Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

„Děti na očkování jsme sbírali i v těch nejzapadlejších vesnicích“

Dětská obrna Tep v uchu Streptokok u dětí Škrkavka dětská Aktivita klíšťat Očkování proti neštovicím Zimnice bez teploty Váha dětí 26.9.2013 redakce uLékaře

Rozhovor s českou zdravotní sestrou bojující (nejen) proti choleře v Jižním Súdánu

Jižní Súdán_Corinne Baker
Jižní Súdán_Corinne Baker

Petra Růžičková je zdravotní sestrou, která se podílela na několika očkovacích kampaních Lékařů bez hranic. Tato dlouholetá spolupracovnice má za sebou několik misí – na Haiti, v Čadu, v Demokratické republice Kongo, … Nedávno se vrátila z Jižního Súdánu, kde pracovala v týmu provádějícím očkování proti choleře. Její domovskou nemocnicí je Ústřední vojenská nemocnice v Praze-Střešovicích, s jejíž laskavou podporou může dál v misích pokračovat.

Proč právě očkovací kampaně patří mezi důležité aktivity Lékařů bez hranic?

Většina zemí, kde Lékaři bez hranic pracují, nemá úplně funkční očkovací program. Důvody mohou být různé – nedostatek vakcín nebo jejich špatné skladování, které snižuje funkčnost, nedostatek nebo špatná dostupnost zdravotních center. Často v těchto zemích chybí osvěta – lidé mnohdy důležitost očkování nechápou, matky nechají své děti očkovat jen první dávkou a na další dávky už nepřijdou. Proto se Lékaři bez hranic na očkování soustředí a ve většině našich nemocnic a zdravotních centrech očkování dětí nabízíme. Samozřejmě velmi důležitou roli hraje očkování v uprchlických táborech, kde často vzhledem k velké koncentraci lidí na jednom místě hrozí různé epidemie. Velký význam má očkování i během probíhající epidemie, kdy se snažíme očkováním co nejširší populace zabránit dalšímu šíření nemoci, jako například u meningitidy.

V západním Mali, podobně jako na jiných místech, přicházejí Lékaři bez hranic očkovat lidi do jejich vesnic. Zdravotnická zařízení jsou vzdálena několik hodin nebo i dní cesty a matky s malými dětmi by tuto cestu zvládaly jen obtížně. ©Venetia Dearden/MSF

Do jaké očkovací kampaně Lékařů bez hranic jste se zapojila? Jakou pozici jste zastávala ve svém týmu? Proč je důležité právě v této lokalitě děti očkovat? Kolik se vám podařilo během kampaně očkovat dětí?

Já jsem se zapojila třeba právě do očkovací kampaně proti spalničkám v několika uprchlických táborech v Čadu, kde jsme očkovali všechny děti od 6 měsíců do 15 let. Toto očkování mělo dvojí význam – prováděli jsme totiž zároveň screening podvýživy. Pokud jsme nějaké těžce či mírně podvyživené dítě objevili, zapojili jsme ho ihned do našeho vyživovacího programu. Dále jsem očkovala opět proti spalničkám děti při epidemii spalniček v Kongu. Tato kampaň byla logisticky mnohem náročnější, protože děti nebyly na jednom místě, nedaly se shromáždit tak snadno jako v uprchlickém táboře. Museli jsme dojet po často špatně přístupných cestách do vesnic a vesniček roztroušených po celém kraji. Oblast zasažená epidemií ležela u jezera Tanganika, často jsme se museli k lidem dopravovat i po vodě, na motorce anebo jen pěšky. I zde mělo očkování dvojí význam, protože jsme zároveň hledali děti, u kterých už nemoc propukla, a ty jsme pak dopravili do naší nemocnice. Takto se nám podařilo očkovat na 200 tisíc dětí. Teď naposledy jsem byla v Jižním Súdánu, kde jsme v uprchlických táborech očkovali proti choleře celou populaci kromě dětí do jednoho roku. Jednalo se o unikátní akci – po druhé v historii Lékaři bez hranic zorganizovali takto masivní očkovací kampaň proti choleře. Ve třech táborech jsme naočkovali 70 tisíc lidí ve dvou dávkách, tedy 140 tisíc vakcín.

Děti v uprchlických táborech v Jižním Súdánu jsou vystaveny velkému nebezpečí nákazy spalničkami. Lékaři bez hranic poskytují proti této nemoci očkování. ©Hereward Holland/MSF

Jak taková očkovací kampaň probíhá?

