Příležitosti ke koupání je nutné po umělém oplodnění pečlivě prověřit
Z teplého slunečného počasí mají radost všichni milovníci vody, kteří svůj volný čas tráví nejraději na koupalištích, u rybníka nebo u řeky.
Plavání je druh sportu, který je pro těhotné naprosto ideální. Ve vodě lze kromě samotného plavání provádět cviky na záda, paže, nohy i břišní svalstvo. Opatrnost je třeba věnovat výběru místa, které je ke koupání určené. Přírodním koupalištím, kde se v létě zdárně rozmnožují škodlivé mikroorganismy, je dobré se spíše vyhnout.
Hygienické normy
Ke koupání ve volné přírodě je vhodné využívat místa, na kterých je kvalita vody pravidelně kontrolována. Voda nevhodná ke koupání osob je označena červeným symbolem (II. stupeň znečištění). Taková vodní plocha neodpovídá hygienickým požadavkům a představuje významné zdravotní riziko pro uživatele. Koupání v takto označených vodách je nevhodné nejen pro těhotné, ale také pro děti nebo alergiky.
Hrozí infekce gynekologické i močové
Při koupání v přírodě existuje vyšší riziko vzniku infekce. Sliznice pochvy je v těhotenství velice náchylná k různým infekcím, a proto je třeba koupat se pouze v čistých koupalištích. Voda v rybnících či řekách může být nejen znečištěná, ale také studená, a hrozí riziko prochladnutí. U těhotných žen se pak mohou častěji vyskytovat záněty močových cest.
Prevencí proti vzniku infekce je dodržování několika základních pravidel:
- Po koupání se řádně osprchovat.
- Převléknout se do suchého oděvu.
- Koupat se na místech k tomuto účelu vyhrazených a kontrolovaných.
- Informovat se před návštěvou koupaliště o aktuální kvalitě vody na hygienické stanici.
(nes)
Zdroj: MZČR