Pitva odhalila ptačí chřipku v mozku i placentě
O nebezpečnosti a záludnosti viru ptačí chřipky označovaného kódem H5N1 nemůže být pochyb. U nakažených lidí působí závažná
onemocnění a v relativně častých případech i smrt. Dosud však veřejnost, lékaři i vědci soudili, že virus H5N1 napadá především
plíce a dýchací cesty, kde způsobuje typické chřipkové obtíže.
Šokující závěry čínských vědců...
Zarážející výsledek pitvy a následných vědeckých zkoumání uveřejnili čínští vědci z Pekingské univerzity v prestižním lékařském časopise Lancet. Výzkumníci zkoumali těla dvou osob, muže a těhotné ženy, kteří zemřeli na následky infekce ptačí chřipkou. U těhotné ženy vyšetřovali také tkáně jejího mrtvého plodu. Během pitvy byly odebrány vzorky z jednotlivých orgánů a odebrané tkáně byly testovány na přítomnost chřipkového viru. Ukázalo se, že některé z testovaných orgánů obsahují ve svých buňkách zabudovanou virovou genetickou informaci.
#IMG#Také v mozku a v placentě...
Genetická informace smrtícího viru byla nalezena v plicích, průdušnici, lymfatických uzlinách, ve střevní sliznici, a – co je zarážející – také v mozku a v placentě. Výsledky ukazují, že infekce virem H5N1 se může přenášet také z matky na plod. U mrtvého plodu byla přítomnost viru prokázána v plicích a v buňkách imunitního systému.
Co na to odpůrci studie...
Autoři studie nepochybují o svých výsledcích: „Námi nově získaná data jsou důležitá především pro klinický, patologický a epidemiologický výzkum infekce virem H5N1. Výsledky studie však budou mít také praktický dopad na systém veřejného zdravotnictví, a v úvahu je musí vzít rovněž zdravotnický personál.“ Někteří čínští odborníci však mají k provedení studie určité výhrady. Tvrdí, že molekulárněbiologické metody použité k důkazu přítomnosti viru nejsou úplně spolehlivé a mohou poskytovat zavádějící výsledky. Požadují další potvrzení uveřejněných závěrů novými a pečlivějšími studiemi.
Závěrem...
Těžko říci, zda z nedůvěřivých čínských kolegů mluví především závist, či zda jsou jejich výhrady plně oprávněné. V každém případě bude mít studie otištěná v prestižním časopise ještě značný ohlas a další odborníci se záhy pokusí její výsledky ověřit v nových studiích.
(vek)