Viníka pocitu těžkých nohou hledejte v žilách
Zvýšení tělesné hmotnosti a hormonální změny provázející těhotenství narušují obvyklé fungování krevního oběhu, a to již v jeho prvním trimestru. Změny v rovnováze hormonů estrogenu a progesteronu totiž vedou k oslabení žilních stěn a mohou způsobovat jejich rozšíření i rozvoj zánětu. Dochází k hromadění krve v žilách, a nohy tak mohou být již v raných fázích těhotenství náchylné k rozvoji otoku.
Narůstající děloha pak svým tlakem na žíly obtíže ještě prohlubuje. Dalším faktorem, který má negativní dopad na žíly, je zvýšení objemu krve v těle nastávající matky o 20–30 % a nárůst její tělesné hmotnosti. Tlak v žilách dolních končetin se tak postupně zdvojnásobuje až ztrojnásobuje. Dostupná data naznačují, že těhotenství zvyšuje riziko vzniku křečových žil o více než 80 %.
Vysoké teploty okolního vzduchu mohou žilní obtíže ještě zhoršit, neboť žíly se jejich vlivem ještě rozšiřují. Léto je navíc časem cestování a dlouhé cesty dopravními prostředky mohou být dalším faktorem, který má na cirkulaci krve v žilách nepříznivý vliv.
Desatero, jak žilní obtíže svépomocí zmírnit
Nemusíte sedět doma s rukama v klíně a pocit těžkých nohou přetrpět, protože vám lékař řekl, že je normální. Zkuste některý z našich tipů a pro dosažení ještě lepšího efektu jich zkombinujte více.
1. Uzpůsobte oděv a obuv: Noste spíše volnější obuv, vyhýbejte se vysokým podpatkům. Pokud máte poruchu nožní klenby, noste korekční vložky. Oblékejte si oděv z pružných lehkých materiálů, nepoužívejte těsné kalhoty a svíravé ponožky.
2. Dle svých možností se hýbejte: Choďte na procházky, omezte dlouhé stání a aktivity s vysokým tlakem na chodidla, jako je tenis, squash, basketbal apod., pokud je tedy v těhotenství provozujete.
3. Na pohyb nezapomínejte ani během cestování: Během dlouhých cest autem zastavujte pravidelně každé dvě hodiny jízdy a udělejte si krátkou procházku. Pokud cestujete autobusem, letadlem či vlakem, provádějte každou půlhodinu jednoduchá cvičení nohou (kroužení v kotnících, hýbání prsty, změna polohy vsedě). Je-li to možné, projděte se občas v uličce. Při pobytu u moře choďte vodou po pobřeží.
4. Pomozte si úpravou jídelníčku: Udržujte dostatečný pitný režim. Vyvarujte se však větší spotřeby kofeinu. Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Omezte příjem soli.
5. Vyhýbejte se největšímu horku: Omezte pobyt na slunci během nejteplejší části dne, tj. přibližně od 11 do 16 hodin.
6. Zchlaďte se: Případný účinek horka na rozšíření cév dolních končetin můžete zmírnit přiložením vlhkého ručníku na nohy. Při vysokých okolních teplotách lze ochlazovat nohy studenou vodou (např. sprchou), napomůže i současné masírování dolních končetin směrem od chodidla nahoru.
7. Spěte ve správné poloze: Při spánku se vyhýbejte poloze na pravém boku a na zádech, tlak dělohy na hlavní žíly lze omezit polohou na levém boku.
8. Když to jde, zvedejte nohy: V průběhu dne zkuste odpočívat s nohama podepřenýma ve zvýšené poloze.
9. Zkuste kompresní punčochy: Rozvoj otoků během cestování lze zmírnit i nasazením podpůrných punčoch. Kompresní punčochy lze zakoupit bez poukazu ve zdravotnických potřebách či na internetu. Na kompresní punčochy II. třídy vám může vypsat poukaz váš lékař. Punčochy na poukaz jsou hrazeny jednou za půl roku zdravotní pojišťovnou.
10. Opatření podpořte speciálními přípravky:
K okamžité úlevě při pocitu těžkých nohou lze využít speciální sprej s obsahem diosminu, mentolu a panthenolu – Diozzspray. Můžete ho mít po ruce jednoduše v kabelce a v případě potřeby hned aplikovat. Je neocenitelným pomocníkem zejména na cestách.
K léčbě těžkých nohou je možné doporučit užívání léčivého přípravku využívajícího jednu ze složek zmiňovaného spreje, diosmin – Diozen. Patří mezi tzv. venotonika, obsahující flavonoidy, nejčastěji diosmin a hesperidin. Ačkoliv se v příbalových informacích dočtete, že údaje o užívání těchto látek v těhotenství jsou omezené, dostupná data nenaznačují žádný jejich nepříznivý vliv na průběh těhotenství nebo na zdraví vyvíjejícího se plodu. V roce 2015 byla publikována studie, která zjišťovala potenciální nežádoucí účinky venotonik na těhotenství u téměř 9000 Francouzek. Ze závěrů studie vyplývá, že nebylo pozorován žádný jejich negativní vliv na průběh těhotenství. Výsledky naopak dokonce naznačují, že riziko ukončení těhotenství a předčasného porodu bylo u žen užívajících venotonika významně nižší v porovnání se ženami, které tyto přípravky neužívaly. Užívání venotonik v těhotenství tedy platí za bezpečné. Většina těchto přípravků je volně prodejná. O vhodnosti jejich použití v konkrétním případě je však dobré se poradit s lékařem.
Kdy vyhledat lékaře a jaká léčba se těhotným nabízí
Pokud výše uvedené postupy nepomáhají, otoky se nezmírňují, nebo dokonce zhoršují, je vhodné konzultovat další možnosti řešení s lékařem. Dotaz na otoky je součástí každé těhotenské prohlídky. Gynekolog může v případě potřeby rozhodnout o vašem odeslání k vyšetření na specializované pracoviště.
Co se týče chirurgických léčebných postupů, během těhotenství se křečové žíly neoperují. Po porodu se totiž může nález zlepšit, nebo dokonce úplně vymizet. Pokud obtíže přetrvávají, je vhodné konzultovat cévního chirurga, a to nejdříve 3–6 měsíců po porodu, kdy se cévní nález zklidní. Stav je každopádně vhodné řešit před případným dalším těhotenstvím.
(tich)
Zdroje:
https://www.mustelausa.com/blogs/mustela-mag/aching-legs-during-pregnancy
https://www.parents.com/pregnancy/my-body/aches-pains/pregnancy-leg-and-foot-pain/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27639009/
https://cardiovasc.cz/cestovani-s-chronickou-zilni-insuficienci/
https://www.benu.cz/detail-dotazu/hemoroidy-oy5c6
https://www.lekarnici.cz/getattachment/Pro-verejnost/PORADENSTVI-KONZULTACE/PORADENSTVI---KONZULTACE/Doporuceny-postup-Leky-v-tehotenstvi-a-pri-kojen/DP_tehotenstvi_V1-1.pdf.aspx
https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0268355515589679
https://www.asklepion.cz/blog/617-tehotne-zeny-trapi-krecove-zily-na-nohach-i-na-rodidlech