Začátku samotného očkování vždy předchází dlouhá etapa příprav, a to jak logistických, tak organizačních. Je vždy velmi důležité místní společnost na očkování připravit a vysvětlit jí jeho důležitost. Jinak by se mohlo stát, že by nikdo nepřišel anebo by lidé vůbec nevěděli, proti čemu jsou očkováni. Naše týmy místních spolupracovníků o očkování hodně a všude mluví, navštěvují lidi přímo doma a vysvětlují jim důvody očkování. Vždy spolupracujeme s místními autoritami, lokálními vůdci, církvemi, školami, různými spolky atd., kteří jsou pro nás velkou podporou při povzbuzování lidí. Mezinárodní spolupracovníci jsou pak většinou na vedoucích pozicích. Školíme týmy, které potom samotné očkování provádějí. Vytvoříme týmy o různém počtu, kde každý má svou přesně danou roli – někdo očkuje, někdo registruje, někdo vydává očkovací průkaz, … Týmy buď pracují na fixních místech a lidé chodí k nim a čekají ve frontě, nebo chodí od domu k domu či od stanu ke stanu. Strategie závisí na situaci v dané zemi, z ní se pak odvozuje vhodný přístup. Často se třeba i přístupy kombinují, jak jsme to teď naposledy dělali my v Jižním Súdánu při očkování proti choleře.

Inzerce

Setkávají se týmy při očkovacích kampaních s nějakými úskalími?

Zdravotníci vždy úzce spolupracují s logistiky, protože na nich leží největší kus práce. Musejí zajistit dopravu týmu a materiálu do často odlehlých míst. Péče o vakcíny je velmi náročná, u mnoha typů očkovacích látek je potřeba zachovat bezchybný tzv. „cold chain“. To znamená, že vakcíny musejí být uchovávány při teplotě 2–8 °C od okamžiku výroby až po aplikaci. Udržet „cold chain“ v tropickém pralese bez pravidelných dodávek elektřiny a při rozvážení na motorkách není vůbec maličkost.

Při očkovací kampani se vždy snažíme pokrýt co nejvíc dané populace. Samozřejmě nás pak mrzí, když se nám toho nepodaří na 100 % dosáhnout. Na různých místech světa je stále plno nemocí, které nás už třeba netrápí, ale jinde jim děti zbytečně podléhají. Přitom je snadné jim předcházet. Pokud to jde, musíme udělat, co je v našich silách.

Demokratická republika Kongo, očkování proti spalničkám. ©Alan González/MSF

OČKOVÁNÍ

Dvacet procent všech dětí, které se každý rok na světě narodí, nemá přístup k základnímu očkování, které by je ochránilo před smrtelnými nemocemi. Přitom vakcinace i přes veškerý pokrok medicíny zůstává nejúčinnější zbraní proti nemocem, jako jsou záškrt, dětská obrna, tetanus, spalničky, černý kašel, tuberkulóza, žlutá zimnice a meningitida.

Pro Lékaře bez hranic jsou očkovací kampaně jednou ze stěžejních aktivit. Například v uprchlických táborech, kde vysoká koncentrace lidí a neuspokojivé hygienické podmínky nahrávají rychlému šíření nemocí, je očkování proti spalničkám, které ohrožují děti s nedostatečnou výživou, prioritou už při zakládání tábora.

Děti ochráněné proti pneumokoku

Lékaři bez hranic se ve své snaze o prevenci smrtelných onemocnění nebojí nových postupů. Když se například během minulého období dešťů vyšplhala úmrtnost dětí v uprchlickém táboře Yida v Jižním Súdánu vysoko nad hranici krize, rozhodli se zorganizovat očkovací kampaň proti infekcím dýchacích cest. Použili k tomu pneumokokovou vakcínu – poprvé v historii tak byly touto vakcínou očkovány děti žijící v uprchlickém táboře. Cíle očkovat všechny děti do 5 let však nemohlo být vzhledem k příliš vysokým cenám vakcíny dosaženo.

Odborníci Lékařů bez hranic už mnoho let bojují za nižší ceny očkovacích vakcín, které by umožnily ochránit mnohem více dětí v rozvojových zemích před smrtelnými chorobami. Různými prostředky, včetně transparentnosti cen, se snaží zajistit, aby farmaceutické společnosti nabízely vakcíny za co nejpřijatelnějších podmínek. Zároveň usilují o vyvinutí očkovacích látek, které by měly výrazně jednodušší podávání a nemusely by být skladovány v chladu.

Doporučujeme

Čtěte více

"Kočičí" třídy ohrožují astmatiky

Astmatici alergičtí na kočku mají horší příznaky, pokud mají doma kočku, v porovnání...

"Letní" potraviny hrozí alergickou reakcí po celý rok

Ananas, kiwano, liči – kdo jednou ochutnal něco z nabídky exotického ovoce,...

"Opít" se lze i bez alkoholu

Pokud člověk trpí některou ze žloutenek nebo i jiným postižením jater, měl by...

"Parfémová vyrážka" aneb Z čeho to mám?

Někomu čerstvě zakoupený nábytek či plast doslova voní novotou, jinému se udělá...

"Přerostlí" mazlíčci aneb Kočičí akromegalie

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je nadprodukce růstového hormonu a z ní vyplývající...

"Textovky" pomáhají přestat kouřit

I když se rozhodnutí přestat kouřit může zprvu zdát jako neotřesitelné, obvykle...

"Těžké" a "lehké" alergeny aneb Na hmotnosti záleží

Lehké alergeny nezískaly svůj název proto, že by snad vyvolávaly jen "lehkou"...

