Vyšetření trávicího traktu
Zatímco dříve se mohli lékaři spolehnout pouze na svoje oči, uši a ruce, v dnešní době existuje rozsáhlá škála vyšetřovacích metod. Mezi nejjednodušší patří výtěr z konečníku a mezi nejsložitější endoskopické metody. Pro lékaře je důležité porovnat si důležitost vyšetření a zátěž, která z něj plyne pro pacienta.
#IMG#
Oči, uši a ruce
Začnete-li mít obtíže s trávením nebo bolesti břicha, zajdete si nejdříve ke svému praktickému lékaři. Ten se Vás nejdříve podrobně vyptá na charakter Vašich obtíží a na to, kdy jsou bolesti největší a jak si od nich ulevujete. Nepodceňujte význam těchto otázek. Následně Vás lékař podrobně vyšetří. Při vyšetření zjišťuje mimo jiné velikost Vašich jater a sleziny. Fonendoskopem si poslechne, jak Vaše střeva fungují. Součástí vyšetření je i vyšetření konečníkem. Je velmi důležité pro případnou diagnózu nádoru tlustého střeva.
Netopýří hudba?
Mezi základní vyšetření trávicího traktu při nejasných obtížích patří vyšetření ultrazvukem. Asi víte, že ultrazvuk je zvuk, který je tak vysoký, že ho naše ucho nedokáže postřehnout. Slyší jej však netopýři. Z fyziky si pamatujete, že zvuk se šíří v podobě vlnění a odráží se od rozhraní dvou prostředí. Ozvěna v jeskyni nebo v tunelu je toho přímým důkazem. Ultrazvukový přístroj pracuje právě na principu ozvěny. Tento přístroj je tedy schopen zobrazit hranice v těle, od kterých se zvuk odráží. A protože v přístroji je velmi výkonný počítač, je schopen pro nás vytvořit poměrně pravdivý obraz orgánů v břiše.
Kuk do bříška ...
Dalším vyšetřením je endoskopie. Jedná se o metodu, při které se pomocí kamery může lékař přímo podívat do nemocné části trávicího traktu. Příkladem může být koloskopie, nebo-li endoskopické vyšetření tlustého střeva. Pomocí gastroskopie zobrazíte stěnu jícnu, žaludku a počátku tenkého střeva.
RTG snímek
Rentgenové metody v dnešní době poněkud ustupují metodám endoskopickým. Stále se však používá tzv. metoda dvojího kontrastu. Ta spočívá v nálevu rentgen kontrastní látky, pomocí které se lépe zobrazí reliéf orgánu (např. tlustého střeva nebo žaludku).
A to není zdaleka všechno…
Mezi další vyšetření patří výtěr z konečníku a jeho následné vyšetření lékařem mikrobiologem, který v něm bude hledat bakterie. Nelze opominout ani laboratorní vyšetření krve a moče, vyšetření okultního krvácení, vyšetření na parazity a jiná další. Výše zmiňovaná však patří mezi ty nejčastější, a proto je možné, že už jste se s nimi setkali.