Nespavost a užívání hypnotik
Dobrý den,
mám přibližně půl roku problémy se spaním. Pokud usnu, jsem schopná spát i 12 hodin. Usínám nejdřív k ránu, i když jdu spát kolem 23. hodiny a do rána se převaluji než usnu. Poslední měsíc se situace zhoršila. Nezabírají ani hypnotika jako např. Hypnogen. Stává se mi, že prostě neusnu a už svítá. No, ale to už musím do práce. Tak nejdu spát a těším se na večer že zaberu, ale spánek opět nikde. Spát se mi nechce ani přes den. Jen když už jsem hodně utahaná, tak příjde krize přes den, to spát nemohu, příjde večer a jsem zase čipera, spánek nikde. Mám pocit, že spát nepotřebuji vůbec. Začínám propadat zoufalství, nechci brát návykové léky. Žádné vyšetření jsem neabsolvovala, protože se teď v době covidu pomoci nedovolám. Lékař mi telefonicky předepsal antidepresiva (serotonin) a Hypnogen.
Děkuji za vaši reakci.
MUDr. Xenie Zatloukalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař Český TěšínDobrý den pani Zdeňko! Vaše potíže s usínáním mohou být způsobené, taky vznikem závislosti na hypnoticích (hypnogen,zolpidem,stilnox), obzvlášť , jestli jste je používala pravidelně. Jinak volba serotoninu mi pro Vás nepřijde vhodná, už kvůli tomu, že serotonin nemá hypnotický (spavý účinek). Já bych volila léky jako Tritico nebo Mirzaten a v případě jejich neúčinnosti nebo nesnášenlivosti, bych Vás odeslala k psychiatrovi. A co se týče hypnotik, tak ty bych už ve Vašem případě ponechala, jen na max.1-2x týdně a jen po nezbytně krátkou dobu, kdy teda i přes antidepresivní léčbu nejste schopna usnout. Jinak účinek antidepresiv nastupuje až po týdnu. Ještě předám dotaz psychiatrovi.S pozdravem!
MUDr. Ivana Cimbůrková
Specializace: Dětská a dorostová psychiatrie, Psychiatrie
Vážená Zdeňko! Léčba primární insomnie (tj. nespavosti, která není příznakem jiné tělesné nebo duševní poruchy) obecně patří do rukou praktického lékaře. Vždy je totiž zkraje nutno pacienta trochu vyzpovídat a vyšetřit, aby vyloučil případnou nemoc nebo stav, které se tou nespavostí pouze projevují navenek (např. porucha funkce štítné žlázy, chronická bolest, porucha nálady - úzkost...). Pak léčit příčinu, ev. pacienta odeslat k příslušnému specialistovi. ---- Pokud vyšetřením nic podezřelého nezjistí, velmi často se jedná o nespavost, která vznikla v důsledku nějakého narušení obvyklého spánkového režimu. Nespavost se však novými (nevhodnými) návyky začne upevňovat, až působit potíže. Toto rovněž může vyřešit praktický lékař poskytnutím informací o tzv. spánkové hygieně. Je velmi nešťastné, že za současné situace musel Váš problém řešit jen po telefonu. ---- Co můžete udělat Vy je, že si sama vyhledáte pravidla spánkové hygieny na internetu, a začnete je dodržovat. Můžete si zakoupit kvalitní svépomocnou příručku "Nespavost" (autor Ján Praško). Orientaci Vám usnadní např. rozhovor zde:
https://www.deprese.com/2018/07/04/doc-mudr-jan-prasko-csc-spanek/
Pokud se Vaše problémy se spánkem nezačnou pomalu zlepšovat, nezbude, než se znovu vypravit ke svému praktickému lékaři. Držím Vám palce. S pozdravem dr. Cimbůrková