Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Screening karcinomu prostaty – o co se jedná?

Léčba prostaty 16.2.2016
redakce uLékaře

Je pro vás termín screening tak trochu záhadou? Toto slovo znamená vyhledávání chorob u pacientů v době, kdy jsou již přítomny, ale ještě nevykazují žádné příznaky. V onkologii jde navíc o zjišťování tumorů v době, kdy jsou ještě dobře léčitelné. Příkladem mohou být nádory prostaty.

Je pro vás termín screening tak trochu záhadou? Toto slovo znamená vyhledávání chorob u pacientů v době, kdy jsou již přítomny, ale ještě nevykazují žádné příznaky. V onkologii jde navíc o zjišťování tumorů v době, kdy jsou ještě dobře léčitelné. Příkladem mohou být nádory prostaty. 

Pro detekce karcinomu prostaty existují dvě základní metody:

  • testování hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi,
  • vyšetření konečníkem, které v podstatě znamená prohmatání prostaty kvůli vyhledání podezřelých ložisek.

Pokud jsou výsledky těchto základních kontrol abnormální, přichází na řadu další prohlídky. Karcinom, nalezený v rámci prevence, bývá snáze léčitelný, protože je zachycen v časnějších stadiích než u pacientů, kteří přicházejí k lékaři až na podkladě příznaků – ty jsou však již známkou pokročilého onemocnění.

Výhoda jen pro některé?

Je zcela nepochybné, že screening odhaluje mnoho raných stadií karcinomů, ale zůstává otázkou, jestli také zachraňuje životy. Výzkumy totiž naznačují, že jsou zjištěny a radikálně léčeny i ty tumory, které by své nositele nemusely ohrozit na životě. Onkologická terapie je velmi náročná, má nezanedbatelná rizika a nežádoucí účinky. Pokud je provedeno chirurgické odstranění prostaty, zůstávají pacientovi i doživotní následky. Americká onkologická společnost doporučuje mužům, aby si vyžádali informace od svého lékaře a teprve na jejich základě se sami rozhodli screening podstupovat či nikoliv. Těm, kterým nebyla základní fakta a rizika sdělena a dostatečně objasněna, by screening neměl být prováděn. Uvažovat o preventivní kontrole by však určitě měli:

  • Muži starší 50 let s průměrným rizikem, u kterých se očekává, že budou žít dalších 10 nebo více let.
  • Jedinci nad 45 let s vysokým nebezpečím rozvoje karcinomu prostaty. To znamená ti, jejichž otec, bratr nebo syn měli ve věku mladším než 65 let diagnostikován tento typ rakoviny. 
  • Osoby starší 40 let s velmi vysokým rizikem, tedy muži, kteří mají takto postižených příbuzných prvního stupně více.

Jasné intervaly 

Pokud je vyšetření prostaty zhodnoceno jako negativní, další by mělo být provedeno:

  • po dvou letech, je-li hodnota prostatického specifického antigenu nižší než 2,5 ng/ml,
  • po roce, pokud je PSA 2,5 ng/ml nebo vyšší.

Protože karcinom prostaty často roste pomalu, muži bez příznaků, u kterých je nepravděpodobné, že by žili dalších 10 let, by neměli být preventivně vyšetřováni. Tato pravděpodobnost musí být vždy stanovena na základě celkového zdraví, nikoli pouze věku pacienta.

Zdroj: http://www.cancer.org

Doporučujeme