"Zlatá" léčba revmatoidní artritidy

Řešení výše uvedené nemoci i v dnešní době naráží na mnohé komplikace. Odborníci...

„ABCDE“ pomůže s odhalením rakoviny kůže

Ačkoli je téměř vždy možné kožní nádory odhalit a začít léčit včas, vyžádají...

„Bezpečná bílkovina“ nabídne fenylketonurikům bohatší jídelníček

<p style="margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times New Roman; min-height:...

„Drátkem“ na křečové žíly

Možností, jak se zbavit křečových žil, je celá řada. Jednou z těch, které vám...

„Jsme roztroušeni po celém světě,“ vzkazují nemocní s roztroušenou sklerózou a zvou na každoroční maraton

Letos již popáté proběhne osvětová akce s názvem MaRS – Maraton s roztroušenou...

„Klokaní krém“ léčí rakovinu kůže

Kůže některých zvířat obsahuje enzym, který dokáže „opravit“ kůži poškozenou...

„Lehká“ solária i cigarety škodí stejně jako jejich klasické varianty

Přestože škodlivý vliv kouření i opalování na lidské zdraví dnes již nikdo nepopírá,...

„Přešlápnutí“ odhalí zvýšený tlak v oku

Na zdraví očí číhají různá nebezpečí. Jedním z těch závažnějších je glaukomový...

„Slaná šestka“ aneb Potraviny, které by měly být pro kardiaka tabu

Sodík v nadměrném množství škodí srdci. A nedostáváme jej do těla – jak by se...

„Školkové“ děti: opravdu musí být pořád nemocné?

Nástup do mateřské školy je velká změna nejen pro dítě, ale pro celou rodinu....

„Uzdravil jsem se, a bez negativních následků!“ říká David rok po léčbě v PTC

Když David loni v únoru plánoval rodinnou dovolenou, netušil, že zá pár dnů...

„Vodní“ poranění aneb Jaká nebezpečí číhají v moři

Raději si ani nechceme připouštět, že by nás ve vodě mohlo něco kousnout, žahnout...

„Vyzbrojila jsem celou rodinu pastilkami s propolisem,“ říká výživová poradkyně Veronika Hanzlíková

Hodně z nás to zná – nepříjemné pocity v krku nebo problémy s polykáním po delším...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Motání hlavy, bolest hlavy

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat, už cca 2 měsíce se mi mírně tocí hlava, připadala...

Zvětšení penisu

Dobrý den je mi 16 let, mám přítelkyni už 6 měsíců ale mám penis dlouhý 12,5...

Křeče v podbřišku, pocit na zvracení, průjem

Dobrý den, Před 2 týdny jsem dostala křeče v podbřišku a do levé strany. Po...

Pocity na omdlení

Dobrý den. Je mi 24 let a už asi 3tí den se mi několikrát za den stane, že...

Bulka za uchem

Dibrý den. Vytvořila se mi bulka za uchem je zarudlá ale nebolí. Viz. Foto....

Zvětšení penisu

Mám malý penis při erekci ma 11 cm dá se operativně zvětšit protože už mi neroste

Bakteriální vaginóza

Dobrý den, před několika dny se mi objevil divný výtok (jiný než obvykle) se...

Hořkost v krku a neuvěřitelný zápach z úst

Dobrý den, prosím o radu. Mám velkou hořkost v krku a neuvěřitelný zápach z...

Velmi silné menstruační bolesti

Dobrý den,obracím se na Vás s prosbou o radu,asi poslední3roky mívám silné menstruační...

Infekce v tele

dobry den,mam dotaz jsme po opakovany angine mela jsme podle vyteru streptokoka...

HIV?

Dobry den, mohou ty trvajici obtize ( neustale extremni poceni ale bez zmeritelne...

Deprese

Dobry den, manzel byl mesic hospitalizovan v PN, nyni je doma 3.mesic, uziva...

Zvětšení penisu

Dobrý den, Mám problém s penisem. Jeho délka je 15.5cm a vidím, že přítelkyně...

Nateklé nohy

Natekaji mi nohy a boli me od kolen dolu mam nadvahu muze to byt tim mame to...

Motání hlavy, pocit na omdlení

Dobrý den, 14 dní zpátky jsem byla se svým otcem na obědě, kdy mi kolem 14:00...

Bolest varlat

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat,mám bolesti varlat,nejprve to začalo jedním...

Močová infekce

Dobrý den, před několika měsíci mi byla v močové trubici nalezena Haemophilius...

Prevencia cysty na vaječniku

Dobrý den, velmi by som vas chcela požiadať o radu, pred 2 tyzdnami som prisla...

Páteř - výhřez ploténky

Dobrý den,potřebuji poradit,vím ,že je to na dálku,ale přece jenom.Předem děkuji.V...

Šedivění vlasů a bradavičky pod prsy a na břiše

chtěla jsem se zeptat jestli šedivění vlasů od 30let může mít souvislost s nějakou...

Inzerce
Inzerce
×