Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Pravidelné kontroly prostaty vám můžou zachránit život!

redakce uLékaře

Karcinom prostaty je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění postihujících mužskou populaci. Zpravidla roste pomalu, ale existují i typy nádorů, které jsou agresivní a rychle se šíří do celého těla. Úspěšnost léčby se přitom odvíjí hlavně od toho, v jakém stadiu se nemoc v okamžiku nálezu nachází.

Otázka, která dříve či později přijde po diagnóze nádorového onemocnění, zní: kolik mám času? Lékaři nemají jasnou odpověď, avšak snaží se svým pacientům dát alespoň nějaké informace.

Nápověda statistik

Pro hodnocení úspěšnosti léčby používají lékaři termín „míra přežití“. Toto číslo uvádí v procentech počet lidí, kteří přežijí dané období od stanovení diagnózy onemocnění. Nejčastěji se udává míra pětiletého přežití, což nám říká, jaké procento nemocných žije po pěti letech od nálezu nemoci. K tomu se ještě často přidává slovo relativní. Tím je zohledněn fakt, že někteří lidé mohou zemřít i z jiných důvodů, než je rakovina. Proto relativní míra přežití přesněji vypovídá o vlivu rakoviny na přežití jedince. Vezmeme-li v potaz všechny pacienty s karcinomem prostaty, je relativní míra:

  • pětiletého přežití téměř 100 %,
  • přežití hodnotící desetiletý interval 99 %,
  • přežití v případě intervalu 15 let 94 %.

Pokročilost onemocnění má svou váhu

Přestože čísla hodnotící úspěšnost léčby karcinomu prostaty jsou obdivuhodná, je důležité poznamenat, že budoucnost nemocného záleží na stadiu onemocnění.

  • Lokální stadium. Stav, kdy je rakovina omezena pouze na žlázu a není žádná známka poukazující na šíření onemocnění. Čtyři z pěti případů karcinomu prostaty jsou zachycené právě v této etapě. Relativní míra pětiletého přežití je u této skupiny téměř 100 %.
  • Stadium regionálního šíření. Znamená to, že se rakovina dostala do blízkého okolí či nejbližších mízních uzlin. V případě takové pokročilosti nemoci je relativní míra pětiletého přežití taktéž téměř 100 %.
  • Stadium vzdálených metastáz. Je-li nádor již rozšířen do dalších částí lidského organismu, ať už vzdálených mízních uzlin, kostí, či jiných orgánů, je situace již odlišná. Relativní míra pětiletého přežití je v takovém případě 28 %.

Z výše uvedených údajů je patrné, že karcinom prostaty je relativně hodný nádor – ale pouze je-li včas diagnostikován. To přidává na významu pravidelným prohlídkám u praktického lékaře, který může poměrně jednoduchým vyšetřením toto onemocnění odhalit.

Zdroje:www.cancer.org/cancer/prostatecancer/detailedguide/prostate-cancer-survival-rates, http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prostate-cancer/basics/definition/con-20029597 

Doporučujeme