Důsledek dlouhodobého lockdownu – mnoha dětem se zhoršil zrak
Dlouhodobý lockdown ovlivnil děti v mnoha oblastech. Mezi jeho nepříznivé zdravotní důsledky lze bezesporu zařadit fakt, že se dětem zhoršil zrak. Týká se to zejména tzv. predisponované dětské populace, tedy té se sklonem k očním vadám či té, která už se u očního lékaře léčila dříve. Například MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D., z pražského očního centra Kukátko hovoří o tom, že zhruba u dvou třetin jejích dětských pacientů zaznamenala zhoršení zraku.
Šest, osm nebo třeba i deset hodin strávených sledováním různých elektronických displejů či obrazovek – tedy neustálá zátěž oka do blízka. Tak často vypadaly podzimní a zimní dny většiny školáků v loňském školním roce. Svůj zrak tím neúměrně zatěžovali.
„Akomodace (proces ostření) spočívá v tom, že zatneme určitý sval, vykleneme čočku, uděláme z ní tzv. lupu, tím se zvýší lomivost paprsků (a obraz blízkého předmětu se promítne na sítnici) a díky tomu vidíme do blízka. Tak ovšem dochází k únavě svalu,“ popisuje oftalmoložka MUDr. Jerhotová s tím, že toto svalové přetížení způsobuje problémy nejen u krátkozrakých jedinců (krátkozrakost neboli myopie patří mezi nejčastější oční vady, projevuje se špatným viděním do dálky), ale i u těch dalekozrakých (kteří nevidí na blízko). „U krátkozrakých jedinců se tímto ostřením aktivují růstové faktory, oko se začne protahovat dozadu a růst a tím se krátkozrakost zvětšuje,“ dodává lékařka s tím, že dětí se tento problém dotkne více s ohledem na probíhající růst. „Krátkozraké dítě může v důsledku neúměrné zátěže za půl roku poskočit třeba o jednu dioptrii,“ doplňuje.
Podle MUDr. Jerhotové je přitom rozdíl, zda jedinec ostří na různé typy displejů, obrazovek, či pouze na papír. Tím, že jsou elektronická zařízení složená z pixelů, jsou osvícená a obraz kontrastní a to je pro oči mnohem více zatěžující.
Alarmující studie z Číny – výskyt krátkozrakosti u malých Asiatů se během pandemie až 3krát zvýšil
Problematiku vlivu tzv. domácího vězení v důsledku pandemie, tedy omezeného pobytu venku a zároveň delšího času stráveného s displeji a obrazovkami, na dětský zrak zkoumali také vědci. Asi nejcitovanější zahraniční studie byla zatím publikována letos v lednu v časopise JAMA Opthalmology. Zařazeno do ní bylo více než 123 tisíc dětí ve věku šesti až osmi let z deseti základních škol v čínském městě Feicheng.
Výsledky hovoří o tom, že v roce 2020 se výskyt krátkozrakosti (myopie) u obecné dětské populace (tedy nikoliv predisponované) zvýšil oproti předchozím pěti letem (2015–2019) 1,4- až 3krát, konkrétně v průměru o –0,3 dioptrie. Podle této studie se šestileté děti potýkají s myopií ve 21,5 % případů, zatímco v předchozích letech to bylo ve 5,7 %. U sedmiletých se výskyt zvýšil z 16,2 % na 26,2 %, u osmiletých pak z 27,7 % na 37,2 %.
Je nutné dodat, že východoasijská populace je myopií obecně ohrožena více než ta evropská, respektive mimoasijská. Podle dostupných dat osm z deseti mladých dospělých Asiatů se potýká právě s krátkozrakostí. Podle vědců je to dáno zejména velkým tlakem východoasijské společnosti na vzdělání dětí a mladých lidí, kteří jsou nuceni trávit dlouhé hodiny studiem, často při špatném osvětlení, respektive s využitím displejů a obrazovek. V důsledku toho se jen omezeně dostanou ven, kde by mohli tuto zátěž očí kompenzovat.
Problém je v tom, že čím dříve se myopie u jedince rozvine, tím vyšších stupňů dosahuje v dospělosti.
Pro zdravý dětský zrak jsou nezbytné přestávky a pobyt venku
Děti by pochopitelně měly na monitorech trávit z mnoha důvodů jen minimum času, ovšem tomu současná doba karantén a nejistého vývoje pandemie příliš nenahrává. Proto je důležité se o to více soustředit na prevenci potíží se zrakem (což se týká i dospělých). Pokud jsme tedy nuceni pracovat delší dobu na počítači, je důležité si dělat přestávky. „Když se například 30–40 minut díváme do blízka, je pak důležité se naopak dívat do dálky. Tím se ostřicí sval i čočka úplně povolí. Například když sedíte u okna, je dobré podívat se ven, pak třeba na parapet a několikrát to prostřídat. Stačí vždy několik minut. Naopak typické je, že děti si o přestávce mezi online výukou vezmou mobil, což je samozřejmě špatně,“ říká MUDr. Jerhotová.
___
Škodí modré světlo (nejen) dětskému zraku?
„U modrého světla se kupodivu neprokázalo, že by způsobovalo nějaké degenerativní změny u očí. Spíše jde o produkci melatoninu a ovlivnění cirkadiánního rytmu,“ uvádí MUDr. Jerhotová.
Naše oči jsou schopné vnímat všechny barvy z viditelného spektra, ale modré světlo má právě díky svým krátkým vlnovým délkám a vysoké energii zásadní vliv na bdělost, produkci hormonů a spánkové cykly.
Modré světlo potlačuje produkci spánkového hormonu melatoninu v těle. Právě ten navozuje pocit únavy a pomáhá nám usnout. Přes den nás modré světlo ze slunce udržuje aktivní a bdělé a seřizuje naše cirkadiánní rytmy. Problém nastává večer, jestliže jsme před spaním vystaveni modrému světlu, náš organismus si myslí, že je stále den a nezačne produkovat melatonin.
___
Určitě je také lepší, když si dítě třeba některou látku vytiskne na papír. Jinak pochopitelně pomůže trávit co nejvíce času venku, nejenže se zde díváme do dálky, ale sušším povrchům očí prospívá i vlhčí mikroklima. Naše oči zkrátka nejsou připravené na to, abychom většinu dne ostřili do blízka.
___
Jsou kontaktní čočky vhodné pro děti?
Obecně mohou děti nosit kontaktní čočky od raného věku, ovšem oftalmologové je většině z nich spíše nedoporučují. Doporučovány jsou spíše jen v případech, kdy není možné dočasně nebo trvale nosit brýle. Zda jsou kontaktní čočky pro konkrétní dítě vhodné, je na rozhodnutí očního lékaře. „Dává to smysl například tehdy, když se u dítěte vyskytuje velký dioptrický rozdíl mezi očima anebo se jedná o komplikovanější vady, pak může být s čočkami komfortnější vidění a obraz je přirozenější.
Výjimečně lze kontaktní čočky doporučit u některých dětí od 12 let v rámci bezpečnějšího sportování. Ovšem dítě musí být motivované a chtít spolupracovat,“ říká MUDr. Jerhotová s tím, že při aplikaci je pochopitelně třeba opatrnost, možný zánět totiž může být pro oči opravdu nebezpečný.
___
(lek)
Zdroje:
https://www.wikiskripta.eu/w/Akomodace
https://jamanetwork.com/journals/jamaophthalmology/fullarticle/2774808
https://www.researchgate.net/publication/338125601_Stopping_the_rise_of_myopia_in_Asia
https://www.detskeoci.cz/jak-probiha-lecba/kontaktni-cocky/