Zánětů v ústech stomatologové rozeznávají hned několik typů. První jsou záněty dásní, které se zpravidla projevují jejich zvýšenou krvácivostí, v dalším případě jde o zánět zubních kořenů. Může jít o chronický stav, o kterém nemusí jeho nositel ani vědět. Zánět v kořeni zubu se často odhalí až při provedení tzv. panoramatického rentgenu, kde jsou kolem kořenu zubu znatelné zánětlivé „váčky“. „Přítomnost váčků je pro mnoho klientů překvapující zjištění. Často se spící chronický zánět mění v ten akutní v momentu celkového oslabení organismu,“ vysvětluje Stuchlík a dodává: „V akutním stavu je váček velmi bolestivý a celý proces léčby může trvat i několik měsíců. Pacient často nenávratně přichází i o postižený zub.“
Léčba nebo předcházení zánětům v ústní dutině spočívá především v nápravě domácí péče o chrup a dodržování pravidelných návštěv u profesionálních dentálních hygienistů. Tam klientovi vyčistí všechna méně dostupná místa a hlavně dostane znovu podrobnou instruktáž, jak o zuby správně pečovat. „Pomůcky k zubní hygieně jsou hitem a je jich velký výběr, nicméně bez správné techniky čistění zubů a návyku ke každodennímu používání mezizubních kartáčků a dentální nitě jsou to jen vyhozené peníze,“ upozorňuje pražská dentální hygienistka Monika Sojková. Léčba již propuknutého zánětu zubního kořene bývá zpravidla složitější. Musí dojít k vyčistění kořenových kanálků a jejich zaléčení. Celý postup se opakuje až do úplného odstranění zánětu a následně se kanálky zaplní.
Prevence a dentální hygiena
Lidé jsou dle doktora Stuchlíka stále málo informovaní o nutnosti prevence před vznikem zánětu v ústech. Dostupnost informací se zlepšuje, ale stále je co dohánět. „Preventivní prohlídky u zubaře jsou zásadní pro zdraví v ústech každého z nás. Je ovšem také vhodné vědět, co všechno by měla správná preventivní prohlídka zahrnovat,“ varuje stomatolog Jan Stuchlík. Všeobecně je mezi populací mylná představa i o profesionální dentální hygieně. „Je potřeba si uvědomit, že nejde o žádný zkrášlovací zákrok, byť spojený třeba s bělením, ale o léčebný proces, který chrání zdraví našich zubů a dásní,“ vysvětluje.
S antibiotiky se vyplatí šetřit!
Často lékaři akutní zánět zubů či dásní řeší podáním antibiotik, ty však pouze rychle utlumí bolest. K odstranění příčiny zánětu ale nedojde a ten se vrací. „Antibiotika podáváme pouze v případě, že hrozí šíření zánětu do okolí nebo je potřeba z nějakého důvodu léčbu o nějaký čas odsunout. Jde ale pouze o krajní případy, sám se v takových případech k uklidnění stavu antibiotiky uchyluji jen velmi nerad,“ říká k nadužívání antibiotik dr. Jan Stuchlík ze stejnojmenné dentální kliniky.
MUDr. Jan Stuchlík
Stomatolog, specializuje se na implantologii, tkáňovou regeneraci a estetické zubní lékařství. Je držitelem několika zahraničních kvalifikací mimo jiné i DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie a členem několika odborných společností (Česká stomatologická komora, Deutsche Gesellschaft für Implantologie a další). Jako lékař působil na několika soukromých klinikách, nyní má vlastní dentální kliniku.
odborník uLékaře.cz
Stránky kliniky MUDr. Stuchlíka