Odběry krve v rámci preventivních prohlídek
Každý má v rámci svého zdravotního pojištění nárok na bezplatnou pravidelnou preventivní prohlídku, jejíž součástí jsou i krevní odběry. Seznam vyšetření, která se provádí v rámci této kontroly, se mírně liší podle věku. Pro muže starší 50 let se v rámci odběrů krve kontrolují:
- krevní tuky (cholesterol a triglyceridy) – včasné zjištění jejich nadlimitních hodnot zabrání rozvinutí potíží, které jinak vedou k srdečně-cévním komplikacím, např. infarktu. Pokud vám byly zjištěny zvýšené hodnoty, nemusíte se obávat, že vás automaticky čeká užívání léků, často stačí úprava životosprávy.
- krevní cukr – zvýšená koncentrace krevního cukru (glukózy) může znamenat počínající cukrovku. Opět platí, že na včas podchycenou nemoc stačí mnohdy dieta.
- krevní obraz – kromě případných poruch krvetvorby může krevní obraz odhalit probíhající chronický zánět, infekci nebo autoimunitní onemocnění.
U rizikových pacientů, kteří trpí cukrovkou, vysokým tlakem nebo srdečním onemocněním se navíc z krve zjišťuje i funkce ledvin, k jejich posouzení slouží vyšetření hladiny kreatininu.
Všechna výše uvedená vyšetření si můžete jako samoplátci nechat provést i mimo schéma hrazených preventivních prohlídek.
Co je dobré zkontrolovat navíc?
Svůj zdravotní stav nepodceňujte, a pokud cítíte, že něco není v pořádku, nesvádějte potíže na přibývající roky a raději navštivte lékaře. Mimo uvedené preventivní odběry můžete požádat i o některá další vyšetření z krve, např. pokud máte v rodině méně běžné onemocnění. Většinu z těchto vyšetření hradí zdravotní pojišťovna jen za stanovených podmínek, můžete je ale podstoupit kdykoliv jako samoplátci.
Prevence rakoviny prostaty
Rakovina prostaty je častější než karcinom plic, v ČR je ročně diagnostikován u zhruba 7 000 mužů a průměrně 1 400 jich na toto onemocnění zemře. Jde o onemocnění s typicky pomalým průběhem, které lze nejlépe odhalit z krve stanovením ukazatele aktivity prostaty, tzv. prostatického specifického antigenu (PSA). Pomocí stanovení dalších dvou forem tohoto antigenu se dá určit ještě tzv. Prostate Health Index (PHI), tedy index zdraví prostaty. Kromě nádorového onemocnění mohou zvýšené hodnoty poukázat i na jiná onemocnění prostaty, jejich včasná léčba zabrání zhoršení s nimi spojených potíží. Pokud pacient pozoruje obtíže související s prostatou, je možné kontrolní odběr provést s úhradou pojišťovny, v ostatních případech si ho hradí sám.
Právě listopad je tradičním měsícem kampaně Movember, jejímž hlavním cílem je osvěta v oblasti typicky mužských onemocnění včetně rakoviny prostaty. V průběhu listopadu se tak můžete dostavit například na jakékoliv z 98 odběrových míst AeskuLab a nechat se jako samoplátci odebrat na PSA za akční cenu 150 kč, přispějete tak zároveň Nadačnímu fondu Muži proti rakovině, kterému jde z každého odběru 50 kč.
Pokles hladin testosteronu
Hladina testosteronu po 40. roce života zcela přirozeně klesá. Její pokles má ovšem velmi individuální průběh. Může s sebou nést psychické a funkční změny, podobně jako menopauza u žen. Pacienti často pociťují snížení libida a poruchy erekce, dále se mohou objevit úbytek svalové hmoty, osteoporóza, ukládání tuku na břiše, zhoršení paměti nebo melancholie a deprese. Proč hladinu testosteronu vůbec sledovat? Jeho nízká hladina může vést mimo jiné k většímu riziku srdečně-cévních onemocnění.
Vitamin D
Cholekalciferol (vitamin D3) má vliv na pevnost kostí a také na imunitní systém. Jeho nedostatek zvyšuje riziko nachlazení a chřipky, zlomenin či osteoporózy. Ačkoliv osteoporóza je typická spíše u žen, nevyhýbá se ani mužům. Vitamin D vzniká v kůži při slunění, nicméně Češi mají vitaminu D obecně v organismu málo. Je tedy dobré o jeho nedostatku vědět, aby bylo možné ho doplňovat.
(mir)
Zdroj:
https://www.vzp.cz/pojistenci/prevence/preventivni-prohlidky/vysetreni-funkce-ledvin
https://www.aeskulab.cz/necekejaztinaroste/