Kouření se podepisuje na našem zdraví více a více s každou další „zdolanou“ cigaretou. Starší lidé jsou přitom ohroženi. Přitom konkrétní zdravotní rizika by zároveň měla být onou motivací, proč s kouřením přestat.
- Plíce jsou poškozovány déle než u mladších.
- Věkem pokročilejší bývají silnějšími kuřáky.
- Častěji trpí nemocemi dýchací soustavy způsobenými cigaretovým kouřem.
- Méně věří, že kouření poškozuje zdraví.
- Muži ve věku 65 let a starší mají 2× větší pravděpodobnost, že zemřou na srdeční infarkt, než jejich vrstevníci nekuřáci.
- Mají vyšší možnost výskytu demence, včetně Alzeheimerovy nemoci.
- U starších kuřáků existuje větší pravděpodobnost šedého zákalu.
Uhaste cigaretu
Pokud se starší milovníci tabáku rozhodnou s kouřením přestat, většinou jsou úspěšnější oproti těm mladším a vydrží definitivně cigarety zahodit. Častěji také zakusí fyzické následky kouření, jako zkrácený dech či kašel. To už je ovšem příznak poškození plic. Je zkrátka důležité si uvědomit, že se nekouřit skutečně vyplatí v každém věku.
- Začne se zotavovat krevní oběh a plíce pomalu regenerují.
- Do roka se sníží riziko srdečních komplikací na polovinu.
- Zmenší se riziko rakoviny plic, infarktu a plicních nemocí.
Podpora rodiny je základ
Pro starší lidi je velmi důležitá správná, srozumitelná osvěta a psychická podpora. Je nutné je ujistit, že chronické obtíže způsobené kouřením mohou i v pokročilém věku ustoupit. Zdůrazněte výchovný efekt pro vnoučata a doporučte odborná centra, kde jsou lidé připraveni pomoci všem věkovým kategoriím. Hlavně trpělivě vytrvejte a buďte nablízku při překonávání krizí, které během abstinence jistě přijdou.
(vav)
Zdroj:
www.lung.org
quitsmoking.about.com
www.dukehealth.org
medicineworld.org