Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Pití červeného vína chrání před trombózou

redakce uLékaře

Setkali jste se někdy s termínem francouzský paradox? Označuje skutečnost, že Francouzi nejsou nijak střídmí v konzumování tuků, kdy se běžně podávají velmi tučné sýry, pití vína patří přímo k národnímu koloritu, navíc kouří.

Setkali jste se někdy s termínem francouzský paradox? Označuje skutečnost, že Francouzi nejsou nijak střídmí v konzumování tuků, kdy se běžně podávají velmi tučné sýry, pití vína patří přímo k národnímu koloritu, navíc kouří. A přece trpí srdečními chorobami třikrát méně než Američané. Záhada má ale své vysvětlení.

Ve víně je zdraví 

Tajemství spočívá v každodenní konzumaci vína a ryb spolu se stravou bohatou na vitaminy. Podobně jako země galského kohouta je na tom v Evropě ještě Itálie.

Každá sklenice vína obsahuje totiž až dvě stě různých fenolických látek. Nejdůležitější z nich – resveratrol – má velmi příznivé účinky na lidský organismus, a to především v oblasti srážení krve.

Ochrana pro srdce a cévy 

Dosavadní výzkumy prokázaly, že resveratrol účinně chrání srdce a celý cévní systém tím, že snižuje napětí cév, ovlivňuje kladně metabolismus lipidů a hlavně brání nadměrné srážlivosti krve. Tím zmenšuje riziko vzniku trombů a jiných komplikací křečových žil.

Neméně významný je účinek resveratrolu proti řadě typů zhoubných nádorových onemocnění. Resveratrol má totiž silný antioxidační vliv a umí blokovat procesy, během nichž se zdravá buňka mění na buňku rakovinnou.

Zdroje resveratrolu jsou tyto:

  • slupky a jadérka modré révy vinné
  • arašídy
  • slupky a jadérka černého rybízu
  • moruše
  • kořen křídlatky (rdesno) kopinaté (Polygonum cuspidatum); extrakt z této rostliny se označuje jako cholikan
  • slupky grapefruitu
  • červené víno

Poslední výzkumy prokazují, že resveratrol je i ve víně bílem. Není jej v něm ale tolik jako v jeho červeném kolegovi.

Nechte víno přezrát

Resveratrol se vyskytuje ve velkém množství rostlin, a je zajímavé, že rostliny jej zvýšenou měrou produkují, když jsou ve stresu. Například když jsou napadeny plísní nebo vystaveny nízkým teplotám. Tato látka jim slouží jako obrana pro přežití. Pokud jde o modrou vinnou révu, bylo zjištěno, že obsahuje více resveratrolu, když jsou hrozny nedozrálé, nebo naopak přezrálé.

Přezrálé hrozny jsou totiž náchylnější k infekci plísní Botrytis cinerea, která prorůstá do hroznů, a rostlina se brání produkcí právě resveratrolu. Ten přechází do vína a může pozitivně ovlivňovat zdraví člověka.

Botrytické víno prospívá 

Pokud chceme mít ve víně přítomnost resveratrolu nejvyšší, hledejme ve vinotékách víno s označením „botrytické“.

Návštěva vinného sklípku tedy nemusí znamenat jen gurmánský zážitek, ale také zdravotní exkurzi za prevencí žilních zánětů a embolie.

Japonské přísloví říká: Víno je králem léků. Umírněné pití červeného vína může tedy dokonce léčit a prodloužit život.

(jnl)

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org
http://www.vesmir.cz p>   Dále čtěte: Džusy pomáhají při potížích s křečovými žilami
Přírodní cesty ke zdravým žilám

Doporučujeme