Febrilní křeče u dětí – jak při nich postupovat a jak jim předcházet?
Febrilní křeče vypadají děsivě, ale dobrou zprávou je, že samy o sobě dítě na životě neohrožují. Vyskytují se nejčastěji u dětí mezi 6. měsícem a 5. rokem věku. Přiblížíme vám, podle čeho je poznáte, poradíme, co dělat, když se objeví, a jak jim při dalším horečnatém onemocnění předcházet.
Veronice byl akorát rok. Asi týden ji trápila rýma a trochu pokašlávala. V sobotu večer se její mamince zdála horká, proto jí okamžitě změřila teplotu. Teploměr ukázal 37 °C. Maminka si ale všimla, že nožky a ručičky má chladnější, proto ji před spánkem pečlivě zakryla teplou peřinkou, zavřela okno a zvýšila teplotu v místnosti. Dítě se zklidnilo a usnulo.
Febrilní křeče přicházejí bez varování
Než šla Veroničina maminka spát po dvou hodinách, kdy holčičku uložila do postýlky, raději ji zkontrolovala. Když odkryla její peřinku, zděsila se. Zpozorovala u ní třes a záškuby na rukou a nohou, které se šířily do celého těla. Dítě vzala do náruče, bylo celé horké, začalo být bezvládné a ztrácelo vědomí. Na několik sekund dokonce přestalo dýchat. Tento stav ji velmi vystrašil, i když trval pár okamžiků. Zavolala záchranku a Veronika byla převezena k vyšetření do nemocnice. Lékaři řekli, že se jednalo o febrilní křeče, které propukly poté, co její tělesná teplota vyletěla rychle nahoru.
Febrilní křeče vznikají jako následek vysoké tělesné teploty organismu, při níž dochází k dráždění mozkové tkáně. A ta začne vysílat nekoordinované impulzy nervům a svalům. Odpovědí na ně jsou nervové a svalové záškuby, tedy křeče.
Jak febrilním křečím předcházet?
V rámci domácí péče je proti febrilním křečím účinná již samotná léčba horečky. Jejím srážením totiž můžete jejich rozvoji předejít. Obecně bychom měli u dětí začít s podáváním léků proti horečce, pokud tělesná teplota stoupá na 38 °C. Podejte léky obsahující účinné látky paracetamol nebo ibuprofen. Pro malé děti jsou nejvhodnější ve formě čípku nebo sirupu. Dávkování léků závisí na váze dítěte a je uvedeno v příbalovém letáku léku.
Nezapomínejte však, že dávky se nesmí překračovat a je nutné hlídat i jejich celkovou denní dávku. Když lék přestane účinkovat, může tělesná teplota znovu stoupat, proto teplotu měřte pravidelně každé 3–4 hodiny. Pokud opět vystoupá na 38 °C a výše, je nutné podat další dávku léku.
Co když léky na snížení horečky nezabírají?
Mějte na paměti, že léky proti horečce začínají účinkovat přibližně po 30 minutách. Maximálního účinku dosahují za 2–4 hodiny po podání. Pokuste se proto snížit teplotu také ochlazením těla dítěte.
Provádějte ho šetrně, nepoužívejte k tomu kostky ledu nebo sáček se zmraženými potravinami. Vhodné je například omývání dítěte houbou nebo žínkou namočenou ve vlažné vodě, kdy postupujeme od hlavy k nohám. Dítě můžete také osprchovat vlažnou vodou (nesprchujte mu ale při tom hlavu).
Při vysoké horečce je vhodný také tzv. zábal. Dítě na cca 10–15 minut zabalte nahé do prostěradla nebo osušky namočené do vody, chladné přibližně 15–18 °C. To v praxi znamená, že zábal má chladit, ale nesmí být ledový. Zábal odstraňte, pokud se o dítě ohřál a je na pohmat teplý. Chladící zábal je možné opakovat dvakrát za hodinu.
Při horečce vždy pamatujte na dostatek tekutin, podávejte je dítěti raději často a po malých dávkách, i když tekutiny odmítá. Nevhodné je dítě s teplotou teple obléci a držet ho v přetopené místnosti, jak to udělala Veroničina maminka. Teplotu to u něj naopak zvyšuje. Lehká přikrývka a u těch nejmenších miminkovské body, teplota v pokoji na 19 stupních a časté větrání tvoří ideální podmínky pro dítě s horečkou.
Mohou febrilní křeče dítě nějak poškodit?
Nekomplikované febrilní křeče postihující symetricky celé tělo by neměly představovat pro dítě závažnější riziko. Rozhodnutí, zda jde o komplikované či nekomplikované febrilní křeče, je otázkou, kterou vyhodnotí lékař. K podrobnému vyšetření trvajícímu 2–4 hodiny mohou být využita i tzv. expektační oddělení nemocnic, kde jsou zhodnoceny i základní laboratorní parametry.
Lékaři pomůže poznat nekomplikované febrilní křeče také popis proběhlých událostí. Jelikož je malá šance, že dítě uvidí přímo během záchvatu, je velmi užitečné snažit se přesně si zapamatovat a později popsat sled událostí, které k jejich projevům vedly. Lékaře bude hlavně zajímat, jak dlouho křeče trvaly a jaký byl jejich průběh.
Mohou se febrilní křeče opakovat?
Většinou jde o jednorázový jev v souvislosti se začátkem vysokých horeček. Ty jsou nejčastěji způsobeny infekčními onemocněními, jako jsou plané neštovice, chřipka, záněty středního ucha nebo angína. Je možné, že k nim existují i jisté dědičné předpoklady. Riziko vzniku křečí se totiž zvyšuje, pokud jimi trpěl i blízký příbuzný.
U dětí, u nichž se febrilní křeče vyskytly, se opět doporučuje podání léků proti horečce. Snažte se hlídat teplotu a udržovat ji „v rozumných mezích“, to znamená nižší než 38 °C. Při horečnatých onemocněních a sklonu k febrilním křečím je doporučováno také preventivní podávání léku ze skupiny benzodiazepinů. Při opakování záchvatu se aplikují ve formě čípku. O užívání těchto léku rozhoduje lékař, který vám je také pro dítě předepíše.
Autorka článku je dětská lékařka.