Pitím zeleného čaje lze snížit riziko rakoviny plic
Jste milovníky zeleného čaje? Pak vás možná potěší, že tím snižujete riziko výskytu rakoviny plic. Prokázali to tchajwanští vědci ve své klinické studii. Její výsledky pak prezentovali na AACR-IASLC Joint Conference on Molecular Origins of Lung Cancer 11.–14. ledna 2010.
Přínosné polyfenoly
Podobně jako v ČR je na Tchaj-wanu rakovina plic na čelních místech výskytu nádorových onemocnění. Polyfenoly obsažené v zeleném čaji, jež se vyznačují silnými antioxidačními účinky, však dokážou vznik plicních nádorů brzdit. Předchozí studie také ukazovaly na pozitivní účinek čajových polyfenolů, ale bohužel nebyly z různých důvodů průkazné.
Dotazníky a geny
V nynější studii vědci vyhodnotili informace od 170 pacientů s rakovinou plic a od 340 zdravých kontrol. Účastníci studie odpovídali na otázky v dotaznících. Kromě kouření a pití zeleného čaje se sledovaly stravovací návyky, výskyt rakoviny plic v rodině či demografické parametry. Kromě toho byli všichni geneticky vyšetřeni z hlediska přítomnosti polymorfismu (rozmanitosti) insulin-like růstových faktorů IGF1, IGF2 a IGFBP3, které jsou spojovány s vyšším rizikem rakoviny.
Čaj jednoznačně přínosem
Vyhodnocení výsledků ukázalo, že jak kuřáci, tak nekuřáci, kteří nepijí zelený čaj, mají 5,16krát vyšší riziko vzniku rakoviny plic v porovnání s těmi, kteří denně vypijí alespoň jeden šálek zeleného čaje. Kuřáci samotní mají toto riziko vyšší více než dvanáctkrát.
I geny jsou důležité
Podle vědců se na takovém rozdílu rizika podílí i genová výbava. Pijáci zeleného čaje se „zdravými“ geny IGF1 (CA)19/(CA)19 a (CA)19/X totiž mají až o 66 procent nižší riziko rakoviny plic ve srovnání s pijáky zeleného čaje s genotypem IGF1 X/X.
Zelený čaj ano
Celkově vědci shrnují, že je pití zeleného čaje v každém případě při snižování rizika vzniku rakoviny plic přínosné jak mezi kuřáky, tak mezi nekuřáky.
(zak)
Zdroj:
www.medicalnewstoday.com