které připodobňují k chůzi na oblázcích. Dále mohou mít nepříjemné pálivé pocity v končetinách, nebo naopak nedokážou dotykem rozpoznat teplotu vody. Postižení rukou ale není tak časté jako postižení nohou.

Projevů je mnoho

Autonomní nervový systém ovlivňuje řadu orgánů, proto se jeho poškození projevuje ještě rozmanitěji:

  • Trávicí systém – časté jsou zácpy, které se střídají s průjmy a zpomalené vyprazdňování žaludku.
  • Močové cesty – dlouhé zadržování moči či pomočování.
  • Srdce a cévy – poruchy srdečního rytmu a další.
  • Poruchy pocení.

Pokud máte podezření, že by se neuropatie mohla týkat i vás, navštivte lékaře, který provede potřebná vyšetření a navrhne účinnou léčbu.

(jez)

Zdroj: http://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2009/01/08.pdf

Doporučujeme