Epilepsie: nebezpečná nemoc, která přichází bez varování
Ve středověku byly epileptické záchvaty považovány za projev nečistých sil a nemocné ženy byly nezřídka upáleny jako čarodějnice. A i když dnes čeká člověka trpícího epilepsií namísto hranice moderní léčba, život s tímto onemocněním může být velmi obtížný.
Své o tom ví i herec a moderátor Dalibor Gondík. Ve světě známých jmen ale není s tímto onemocněním zdaleka sám.
Když mozek vykolejí
Epilepsie je způsobena abnormální elektrickou aktivitou v mozku. Ten zcela přirozeně produkuje elektrické signály, které jsou však za normálních okolností podřízeny určitému řádu. Pokud se mozkové buňky tomuto řádu vymknou a začnou produkovat elektrické signály „na vlastní pěst“, dojde ke vzniku epileptického záchvatu. I když se epilepsie může projevovat různě, zdaleka nejznámější je epileptický záchvat s křečemi a ztrátou vědomí.
Epilepsie nejsou jen křeče
I když epileptický záchvat s křečemi je relativně nejčastějším a také nejznámějším projevem epilepsie, může se toto onemocnění projevit i nenápadněji. Jednou z možností jsou takzvané „absence“, kdy nemocný člověk na několik málo vteřin ztratí vědomí. Nejčastěji se tyto absence vyskytují u dětí, které na krátký okamžik přeruší dosavadní činnost a jakoby se zahleděly do prázdna. Protože většinou trvají velmi krátce, mohou absence zůstávat dlouho nepovšimnuté.
Někdy se epilepsie projevuje také opakovanými křečovitými záškuby na různých místech těla nebo naopak náhlou ztrátou svalového napětí. Možné jsou ale i halucinace, a to nejen zrakové, ale i sluchové, hmatové, nebo dokonce čichové a chuťové. U některých lidí se může epileptický záchvat projevit i jako výpadek paměti nebo změna psychiky.
Co (ne)dělat v případě epileptického záchvatu
Být svědkem epileptického záchvatu není nic příjemného, pohled na člověka zmítajícího se v křečích by vás však neměl paralyzovat, naopak. I když není ve vaší moci záchvat ukončit, měli byste udělat následující opatření:
- Odstraňte z okolí postiženého všechny potenciálně nebezpečné předměty (cokoliv ostrého, křehkého nebo horkého).
- Pokud je to možné (například při známkách počínajícího záchvatu), uvolněte postiženému těsný oděv, především u krku, a podložte mu hlavu měkkou podložkou.
- Krátké záchvaty (maximálně do pěti minut) u člověka, u kterého je epilepsie známá, obvykle nevyžadují přivolání záchranné služby.
- Pokud trvá záchvat déle než pět minut nebo se záchvaty opakují, pokud se jedná o první záchvat, jde o neznámého člověka nebo se postižený během záchvatu zranil, přivolejte rychlou záchrannou službu.
Dvě věci naopak jako svědek epileptického záchvatu nikdy nedělejte:
- Nesnažte se bránit křečovitým pohybům postiženého.
- Nesnažte se otevírat ústa postiženého ani do nich nic vkládat.
Epilepsie v hlavách slavných
Herec a moderátor Dalibor Gondík není mezi známými jmény jediný, koho epilepsie trápila či trápí. Kromě něj se s tímto onemocněním potýkal například zpěvák Ian Curtis, kterého jeho onemocnění nakonec dohnalo k sebevraždě. Epilepsií trpěl i slavný spisovatel Dostojevskij. Ten své zkušenosti dokázal zužitkovat ve svém literárním díle.
Kromě slavných jmen epilepsie samozřejmě postihuje většinou docela obyčejné lidi. Odhaduje se, že tímto onemocněním trpí 0,5 až 1 % populace, což v České republice znamená zhruba 100 000 lidí s epilepsií.
MUDr. Helena Janíčková
Odborník uLékaře.cz