Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Ergometrie

Zdravcentra.cz 27.5.2008

Ergometrie, šlapání na kole, nebo prostě „kolo“, je zátěžové vyšetření funkce srdečního svalu. Pomocí šlapání na rotopedu proti regulovatelnému odporu zatěžuje Váš organismus a klade na Vaše srdce větší nároky. Současně registruje změny EKG, krevního tlaku a Vašeho celkového stavu.

kolečko, kočárek,jízda
kolečko, kočárek,jízda
Vyšetření srdce se dlouhá staletí omezovalo pouze na poslech. S objevem rentgenu a echokardiografie je postupně možné jej i zobrazit. Posledních 40 let se vyvíjejí techniky k přesnému monitorování a změření jeho funkcí. #IMG#

Kdy se vyšetření používá...

Zátěžové vyšetření se provádí v případech, kdy je nutno zjistit funkční rezervy Vašeho srdce. Má za úkol zjistit, jak se Vaše srdce a krevní oběh vyrovnávají se zátěží. Nejčastěji se používá k určení maximální výkonnosti srdce a krevního oběhu při námahových bolestech na hrudi (angině pectoris) nebo po infarktu. Vyšetření obvykle indikuje a provádí internista kardiolog.

K čemu vyšetření bude...

Některé změny na Vašem srdci a jeho výkonnosti se v klidu neprojeví. Všechna vyšetření ukazují normální výsledky. Vy ale přesto nejste zdraví. Stačí se trochu rozčílit nebo vyjít pár schodů. Obtížně se Vám dýchá, rychle se unavíte a cítíte bušení srdce. V tom okamžiku Vaše srdce nepracuje dostatečně. Objevují se změny na EKG i v krevním tlaku. Vyšetření má ukázat, jak velkou funkční rezervu má Vaše srdce, jak moc může zvýšit svůj výkon a zrychlit tep. Ukáže Vaši maximální únosnou zátěž.

Co je k vyšetření potřeba...

K simulaci zátěže se používá přístroj zvaný ergometr. Nejčastěji jde o šlapací trenažér (rotoped) s regulovatelným odporem. Kromě něj ale existují i stroje založené na principu rumpálu, kterým otáčíte pomocí rukou. Některá pracovitě používají speciální pohyblivé pásy na běhání. Srdeční aktivitu při činnosti snímají elektrody nalepené na Vašem těle. Od nich vedou dlouhé dráty k elektrokardiografu. Krevní tlak monitoruje manžeta tonometru na Vaší paži.

Jaký je princip...

Srdce v klidu může být dostatečně zásobeno krví dokonce i v případě, kdy jsou jeho výživné tepny (koronární artérie) zúžené nebo ucpané. Při zátěži spotřebovává Váš srdeční sval více kyslíku a živin. Rychle se zvyšují jeho nároky na zásobení krví. Tepny zdravého člověka vyšší průtok krve dokáží zajistit. Postižené koronární tepny však takovým nárokům nejsou schopné vyhovět. Ve svalu dochází k místní nedokrevnosti (ischémii). Na EKG se objeví změny, které předtím nebyly patrné.

Jak se na to připravit...

Informujte lékaře o všech lécích, které užíváte. I těch zdánlivě nepodstatných. Při vyšetření se někdy k odstranění bolestí na hrudi používá nitrátový sprej. Jeho použití v kombinaci s některými léky na podporu erekce může být životu nebezpečné! Upozorněte lékaře i v případě, že trpíte postižením kloubů nebo jiným onemocněním, které by mohlo omezit Vaši schopnost cvičit. Minimálně dvě hodiny před vyšetřením byste neměli nic jíst, kouřit ani pít alkoholické nápoje. Vyhněte se i nápojům obsahujícím kofein (káva, čaj, energetické drinky). Své léky užijte jako obvykle. Ve zvláštních případech může lékař určit, abyste některé z nich před vyšetřením vynechali. Jejich působení by mohlo výsledek vyšetření zkreslit. Sami si ale léčbu rozhodně neměňte! Před samotným vyšetřením odložte všechny šperky a ozdoby z krku, paží a zápěstí. Oblečte si pohodlné sportovní boty a oblečení. Nikde Vás nesmí nic škrtit ani omezovat. Muži se často vyšetřují svlečení do půl těla, ženy v podprsence nebo lehkém oblečení.

Jak vyšetření probíhá...

Po odložení svrchního oblečení Vám sestra nebo vyšetřující laborant připevní na tělo elektrody. Pro zajištění lepší vodivosti na ně předtím nanese malé množství vodivého gelu nebo je lehce potře vodou. U některých mužů je nutné místa pro připevnění elektrod vyholit. Elektrody se prostřednictvím dlouhého svazku drátů napojí na elektrokardiograf. Na Vaši paži připevní vyšetřující osoba manžetu napojenou na tonometr. Při vyšetření se bude v pravidelných intervalech nafukovat a měřit Váš krevní tlak. Pak už jen vyšplháte na kolo (běžící pás) a začnete šlapat (běžet). Vaším úkolem je udržovat stanovenou rychlost. Zátěžové cvičení probíhá v několika cyklech. Každý z nich trvá předepsanou dobu (obvykle 3 minuty). Po jejím uplynutí Vám obsluha změří tlak, naměří EKG a zvýší zátěž (zvýšením odporu rotopedu nebo rychlosti a sklonu běhacího pásu). Stejným způsobem následují další cykly. Vyšetření pokračuje až do doby, kdy dosáhnete své maximální srdeční frekvence (vypočítané podle věku). Náhle ukončit jej může i Vaše vyčerpání (nástup těžké dušnosti, bolestí na hrudi, nepřekonatelné únavy), známky nedokrvení srdečního svalu na EKG, porucha srdečního rytmu nebo pokles krevního tlaku pod obvyklou hodnotu. Po ukončení cvičební fáze si lehnete na lehátko a můžete 5 až 10 minut odpočívat. Přístroje přitom monitorují elektrickou aktivitu Vašeho srdce i Váš krevní tlak. Po uplynutí stanovené doby Vám obsluha sejme elektrody a můžete se znovu obléct. Celé vyšetření nezabere více než 15 až 30 minut.

