Zvolit správnou formu léku na osteoporózu může být věda
Mnozí si určitě pamatujete na otřepaný vtip o čípcích lepících se na patro. Proč se ale vyrábí léky v tolika lékových formách? A s jakými se můžete při léčbě osteoporózy setkat?
Na rozhraní
Lidské tělo má řadu fascinujících vlastností. Mimo jiné i tu, že na velmi malém prostoru obsahuje velmi rozdílná prostředí. Třeba kůží se vstřebají látky rozpustné v tucích, do žíly se však takové léky nesmí aplikovat. Pouhé centimetry oddělují místa s diametrálně odlišnou kyselostí – klíčovou vlastností pro rozpouštění a vstřebávání látek.Má-li lék účinkovat, musí být skvěle navržen, aby dosáhl cílových buněk.
Účinnost především
Dobrý lék musí obsahovat dostatek účinné látky. Ta však musí být tělu dobře dostupná s co nejmenšími ztrátami. Například hormonální substituce obsahuje látky dobře rozpustné v tucích. Ty velmi dobře prochází membránami buněk. Proto ji lze podat formou náplastí, nitrosvalové injekce (většinou jde o olejovitou kapalinu, která se nesmí dostat do krve) nebo tabletek. Podobně vitamín D se rozpouští v tucích, a tak se dodává ve formě kapek, nebo kapslí s olejem.
Tablety na mnoho způsobů
Ačkoli tablety vypadají na první pohled prachobyčejně, jde o důmyslné transportéry léčivých látek. Dnes se často vyrábějí potahované – aby odolaly kyselému žaludečnímu prostředí. Jejich účinné látky se tak uvolní až ve střevě. Tam se totiž mohou nejlépe vstřebat. Některé léky (bisfosfonáty) mohou dráždit sliznici jícnu a vyvolat pálení žáhy. Proto se navrhují tak, aby je stačilo podat třeba jen jednou za měsíc. Naopak k nejoblíbenějším lékovým formám patří šumivé tablety. Takto se často podává kalcium.
Nejlepší posel? Krev
Další velice příjemnou cestou aplikace je nastříkat si sprej na nosní sliznici.Což lze u lososího kalcitononu. Ta je bohatě prokrvená, a tak se lék dostane do krve a odtud přímo tam, kam má. Na rozdíl od podání ústy je menší část léku vychytána v játrech – tam proudí vrátnicovou žilou krev ze střev. Rovnou do krve by se nově mohly začít podávat i osvědčené bisfosfonáty.
Vymyslet lékovou formu, která by efektivně dopravila účinnou látku až k cílovým buňkám, byla příjemná pro pacienta a nezatěžovala jiné orgány, je zdlouhavá, mravenčí práce a ohromná věda. Naštěstí kráčí kupředu mílovými kroky.
(ela)
Zdroj:
MUDr. Tomáš Hála: Ibandronát v léčbě postmenopauzální osteoporózy, www.farmakoterapie.cz
CCBR – Center for Clinical and Basic Research a Osteocentrum, Krajská nemocnice Pardubice a Ústav zdravotnických studií Univerzity Pardubice, Pardubice
J. Payer, Z. Killinger et al.: Novšie aspekty prevencie a liečby osteoporózy, Via pract., 2005, roč. 2 (11): 450–453