Vzhledem k tomu, že se Vojtovy problémy objevily po tzv. ;ém intervalu, který trval více než 6 měsíců, dětský lékař označil potíže za sekundární enurézu. Malého pacienta prohlédl a jeho moč odeslal na laboratorní vyšetření. Vojta dále absolvoval také ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře a maminka obdržela od pediatra formulář, tzv. pitný a mikční deník. Jejím úkolem bylo několik dní zapisovat, kolik tekutin a v jakou denní dobu Vojta vypije a kolik moči vyloučí.
Vyšetření dopadla dobře, problém vedoucí k nočnímu pomočování byl jinde
Nález při vyšetření moči byl v normě a v pořádku bylo také ultrazvukové vyšetření. Vojta netrpí žádným chronickým onemocněním, jež by na pomočování mohlo mít vliv. Neužívá ani žádné léky, které mohou s výskytem enurézy souviset. Při kontrole pitného a mikčního deníku ale pediatr zjistil, že Vojta každý večer před spaním pije větší množství tekutin. Při rozhovoru s maminkou se dozvěděl, že chlapec kvůli vysokým letním teplotám skutečně několik týdnů pil více čaje a vody než obvykle. Problém byl zejména v tom, že pitný režim doháněl v odpoledních a večerních hodinách, když se vrátil domů po celodenním programu.
Jak zlepšit pitný režim dítěte
Lékařské doporučení znělo jasně: je třeba upravit Vojtův pitný režim, především omezit příjem tekutin před spaním. Vzhledem k tomu, že všechna základní vyšetření byla u chlapce v pořádku, nebylo namístě přijímat jiná opatření či předepisovat léky. Teprve pokud úprava režimu nepřinese kýžené výsledky a chlapcův stav se nezlepší, bude nutné dál pátrat po možných příčinách nočních příhod.
Léčba sekundární enurézy vyžaduje motivaci všech zúčastněných, což u dětí mladších 7 let bývá někdy problém. Úprava režimu patří mezi základní opatření. Dítě by mělo pít zejména v ranních a dopoledních hodinách a po 18. hodině konzumaci tekutin výrazně omezit. Důležitý je také spánkový režim a navyknout si, že ukládání ke spánku následuje bezprostředně po návštěvě toalety. Za každou suchou noc je vhodné dítě odměnit. Obecně se udává, že efekt režimových opatření bývá zhruba 20 %.
(jez)
Trápí i vaše dítě problémy s nočním pomočováním? Získejte potřebné informace na www.nocvsuchu.cz, kde se také můžete poradit s lékařkou z nefrologické ordinace pro děti a dorost.
Zdroj:
https://www.nocvsuchu.cz/novinky/nocni-pomocovani-se-vratilo-co-muze-byt-pricinou-912