Poklad (nejen) z moře
Omega-3 mastné kyseliny jsou jednou ze dvou hlavních skupin vícečetně nenasycených mastných kyselin. Druhou skupinu tvoří kyseliny omega-6, přičemž pro zdravou stravu je důležitý jejich vhodný poměr. Kyseliny omega-3 se přirozeně nacházejí v rybách, ořeších a v některých obilovinách. Plejádu jejich pozitivních účinků už prokázala řada studií. Kladně působí například na oběhový systém, snižují riziko i dopady infarktu, riziko vzniku Alzheimerovy nemoci a prospívají také našim poznávacím schopnostem. V neposlední řadě také podporují vývoj a udržení ostrosti zraku. Jak ukázala studie dánských autorů, mohou pozitivně působit i na riziko vzniku astmatu u dětí.
Dětských astmatiků přibývá
Astma je chronické zánětlivé onemocnění, které se projevuje záchvatovým zúžením dýchacích cest. To může v reakci na určitý dráždivý podnět vyústit v problémy s dýcháním ve formě astmatického záchvatu. Tato nemoc se častěji vyskytuje v dětské populaci, u nás postihuje asi 10 až 15 % dětí do 18 let.
V poslední dekádě došlo k nárůstu případů dětského astmatu a jedním z faktorů, který by se na tom také mohl podílet, je zvýšení poměru omega-6 mastných kyselin ku omega-3 kyselinám v potravě.
Role omega-3 mastných kyselin
Právě astma bylo tématem kodaňské studie, do níž bylo zařazeno celkem 736 žen v posledním trimestru těhotenství. Ženy byly rozděleny do dvou skupin. První užívala během těhotenství a v prvním týdnu po porodu doplňky omega-3 mastných kyselin ve formě rybího oleje, druhá, kontrolní skupina užívala olej olivový.
Děti těchto matek pak byly sledovány několik následujících let, přičemž hlavní otázkou bylo, zda se u nich rozvine astma, či nikoli.
Výsledky studie ukázaly, že omega-3 mastné kyseliny, které užívaly ženy v těhotenství, snížily riziko rozvoje astmatu u jejich dětí o zhruba 7 % až o třetinu. Nejvíce přitom pomohly matkám, které měly v těhotenství největší nedostatek těchto kyselin v krvi. U jejich dětí snížilo užívání rybího oleje riziko vzniku astmatu až o polovinu. Dodávání omega-3 mastných kyselin také snížilo u dětí riziko rozvoje infekcí průdušek a plic.
(mpr)
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/315014.php
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1503734#t=article