Panická porucha a její projevy
Dobrý den, mám několik problému...Všechno se týká vlastně o mé srdce..Mám pocity, že mi jak to říct..přeskakuje,nepravidelně bije a tím začnu být nervozní...Někdy mám stav, že se strašně bojím o sebe, začne mi bušit srdce, pocit na omdlení a strašný strach že umřu, ale vždy to tak po pěti minutách zmizí..Taky mi po celém těle na jakémkoliv místě se mi jakoby škubou svaly, vždycky ani ne na sekundu mi někde škubne sval, stává se to každý den a jsem taky z toho nervozní...Byl jsem na všech vyšetření srdce, ale nic mi nezjistil, měl sem holtera,ultrazvuk, ale vše je v pořádku...Byl jsem teď u psycholožky a ta mi řekla že mám panickou poruchu...Stejně i když si řikám, že mi nic neni tak na to nedokážu myslet a furt se pozoruju...Ten nepravidelný tep nebo přeskakování je strašně nepříjemné..Neporadíte mi něco čím se to zlepší?
MUDr. Daniela Králová
Specializace: Praktické lékařství pro dospěléPane Michale, je velice dobře, že byla mnoha vyšetřeními vyloučena organická příčina obtíží srdečního původu. Vliv na tyto pocity, škubání svalů a další psychosomatické projevy má stav vaší mysli, kdy při rozrušení i jistě více dýcháte a měníte metabolické prostředí organismu. Pomoci by mohla mít psychoterapie, aby jste se panických záchvatů zbavil nebo je zmírnil. Ovlivnit smýšlení a psychiku, to se mi jeví u Vás jako nejpodstatnější. Pokračujte v návštěvách u psycholožky. Na zklidnění můžete zakoupit různé bylinky (meduňka, třezalka, kozlík a další) a dělat čaje. Váš dotaz bude ještě zpracovávat naše konzultační ambulance. S pozdravem.

PhDr. Josef Sýkora
Specializace: Psychologie Pracoviště: Energy – Centrum zdraví
V našem těle neustále probíhají statisíce dějů. Většina těchto dějů, např. trávení, činnost srdce, dýchání, močení, prokrvení jednotlivých orgánů, svalové napětí, prokrvení pokožky, pocení a celá řada dalších, neustále kolísá, jak podle potřeb organismu, tak podle biologických rytmů. Většinou si tohoto kolísání nejsme vědomi, protože tyto automatické děje jsou pod hranicí běžného vnímání - nejsme na ně zaměřeni. Když však chceme, můžeme si celé řady automatických činností i jejich kolísání všimnout. Můžeme vnímat, jak nám tluče srdce, jak nám "to" dýchá, uvědomit si různá svědění kůže, různost svalového napětí v různých částech těla, jak se nám hýbou střeva apod. Pokud se některého z těchto dějů začneme obávat, naučíme se ho vnímat neustále. Jev, který byl původně pod prahem vnímání, se stane jevem v centru naší pozornosti a nejen, že je nad prahem našeho vnímání, ale je jeho dominantou.
Dochází tímto k vytvoření podmíněného spojení tělesný příznak = obava, úzkost, ale i opačně obava = tělesný příznak.
Je dobré naučit se nový způsob, jak myšlenkově hodnotit tuto situaci. Tuto techniku se naučíte u psychologa, který provádí terapii KBT (kognitivně behaviorální terapie). Ve vašem případě je dobré začínat trénovat způsob, jakým ihned odvedete pozornost vaší myšlenky, která vás upozorní např. na bušení srdce.
Velmi dobře se osvědčuje prohloubené dýchání (břišní dýchání - abdominální dýchání). Nádech nosem na 3-4 vteřiny a výdech na 5-6 vteřin. Tímto způsobem dýcháme 3 - 5 minut, jinak tak dlouho, dokud se nezačne tělo zklidňovat. Tímto prohloubeným dýcháním při nádechu vykleneme břišní stěnu a to v důsledku zapojení bráníce a při výdechu se bránice přitahuje co nejblíže k páteři. Pohybem bránice se působí na bloudivý nerv, který aktivuje parasympatikus a ten způsobí zklidnění nervové soustavy a zklidnění bušení srdíčka a svalového napětí. Dobré je dýchání nacvičovat i situaci, kdy se cítíte dobře. První týden dýchání procvičujte denně 20 krát po 3 minutách a druhý týden 10 krát denně. A v praxi dýchání začněte provádět ihned, jakmile začnete vnímat vaše bušení srdíčka. Jinak nácvikem odvedení myšlenky k jiné myšlence a ve spojení s prohloubeným dýcháním se pravidelným tréninkem vašich příznaků postupně zbavíte.