Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Chcete vědět pravdu o své prostatě? Jděte na testy!

Léčba prostaty 2.1.2015
redakce uLékaře

Rakovina žlázy předstojné postihuje velké procento mužů. Existují však již speciální testy pro její včasné odhalení. Ovšem jako každá metoda má i tato své výhody a nevýhody.

 

Nejprve je nutno podotknout, že existuje více typů rakoviny prostaty. Některé se rozvíjejí rychleji, jiné pomalu. Společné mají to, že se objevují zejména po padesátém roce věku. Průměrně je tato nemoc pacientům diagnostikována okolo 65 let. Věk však může být i nižší, pokud se onemocnění projevilo již u někoho v rodině. K dispozici mají lékaři testy rakoviny prostaty, aby byl problém odhalen včas.

Mnoho otazníků 

V tuto chvíli bohužel neexistuje jasné doporučení, zda by se měli nechat preventivně vyšetřit všichni muži. Dát se testovat je tedy čistě osobním rozhodnutím. Řadu mužů včasná detekce ochrání před komplikovanější léčbou pozdějších stadií nemoci. Test ovšem neumí předpovědět, jaký typ rakoviny se u člověka vyskytne. Při zjištění nemoci je obecně zahájena léčba, která může být u některých mužů doslova život zachraňující, u jiných však poněkud zbytečná, protože by se u nich rakovina vyvíjela postupně a pomalu po mnoho let.

Pro i proti

Výhodami testování je tedy včasné odhalení nemoci a snazší léčitelnost, než když se rakovina rozšíří. Navíc má muž klid na duši. K negativům patří: 

  • testování může být stresující,
  • odhalit lze i nezhoubnou rakovinu, která by vás neohrozila na životě – tím pádem můžete být léčen a vystaven nežádoucím účinkům terapie zbytečně,
  • test není 100% spolehlivý.

Co napoví 

Kontrola se skládá ze dvou částí, jež se vzájemně doplňují. Tou první je rektální prohlídka prostaty přímo v ordinaci. Lékař prstem v latexové lubrikované rukavici vyšetří velikost a povrch prostaty. Druhý test pak probíhá na základě analýzy krve, kde se detekuje tzv. PSA. Pokud je u vás nalezena vyšší hladina PSA, znamená to větší riziko vzniku rakoviny prostaty. Alarmujícím faktorem je i to, pokud tyto hodnoty stoupají. Rektální vyšetření může navíc odhalit i typy rakovin, u nichž hladina PSA zůstává nízká.

Rozhodne biopsie

Pokud vyjdou výsledky testování pozitivně, podstoupí pacient další vyšetření pro upřesnění stavu. Zpravidla se provede biopsie – odebere se malé množství tkáně z prostaty a pod mikroskopem je pak vzorek detailně prostudován. Biopsie trvá malou chvilku a nevyžaduje hospitalizaci. Nakonec lékaři rozhodnou o odpovídající léčbě.

Testování na rakovinu prostaty je možnost, kterou je zapotřebí promyslet. V každém případě je vhodné toto téma prodiskutovat se svým lékařem.

Zdroj: Testing for prostate cancer, American cancer society, 2010

Doporučujeme