Kdy bude výsledek...

Předběžné výsledky vyšetření jsou k dispozici ihned. Jejich důkladnější zhodnocení a popis si však může vyžádat i několik dní. Ani potom nemusí být závěr definitivní. Při hodnocení výsledků musí lékař zvažovat i další okolnosti. Je důležité, zda u Vás připadají v úvahu rizikové faktory pro vznik onemocnění tepen a zda sami pociťujete obtíže. V případě nejasného nálezu může lékař navrhnout ještě další testy.

Co vyšetření ukáže...

Normální výsledek vyšetření vyjde v případě, že jste i po dosažení stanovené maximální srdeční frekvence schopni bez větších obtíží pokračovat ve cvičení a nemáte žádné změny na EKG ani ve vývoji krevního tlaku. Ergometrie dokáže rozlišit původ obtíží. Bolest na hrudi vzniklá při vyšetření svědčí o omezení průtoku krve koronárními tepnami. Pobolívání na hrudníku, které se při zátěži nemění a nevyvolá ani změny na EKG, má naopak s největší pravděpodobností původ někde jinde. Zátěžové EKG ověří i úspěšnost léčby. Vyšetření absolvují pacienti po operacích srdce i katetrizačních zákrocích. Vznik obtíží nebo změny na EKG (případně jejich kombinace) svědčí o nedostatečném zprůchodnění koronárních tepen.

Kam povedou další kroky...

Vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jeho skončení se můžete věnovat libovolné aktivitě (s ohledem na svůj případný léčebný režim). Námaha je krátkodobá a neměla by vést k významnějšímu vyčerpání Vašeho organismu. Nejméně hodinu po vyšetření byste si neměli dopřát horkou koupel. Příliš teplá voda může prohloubit Váš pocit únavy a vyvolat svalovou slabost.

Dostupnost...

Vyšetření je dostupné ve všech větších nemocnicích. i v některých specializovaných ambulancích.

Doporučujeme

Čtěte více

Epilace v obličeji bolí! Je to nevyhnutelné?

Dámy, chcete být krásné a bez chloupků? Máte pravdu, něco na tom je. Zejména...

Epilepsie

Epilepsie, neboli padoucnice, je označení pro skupinu neurologických onemocnění...

Epilepsie

Epileptický záchvat může dostat každý z nás a to kdykoliv v průběhu života....

Epilepsie - příznaky, projevy, vyšetření a léčba

Možná jste již někdy byli svědky epileptického záchvatu. Ne vždy se musí jednat...

Epilepsie: nebezpečná nemoc, která přichází bez varování

Ve středověku byly epileptické záchvaty považovány za projev nečistých sil a...

ERCP

ERCP, endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie je vyšetřovací a zároveň...

Erekce odráží celkové zdraví muže

Zavedení nového typu léku – fosfodiesterázy typu 5 (PDE-5) inhibitorů – známého...

Erekce v létě: 13 vlivů, které ji zaručeně zničí

Erekce obecně nebývá samozřejmostí. Víme, co ji dokáže oslabit a znemožnit tak...

Erektilní dysfunkce

Problémy s erekcí, lidově nazývané výrazy jako „nepostavil se mu”, „je impotent”,...

Eresku může provázet pískání nebo hučení v uších

Pokud jde o sluch, obavy většiny z nás se soustředí na riziko ohluchnutí a s...

Ergoterapie pomáhá v každodenním životě s roztroušenou sklerózou

Ergoterapie vám dokáže opravdu významně zpříjemnit každodenní život s roztroušenou...

Eskalace biologické léčby – když na projevy nemoci předchozí biologikum už nestačí

Pokud u pacienta s roztroušenou sklerózou nezabírají léky první volby, mohou...

Eskymáci díky konzumaci ryb nevědí, co je infarkt myokardu

Rybí maso má řadu blahodárných účinků na lidský organismus. V naší zeměpisné...

Estrogeny jako ochrana před aterosklerózou?

Studie provedené na lidech i na primátech dokazují souvislost mezi ženskými...

Estrogeny zvyšují riziko rakoviny plic

Podle nových výzkumů se zdá, že dalším rizikovým faktorem pro rozvoj rakoviny...

Evergreen v léčbě křečových žil

Zdá se vám pracné navlékaní kompresivních punčoch či zdlouhavé nakládání bandáže...

Evokované potenciály

Evokované potenciály (EP) je elektrofyziologické lékařské vyšetření sledující...

Excelentní péče Sothys nabízí unikátní rituály s maximálním účinkem.

Atelier d'Esthétique je krásné místo uprostřed Královských Vinohrad. S naším...

Existuje léčba hypertrofické obstrukční kardiomyopatie, která netlumí jen příznaky onemocnění?

Léčba obstrukční hypertrofické kardiomyopatie (HCM) doposud spočívala především...

Exkuřáci jsou zdravější, bohatší i šťastnější

Poslední kapka potřebná k tomu, aby všichni lidé závislí na nikotinu začali...